Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары..


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3А бөлім: Мәтін есептер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.5.2.3

жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтін есептер шығару (мысалы, бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер және т.б.);

Сабақ мақсаттары

Мәтін есептің математикалық моделін құрап және бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептерді шешу дағдыларын дамыту. Бекіту сабағы.

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсаттарына жетеді, егер:

  • «осыншаға арттыру», «бірнеше есе кеміту» және т.б. сөз тіркестерінің мағынасын түсіндіреді;
  • есепті шығару жоспарын құрастырады;
  • мәтін есептің математикалық моделін құрастырады;
  • жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтін есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар

- мәтін есептерде әріпті өрнектердің құрастырылуын сипаттайды;

- мәтін есептердің шешімін түсіндіреді;

- практикалық есептердің математикалық моделін сипаттайды.

Құндылықтарды дарыту

Ашықтық, ұйымшылдық, академиялық шындық.

Пәнаралық байланыстар

Тарих, экономика

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс

Бастапқы білім

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Оқушылармен амандасу.

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.

Презентация

Сабақтың ортасы

7 мин

8 мин

15 мин

10 мин

1) “True or False” («Дұрыс немесе Бұрыс»)

Оқушылар ұсынылған тұжырымдар бойынша «Т» немесе «F» карточкаларын қолданып қорытынды жасайды.

a) Тіктөртбұрыштың b ені осы тіктөртбұрыштың ұзындығынан 2 есе артық болса, онда b=2∙a;

True

b) Егер жеңіл көліктің V1 жылдамдығы жүк көліктің жылдамдығынан 30 км/сағ-қа артық болса, онда V1+30= V2;

False

c) Егер 2 кг алма a тг болса, онда 3 кг алма 3a тг тұрады.

False

d) Егер тіктөртбұрыштың ауданы шаршының ауданынан 2 есе кем болса, онда тіктөртбұрыштың ауданы S:2 ге тең.

True

e) Егер қазір Сауле Олядан 1 жасқа үлкен болса, онда а жылдан кейін ол одан (1+а) жасқа үлкен болады.

False

2) Фронтальды жұмыс

Есептің шарты бойынша оқушылар теңдеу құру керек:

  • 24 т суды бірінші насос 6 сағатта, ал екінші насос 3 сағатта ағызады. Екі насос бірлесіп жұмыс жасаса, 24 т суды қанша уақытта ағызады?
  • 36 бөлшекті бірінші жұмысшы 3 сағатта, ал екіншісі 6 сағатта дайындайды. Егер екеуі бірлесіп жұмыс жасаса, 36 бөлшекті қанша уақытта жасап бітіреді?
  • Қыштан зат істеуші 3 сағатта 12 құмыра істей алады, ал оның шәкірті – 6 сағатта істейді. Егер шебер мен шәкірті 2 сағат бірлесіп жұмыс жасаса, қанша құмыра жасап бітіреді?
  • Мектеп кабинетін жөндеуді екі бригада жасады. Бірінші бригада кабинетті 15 күнде бітіреді, егер екінші бригадамен бірлессе 12 күнде бітіреді. Ал екінші бригада бұл істі неше күнде бітірер еді?

3) Жұппен жұмыс

1. XVII ғасырдағы математика жазбаларынан ескі есеп.

«Екі ұста ауланы дұрыстамақ болады. Біріншісі былай дейді:

- Егер мен жалғыз істесем, жұмысқа 3 жыл уақыт кетер еді.

Екіншісі:

- Ал мен бұл жұмысқа 6 жыл уақыт жұмсар едім.

Екі ұста жұмысты бірлесіп істейтін болып келіседі. Олар ауланы қанша уақытта дұрыстап бітіреді?»

Жауабы: 2 жыл.

2. Жылқы бір арба шөпті бір ай жейді, ешкі – екі ай, қой – үш ай жейді. Жылқы, ешкі, қой барлығы бірлесіп бір арба шөпті қанша уақытта бітіреді?

Жауабы: 6/11 (ай).

4) Жеке жұмыс

Берілген теңдеуге есеп шартын құрастырыңыз:

Презентация,

карточкалар «Т» немесе «F» (немесе түсіне қарай)

Презентация

Дидактикалық материал 1

Дидактикалық материал 1

Сабақ соңы

3 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Оқушылар өздерінің жұмысын критерийлер бойынша бағалай алады:

- «осыншаға арттыру», «бірнеше есе кеміту» және т.б. сөз тіркестерінің мағынасын түсіндіреді;

- есепті шығару жоспарын құрастырады;

- мәтін есептің математикалық моделін құрастырады;

- жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтін есептер шығарады.

Презентация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.

Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.

Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу