Есептерді әртүрлі әдіспен шығару. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Қозғалысқа, егіннің түсімділігіне берілген есептер | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспаған оқушылар: | ||||||||||||
Тақырыбы: | Есептерді әртүрлі әдіспен шығару | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 4.5.1.9 бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс/ артынан қуып жету, бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | •шамалар арасындағы тәуелділікті орнату және түсіндіру; •модель бойынша есепті құрастыру; •есептерді шешу алгоритмі кезеңдерін айту; •есептер мен олардың шешімдерін салыстыру; | |||||||||||||
Ғылыми тіл |
| |||||||||||||
Құндылықтар | Өзіне өзі құрмет, өмір бойы білім алу | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | жаратылыстану | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | шамалар арасындағы тәуелділікті біледі | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы | (Ұ) Кіріспе тапсырма.Сыныппен жалпылай жұмыс өткізу. Оқушыларға есептер жазылған парақтарды тарату. Есепті ұжыммен талдау. Содан соң жұмысты топта жалғастыру. Әр топқа шешу жоспарын құру. Есепті қандай тәсілмен шығаруға болатынын сұрау. Оқушыларға есептің әртүрлі шығару жолдарын қарастыруды ұсыну. Алгебралық тәсілмен шығару үшін, белгісіз шаманы х — деп алып, есепті теңдеу құру арқылы шығару. Есептерді орындап болған соң топтар бірін-бірі тексереді және бағалайды. Тапсырманы орындаған соң, әрбір топтан өз шешімдерін презентациялау үшін бір-бір өкілден шығады. Әр топқа есептер және кесте жазылған кеспеқағаздар тарату. Жеңіл автокөлік пен автобус бір уақытта бір елді мекеннен шықты. Жеңіл автокөлік сағатына 95 км жалдамдықпен, ал автобус сағатына 65 км жылдамдықпен жүрді. 3 сағаттан соң олардың арасындағы жылдамдық қандай болады? (Осы есепке ұқсас басқа қозғалыс нысандарымен құрылған есептерді ұсыну: көбелектер, құстар, жануарлар, т.с.с) 95 – 75 = 20 (м/мин) — жеңіл автокөліктің автобустан қашықтау жылдымдығы. 20 · 3 = 60 (м) — 3 сағаттан кейінгі олардың арасындағы қашықтық. Шешу жоспары: 1) алыстау жылдамдығын табу; 2) олардың 3 сағатта бір-бірінен алыстау қашықтығын табу. Есепті басқа тәсілмен шығаруға да болады. Жоспары: 1) жеңіл автокөліктің 3 сағатта жүріп өтетін қашықтығын табу; 2) 3 сағатта автобустың жүріп өтетін қашық тығын табу. Жеңіл автокөлік автобусқа қарағанда қанша жер көбірек жүріп өтетінін табу. | №1-2-слайдтар Таратпа қағаздар | ||||||||||||
Сабақтың ортасы |
|
| ||||||||||||
Сабақтың соңы Кері байланыс |
|
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды