Санның дәрежесі. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.1В бөлім: Натурал сандардың бөлінгіштігі

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы

Санның дәрежесі

Сабақтың түрі

Білім мен дағдыларды қолдану сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу;

 Сабақтың мақсаттары

бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу;

 Жетістік критерийлері:

Ушылар көбейтіндіні дәреже түрінде көрсете алады,

Натурал санды ондық жазбасы ақылы көрсете алады

 Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар:

  • тең көпмүшелердің көбейтіндісін дәреже түрінде жазбаша және ауызша орындай алады.
  • пәндік лексиканы, терминологияны, символиканы сауатты қолданады.

Бөлім бойынша лексика және терминология:

  • санның дәрежесі;
  • дәреженің негізі;
  • дәреженің көрсеткіші;
  • дәреженің мәні;

Диалогқа және жазылымға қажетті тіркестер:

  • Тең көпмүшелердің көбейтіндісін келтіруге ........ болады;
  • Санның екінші дәрежесін …, санның үшінші дәрежесін атайды ......;
  • Егер көпмүшелер арасында бірдей әріптік көбейткіштер бар болса, онда …

 Құндылықтарды дарыту

Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыс

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ қолдану дағдысын дамыту.

 Бастапқы білім

Натурал сандарды көбейту және бөлу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың басы

10 минут

Сабақтың басын ұйымдастыру (3 мин)

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру, қиын тапсырмалармен жұмыс жасау.

Сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын тұжырымдау және жазу (2 мин)

Ұжымдық жұмыс. Слайдта өткен тақырып бойынша сұрақтар көрсетілген, оқушылар қолдарын көтеріп сұрақтарға жауап береді.

Ауызша сұхбат (слайд 1):

Дәрежеге келтіру дегеніміз не?

Дәреженің негізі дегеніміз не?

Дәреженің көрсеткіші дегеніміз не?

102, 103 өрнектері қалай оқылады?

Мұғалім оқушылардың жауаптарына байланысты өткен тақырып бойынша теориялық білімдерін анықтайды: кім материалды біледі, ал кім білмейді. Егер оқушы сұраққа дұрыс жауап бермесе, басқа оқушы сол сұраққа жауап беруіне болады.

Көбейткіштерді дәреже түрінде көрсетуге есептер шығаруды жалғастырамыз.

Сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын жазу (слайд 2).

Білімді жетілдіру (5мин)

Есептеді шығара отырып, түсіндірме жүргізуге ауызша есептер беріледі. (Слайд 3)

  • 38 өрнегінде дәреженің көрсеткіші тең:

a) 3-ке;  b) 8-ге.

  • m3 дәрежесін көбейтіні түрінде көрсетініз:

а) mmm b) mmmm

  • 32+1 сандық өрнегінің мәнін табыңыз:

а) 10 b) 7

  • 120 дәрежесінің мәнін табыңыз

a) 20;  b) 1.

  • хх=16 теңдеуінің түбірін табыңыз:

a) 4;  b) 8

  • Егер х3=27 болса, х-ті табыңыз?

a) 3;  b) 9

  • 22∙3+5 өрнегінің мәнін табыңыз:

a) 17;  b) 11

Сабақтың ортасы

30 минут

Өтілген тақырыпты есеп шығаруда бекіту.

(Слайд 4) Теориялық бөлім (5 минут)

Санның екінші дәрежесін осы санның квадраты деп атайды.

Мысалы, 72 – санның квадраты. Оқылуы: «7-нің екі дәрежесі» немесе «7-нің квадраты».

Санның үшінші дәрежесін осы санның кубы деп атайды.

Мысалы, 43 – санның кубы. Оқылуы: «4-тің үш дәрежесі» немесе «4-тің кубы».

Дәрежелеу – үшінші сатылық амал. Егер сандық өрнекте дәреже берілген болса, ең алдымен дәрежелеу амалы орындалады.

Мысалы, 162-130=16∙16-130=256-130=126

Жұптық жұмыс (20 мин)

Оқушылар жұмысты жеке орындайды. Жұмысты аяқтағаннан соң, парталас көршілерімен жауаптарын салыстырады. Қандай жауаптары бірдей немесе өзге екендіктеріне. Бірін-бірін тексереді.

Дескрипторлар:

  • Санды дәреже түрінде көрсете алады және керісінше
  • Дәреженің мәні мен көрсеткіші бойынша негізін таба алады
  • Нөлдерге аяқталатын сандырды бір санның және онның дәрежесінің көбейтіндісі түрінде жаза алады.

1- тапсырма №294. (слайд 5).

Өрнектің мәнін табыңыз:

1) 6∙102 2) 8∙104 3) 9∙106 4) 7∙105 5) 4∙107

2- тапсырма.

308.

  • Көлемі 64 см3-ге тең кубтың қабырғасы нешеге тең?
  • Әр қайсысының көлемі 1 см3 тең 27 текшеден бір куб құралған. Құралған кубтың бір жағының ауданын табыңыз.

Физикалық жаттығу өткізіледі.

3- тапсырма.

№312. Дәреженің негізін табыңыз және кестені толтырыңыз:

Дәреженің мәні

Дәреженің көрсеткіші

2

16

81

625

4- тапсырма.

№316. Дәреженің көрсеткішін табыңыз және жұлдызшаның орнына қойыңыз:

  • 30 000 = 3∙10* 4) 150 000 000 = 15∙10*
  • 6 400 000 = 64∙10* 5) 315 000 000 = 315∙10*
  • 2 000 000 = 2∙10* 6) 4 200 000 000 = 42∙10*.

Қиындық туғызған есептерді шығару.

Өзара бағалау. (5 мин)

«Математика» оқулығы

5 класс,

Алдамуратова Т.А.

Физминутка https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E

«Математика» оқулығы

5 класс,

Алдамуратова Т.А.

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау.

Үй жұмысының құрылымы

Тапсырмаларды талқылау, керекті бағыт-бағдар беру. Қорытынды жасау, кері байланыс жасау.

№314, №317, №319

«Математика» оқулығы

5 класс,

Алдамуратова Т.А.

Саралауқандай жолмен көбірек көмек көрсетуді жоспарлап отырсыз? Мүмкіншілігі жоғары оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалауоқушылардың материалды түсіну деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

ҚТ және денсаулық

Саралау жұппен жұмысты ұйымдастырғанда пайдаланылады. Жақсы оқитын оқушылар басқаларына көмектеседі. Түсінбей қалған оқушылар сұрақ қоюға және түсіндірме алуға мүмкіндіктері бар.

Сабақта формативті бағалау

  • өзін-өзі бағалау
  • өзара бағалау

критерийлері бойынша, сонымен қатар мұғалімнің бақылауы бойынша жүргізіледі.

Сабақта интерактивті тақтаны қолдану 15 минуттай уақыт алады. Сабақ барысында физминутка жүргізіледі. Оқытудың белсенді тәсілдері қолданылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу