Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Бөлшектер және пайыз

№ сабақ. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жанғабылова Кенжекүл Ғаниқызы

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Тақырыбы:

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту

Оқу мақсаты:

4.1.2.1бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту үшін, бөлімдерінөзгертпей қалдырып, сәйкес алымдарын қосу және азайту деп түсіну;

Бағалау критерийлері

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайтады

Ғылыми тіл

Пәндік терминология мен тірек сөздер: бөлшектерді азайту

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл.

бөлімі бірдей бөлшектерді азайту нәтижесін арақашықтық ретінде түсіне алады. Қай арақашықтық кіші болса, сол сан берілген санға жақынырақ дегенді білдіреді.

Құндылықтар

Өзіне өзі құрмет, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстырады

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Сабаққа кіріспе тапсырма

Сабаққа кіріспе ретінде топтық жұмыс ұйымдастыру. Алдымен, сыныпты 4 топқа біріктіру. Біріктіруді кездейсоқ таңдау арқылы жасау. Топ мүшелеріне тапсырманы орындау уақытының шектеулі екендігін ескерту. Топта басшы сайлау.

4 топ өз тапсырмаларын орындайды. Мақсат —

бөлімі бірдей бөлшектерді азайтуды түсіну және ере-

жені тұжырымдау. Оқушылар оны сурет көмегімен

орындайды. Әр топ басшысы өз тобы құрған тұжырым-

мен таныстырады. Толық, дұрыс деп танылған тұжы-

рымды немесе ережені оқушылармен бірге таңдап,

оларға қолпаштау көрсету.

1 – топ:

2 – топ:

3 – топ:

4 – топ:

Оқушылардың түсіну деңгейін білу мақсатында азайтуға мысалдар келтіру, олардың жауабын оқушылар ламинат қағазға жазсын. Дұрыс- бұрыстығына қарап, сабақ бойы көрсетілетін өзара көмекті жоспарлауға мүмкіндік алу.

Шығарып көр

а) Тапсырма мақсаты — бөлшектері бірдей бөлшектерді азайтуды қолдануға үйрету. Сонымен бірге, тапсырма мәтіні арқылы танымын, табиғат иелеріне деген көзқарасын қалыптастыру. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Жауаптарды жұпта өзара тексеріп, кері байланыс береді.

Сәйгүліктер жарысында Торытөбел минутына км/сағ, Құлагер - км/сағ жылдамдықпен келді. Торытөбелдің жылдамдығы Құлагердікінен қаншаға артық?

Жауабы:

. Себебі: .

. Себебі:

ә) Тапсырманы орындау үшін оқушылар үшбұрыш,

оның периметрі деген түсінігі болуы керек. Сонымен бірге, алдыңғы тақырыптағы бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды да білуі керек. Периметрдің неге тең екенін сұрау арқылы тапсырманы орындауға бағыт беру. Қабылеті жоғары оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауына мүмкіндік беру. Оқушылар дәптеріндегі жазбаларды қарау, қажетінше жеке оқушыларға нұсқау беру.

Құс ұясының төбесі үшбұрышты етіп жабылған. Оның периметрі м, бір қабырғасы м, ал екіншісі м. Үшінші қабырғасының ұзындығын тап.

Жауабы:

, себебі:

Ойлан. Бұл тапсырманы орындауда оқушылар бөлімі бірдей бөлшектерді азайту нәтижесін тарақашықтық ретінде түсіне алады. Қай арақашықтық кіші болса, сол сан берілген санға жақынырақ дегенді білдіреді. Тапсырманы орындамас бұрын оқушылар мен «Миға шабуыл» әдісін қолданып, оқушылардың шешу туралы ойларын, идеяларын сұрау.

Сан түзінде саны және сандарының қайсысына жақын орналасқан?

Жауабы:

жақынырақ орналасқан. Себебі: және , сандарды салыстырса, болады, кіші арақашықтық мен сандарының айырмасы. Демек, саны санына қарағанда жақын орналасқан.

Орындап көр. Тапсырманы орындауда бөлшектерді азайту қолданылады. Жұптасып орындауда оқушылар бір-бірінің қатесі болса, жөндеу арқылы өзара көмек көрсете алады.

Жауабы:

Қайтала. Тапсырма арақашықтық, уақыт және жылдамдықты табуды еске түсіру мақсатында беріледі. Уақытты табу формуласын еске түсіру үшін сұрақтар қою. Содан кейін есепті топта шығаруды ұсыну. Белгілі уақыттан соң, жауаптарын әр топ өкілдерінен сұрап, ұжым болып талқылау. Қателескен топқа көмек көрсету.

Арақашықтығы 81 км болатын екі ауылдан, бірдей уақытта бір-біріне қарсы 2 көлік шықты. Бірінші көліктің жылдамдығы 12 км/сағ, ал екіншінікі 15 км/сағ. Олар қанша уақыттан кейін кездеседі?

Жауабы:

81 : (12 + 15) = 3 сағ

Бөлу алгоритмі жазылған кеспеқағаздар

№4 слайд

№5 слайд

№6 слайд

№7 слайд

№8 слайд

№9 слайд

№10 слайд

Кері байланыс

Сабақ соңында «Жетістік баспалдағы» әдісімен

оқушылар сабақта алған білімін бағалау. Олар жолақша стикерлерді баспалдақ тұсына жапсырады.

№11 слайд



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу