Аралас сандар, есептер шығару. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
5.1А бөлім: Жай бөлшектер | Химия-биология бағытындағы НЗМ Атырау қаласы | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: 2017ж | Мүсірова Н.К | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Аралас сандар, есептер шығару | |||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | -аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен ажырата алады -аралас санды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыра алады | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; 5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер Аралас сандарды бүтін және бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде және керісінше бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазып білсе. | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Құндылықтарды дамыту жеке жұмыс, жұптық, топтық жұмыс арқылы жүзеге асады. Пікірталас, өз ойын қорыту, пікірін көпшілік алдында дәлелдей білу, диалог кезінде өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету сияқты әрекеттер жүргізіледі. | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | презентация | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сурет | |||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жай бөлшектер туралы түсініктері бар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
1-сабақ Басы 3 мин | І. Ұйымдастыру. Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
| |||||||||||||||||||||||||||
5 мин | « «Ой қозғау». Түсіндірмелі сұрақ-жауап арқылы.
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 17 – мин Жаңа сабақты мысалдар арқылы баяндау | Жаңа сабақ Алымы бөлімінен артық болатын бөлшек қалай аталады? берілген бөлшектер бұрыс бөлшектер. Кез келген бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. Ол үшін:
1) (қалд.1 ). 2) (қалд. 5). Аралас санның бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігін қосынды түрінде де жазуға болады. Яғни 3 бүтін бөлігі, қалдық 5 бөлшектің алымына, бөлгіш 12 еш өзгеріссіз бөліміне жазылады. Бүтін және бөлшек бөлігі бар сандар аралас сандар деп аталады. Мысалы: Оқылуы: 2 бүтін 4- тен 1, 5 бүтін 11- ден 7. Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыруды қарастырамыз. Ол үшін:
қысқаша Натурал санды аралас сан түрінде жазуға болады. Мысалы, 9 ды бөлімі 7 саны болатын; 5 саны болатын аралас сан түрінде жазуға болады.
, , | Алдамұратова.Т.А «Атамұра», Математика5- сынып. 2015 ж. | ||||||||||||||||||||||||||
Жұптар бір -бірін тексеру арқылы орындайды 15 мин |
Жұптық жұмыс Жұптық жұмыс 1.
Жұптық жұмыс 2
| Алдамұратова.Т.А «Атамұра», Математика 5- сынып. 2015 ж. Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 5 мин | Ал, балалар, тұрайық. Алақанды ұрайық Оңға қарай иiлiп Солға қарай иiлiп Бiр отырып, бiр тұрып, Бойымызды созайық Белiмiздi жазайық. Оңға-оңға түзу тұр Солға-солға түзу тұр Жоғары-төмен қарайық Қолымызды созайық Бойымызға күш жинап Бiр шынығып алайық. | http://sc0021.zharkain.akmoedu.kz/documents/view/573E8E8484138C37/ | ||||||||||||||||||||||||||
2- сабақ Әр топқа бүгінгі мақсатқа жету үшін есеп беру оларды шығарып тақтада қорғау 10 мин | Топтық жұмыс (негізгі деңгей тапсырмасы)
Топтық жұмыс (негізгі деңгей тапсырмасы)
| Н.Я. Виленкина, Попов М.А. «Контрольные и самостоятель- ные работы по математике» Самостоятель-ная работа №28 Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||||
15-мин |
Жеке жұмыс (Бүгінгі оқу мақсатына қол жеткізгендігін анықтау үшін беріледі) Тапсырма 1. аралас санды бұрыс бөлшекке,бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырыңыз. Тапсырма 2. (орта деңгей тапсырмасы) Берілген сурет бойынша бұрыс бөлшекті жаз және оны аралас санға айналдыр. шлр | Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақты бекіту үшін берілетін тест түріндегі тапсырма 15 мин | Тест (оқушы жауап кілттері арқылы өз- өздерін тексереді)
А) В) С) Д) қосындысы түрінде жазу мүмкін емес 2) бөліндісін аралас сан түрінде жазыңдар А) В) С) Д) 3) бұрыс бөлшегін алдымен қысқартып, сонан соң аралас санға айналдырыңдар А) В) С) Д) 4) Ит секундта м жүгіреді. Иттің жылдамдығын тауып, оны аралас сан түрінде жазыңдар. А) м/с В) м/с С) м/с Д) м/с 5) аралас санын бұрыс бөлшекпен жазыңдар А) В) С) Д) 6) Аралас сан түрінде өрнектеңдер: сағатпен 1 сағ 15 мин А) сағ В) сағ С) сағ Д) сағ 7) Сұрақ белгісінің орнында қандай сан болуы керек? А) 3 В) 4 С) 2 Д) 1 8) А) 1 В) 2 С) 3 Д) 4 9) Тік төртбұрыштың ауданы 23 м, ұзындығы 6 м. Тік төртбұрыштың енін метр есебімен аралас сан түрінде жазыңдар. А) м В) м С) м Д) м Жауап кілттері:
| Қосымша 4 | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 - мин | Рефлексия Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз. Сабақтың күрделілігін бағала. Сізге сабақ... - жеңіл - қарапайым - қиын Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз: - толық меңгердім - бүгінгі сабақты жартылай түсіндім - бүгінгі сабақты түсінбедім Сабақты қорытындылау. | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында оқушылардың өз ойын оқушы мен мұғалім алдында еркін жеткізуіне мүмкіндік тудыру және өзгенің пікірін тыңдап, одан қорытынды жасау дағдыларын қалыптастыру. Есептер баланың қабілетіне байланысты үш деңгейге бөлінген. | Сабақтың басында «ой қозғау» сұрақ- жауап арқылы бағаланды, яғни кері байланыс орнатылды. Жұппен жұмыста оқушылар бір- бірін тексерді. Топпен жұмыс кезінде әр топтан топ басшысы тағайындалып, әр топ өз есебін тақтада сыныптың алдында қорғады. Тест тапсырмасын орындағанда жауаптары арқылы өз- өздерін тексерді. | Сабақ барысында оқушылар сергіту жаттығуларын жасады. Қимыл- қозғалыс оқушы денсаулығы үшін өте қажет деп есептеймін. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Диалогтық оқыту 2: Топтық, жұптық жұмыс: Өзара бір-бірін бағалау Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Өмірмен байланысты есептерді шығарту. 2: Сабақты әр түрлі формада өткізу Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?