Жай бөлшектерді қосу және азайту. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сабақ: 1-2 сабақ 5.2А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану | Назарбаев зияткерлік мектебі | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Жолдасова А.К.
| ||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: | Жай бөлшектерді қосу және азайту | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; | ||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - жай бөлшектерді салыстырады; - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі; - жай бөлшектермен арифметикалық амалдар орындай алады; -жай бөлшектері бар мәтін есептерді шығара алады; | ||
Бағалау критерийлері | 5.1.2.17 Дағдылар: Білу және түсіну. Техника - ұсынылған бөлшектерден бөлімдері бірдей бөлшектерді бөліп ала алады - оны жазба түрінде немесе ауызша түсіндірмелермен негіздеп, өз таңдауын дәлелдейді - бөлшектердің барлық элементтерін дұрыс көрсетеді - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды біледі Оқушылар мақсатқа жетті, егер: Бөлімдері бірдей жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алса. | ||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат: Оқушылар: - бөлшектерді салыстыруды түсіндіреді; - жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; - белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтін есептердің шешімдерін түсіндіре алады; Пәнге қатысты лексика және терминология: - бөлімдері бірдей бөлшектер - жай бөлшектерді қосу және азайту; - арифметикалық амалдар алгоритмі; - берілген санға кері сан; - өзара кері сандар; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу (азайту) үшін ,... керек; | ||
Құндылықтар-ды дарыту | Жауапты азаматтар адал, сындарлы әрі белсенді, олар тұтастық, сыни идеялар мен қоғамды дамыту, ұлт пен қоршаған ортаны қорғау үшін пікір алуандығын әкеледі. Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау. Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу | ||
Пәнаралық байланыстар | Информатика | ||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, интернет, компьютер, презентация, мини тақтайшалар. | ||
Бастапқы білім | Сандардың ең кіші ортақ еселігін білу, жай бөлшекті, дұрыс және бұрыс бөлшектерді білу. |
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||
Басы 3 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу Олардың назарын сабаққа аудару: ІІ.Үйге берілген тапсырманы тексеру: Оқушылардың табиғатта, өмірде кездесетін жай бөлшектерге келтірген мысалдарын талдау, олардың бөлімдері бірдей, бөлімдері әртүрлі бөлшектерін ажырату. Оқушылардың түсінбеген сұрақтарын, шығара алмаған есептерін талдау. ІІІ. Өтілген материалдарды қайталау Мысалдар келтіріңдер: а) бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруге; ә) бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруға. | |||||||
Басы 2 минут 6 минут 10 минут 6 минут 15 минут | Топқа бөлу (оқушылыарды қазақтың ұлтық ойындарын еске түсіріп, асықтың түстерімен топқа бөлу) Бір тәтті нан тең он бөлікке бөлінген. Осы тәтті нанның бөлігіне бөлігін қоссақ оның қандай бөлігі шығады? Осындай тағы бірнеше мысалдар келтіріңдер. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосуға болады екен, Қандай қорытынды жасауға болады? Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу үшін: олардың алымдарын қосып, қосындыны алымына жазамыз, ал бөлімін сол күйінде қалдырамыз. Қалай ойлайсыздар азайту қалай орындалады? Бір тәтті нан тең сегіз бөлікке бөлінген. Осы тәтті нанның бөлігінен бөлігін азайтсақ оның қандай бөлігі қалады? Қандай қорытынды жасауға болады? Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту үшін: азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, айырманың алымына жазады, ал бөлімін сол күйінде қалдырады. І. Топтарға тапсырма: Әр топ бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайтуға мысалдар келтіру және басқа топтың жұмыстарын тексеру. ІІ. Жұптық жұмыс №1. Теңдеуді шешіңдер:
№2. Бағшадағы гүлдердің бөлігі раушан гүлі, қалампыр гүлінің одан бөлігі артық. Қалампыр гүлі бақшадағы гүлдердің қандай бөлігін құрайды? ІІІ. Жеке жұмыс № 3. Бөлшектерді қосуды орындаңдар: a) ә) б) в) г) ғ) №4. Қосуды орындаңдар: a) ә) б) в) г) ғ) №5. Бөлшектерді азайтуды орындаңдар: a) ә) б) в) г) ғ) №6. Азайтуды орындаңдар:
в) г) ғ) №7. Бөлшектерді қосуды орындаңдар:
в) г) ғ) | |||||||
Соңы 3 минут | Сабақты бекіту
Рефлекция
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу. Үй жұмысы: №8. Бөлшектерді қосу және азайтуға өмірден мысалдар келтіріңдер. №9. Амалдарды орындаңдар: а) ә) б) в) |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Топтарда қаблеті жоғары оқушылар нашар оқушыларға көмектесу, қаблеті жоғары оқушылар басқа топтың жұмысын тексеру | Сабақтың әр кезеңін қортындыоап отыру | Оқушылардың денсаулығын және қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?