Аралас сандар мен жай бөлшектерді салыстыру. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Аралас сандар мен жай бөлшектерді салыстыру | Мектеп: Алматы қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Таукебаева Г.О. | |||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Аралас сандар мен жай бөлшектерді салыстыру | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.16 жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Бөлімдері бірдей және әр түрлі бөлшектерді салыстыра алады; Алымдары бірдей және әр түрлі бөлшектерді салыстыра алады; Алымдары мен бөлімдері әр түрлі бөлшектерді салыстыра алады; Аралас сандарды салыстырудың негізгі қасиеттерін біледі; | |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жай бөлшектер мен аралас сандар тақырыптарына сәйкес терминдерді қолданып, ауызша сипаттай алады. Пәнге тән терминология: бөлімі-знаменатель – denominator алымы – числитель– numerator бүтін бөлігі – целая часть – integer бөлшек- дробь – fraction аралас сан– смешанное число- mixed number салыстыру – сравнение - comparing | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | - өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тұрмыстағы есептермен байланысы көрсетілген. | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентациялар және ноутбуктар қолдану | |||||||||||
Бастапқы білім | Бөлшектер және аралас сандар, олардың негізгі қасиеттері | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 2 минут | Амандасу Сабақ мақсаттары айтылады. Топқа бөлу. Оқушылар әр түрлі фигураларды алып, оған бірдей тақырыптарды табу арқылы жұптарын табады. Тақырыпқа шығу | Түрлі түсті қиылған фигуралар | ||||||||||
Жеке жұмыс 3 минут | Есептер шығару 8-жаттығу Сандардың арасына дұрыс таңбаны қойыңыз: 14 және 6 және 8 және 9-жаттығу Сандарды өсу реті бойынша орналастыр. , , , , , , , 5, 0,5, | |||||||||||
2-сабақ Жұппен жұмыс 5 минут | Оқушыларға ережені қортытып шығару жұмысы тапсырылады. Бөлшектерді натурал сандармен салыстыру Егер натурал санды бөлімі 1-ге тең бөлшек ретінда жазсақ, жай бөлшек пен натурал санды салыстыру екі бөлшекті салыстырумен бірдей. Мысалы, , себебі 9=72:8 | |||||||||||
Практика бөлімі Жеке жұмыс 15 минут | Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Оқу мақсаты: 5.1.2.16 жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру;
Бағалау критерийі: оқушы жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыра алса, оқу мақсатына жетті деп есептейміз. Ойлау дағдысы: Блумның түсіну, қолдану таксономиясы бойынша есептерді шығару
Бағалау дескрипторы:
Жауабы Қосымша1 көрсетілген. | |||||||||||
Сергіту сәті 3 минут | «Қамажай биі» | |||||||||||
«Ең жылдам топ» топпен жұмыс 15 минут | Оқулықпен жұмыс №945-947 | |||||||||||
Аяқталуы 2 минут | Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» 3 минут Үйге тапсырма 1 минут | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Оқушыларға саралау жұмыстары көбінесе жеке жұмыс бөлімінде беріледі. Сабақтағы саралау тапсырмаларын А,В,С деңгейлі тапсырмаларды алумен шектеліп қана қоймай, қосымша ғылыми тақырыптарды да беріп отырамын. | Бағалауда Блумның 6 таксономиясы бойынша бағалағанды дұрыс деп есептеймін. Қосымша 2 бағалау парақшасының үлгісі көрсетілген. | Оқушыларға қауіпсіздік техникасы жайлы айтып отырамын, циркуль, сызғыш, қарындаш, қаламсапты дұрыс пайдалануы ескертіледі. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша1
Қосымша 2
Сыныбы |
|
| |||||||||||||||||||
ТАӘ | Теория қайталау | Үй жұмысы |
|
|
|
|
|
| |||||||||||||
п
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?