Өлшем бірліктерін түрлендіру.Шамалар арасындағы тәуелділік. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2С бөлімі «Шамалар»

Мектеп: ФМБ-ғы Назарбаев Зияткерлік мектебі Көкшетау қаласы

Күні: 2-тоқсан

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өлшем бірліктерін түрлендіру.Шамалар арасындағы тәуелділік

Оқу мақсаттары

4.1.3.3 **л/мм3, см3, дм3 , м3 көлем (сыйымдылық)шамаларының мәндерін салыстыру, арифметикалық амалдар орындау;

4.1.3.4 көлем (мм3 , см3, дм3, м3 ) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру;

4.5.1.3** тікбұрышты параллелепипед (текше) қырларының ұзындығы мен көлемін табу есептерін талдау, модельдеу, құру және шешу.

 Сабақ

 мақсаттары

Тікбұрышты параллелепипед (текше) қырларының ұзындығы мен көлемін табу есептерін талдап, шығару барысында шамалар арасындағы тәуелділікті пайдалану.

 Бағалау критерийлері.

  • Көлем (сыйымдылық)шамаларының мәндерін салыстыру, арифметикалық амалдар орындайды;
  • Көлем (мм3 , см3, дм3, м3 ) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіреді;
  • Тікбұрышты параллелепипед (текше) қырларының ұзындығы мен көлемін табу есептерін талдап,шығарады.

Тілдік мақсаттар

Геометриялық фигуралардың атаулары, құрама фигуралар, аудан өлшем бірліктерінің атаулары, геометриялық фигуралардың элементтерінің аталуы, т.б.

 Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу, еңбек және шығармашылық.

 Пәнаралық байланыстар

Ғылымға кіріспе, дүниетану.

Алдыңғы меңгерілген білім

Құрама фигуралар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы 0-5 минут

(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Мақсаты:Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, көңіл-күйлерін реттеу.

(Ұ)Математикалық диктант

Мақсаты:Өлшем бірліктерін жазу арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

-Бұл қандай геометриялық фигуралардың өлшем бірліктері?

 -Қалай ойлайсыңдар, сабағымыздың тақырыбы не жайлы болмақ?

Оқушылардың ойларын тыңдау.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.Бағалау критерийлерін анықтап, тақтаға жазу. Сабақтың соңында құрылған критерийлерге оралатындарымызды ескерту.

Слайд

Сабақ ортасы5-8 минут

8-15 минут

15-25 минут

25-35 минут

,Қ) Есептерді шығар

Мақсаты: Формулаларды пайдалану арқылы есептерді шығару.

Оқушылар есептерді шығарады. Көрші жұптарымен, ауысып, есептердің орындалуын тексеріп, бағалайды.

(Ж)Өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру.

Мақсаты: Өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіруге, салыстыруға дағдыландыру.

а) Көлем бірліктерін салыстыр

78 дм³ * 780 дм³

800 дм³ * 8 м³

ә)Есептеп шығар:

85 – 8 =________________

74 - 26 =_______________

б)Көлемнің өлшем бірліктерін түрлендіру

9 =____________________

7000 =__________________

92 =________

Саралау:Оқушылар жұптасып орындайды.Мотивациясы жоғары оқушы мотивациясы төмен оқушымен тапсырманы бірге орындау барысында тапсырманың шығарылу жолдарын түсіндіреді.

(Т,Қ)Көлем мен аудан

Тапсырма:Есепті шығарыңдар.

Топтар өз жұмыстарын қорғайды. Жалпы ұжымдық тексеру ұйымдастырылады.Топтар бір-бірін БАСБАРМАҚ арқылы өзара бағалайды.

Тапсырманы ертерек бітірген топ оқушыларына дәптермен жұмыс жасау ұсынылады:

Карточкалар, үлестірмелі таратпа қағаздар

Оқулықтар мен жұмыс дәптерлері

Қима қағаздар

Жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

35-40 минут

Сабақтың рефлексиясы:

  •  Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласы қандай?
  •  Текшенің көлемін қандай формула арқылы анықтаймыз?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау.

Бағалау:«Бағалау фигуралары» арқылы өздерін бағалайды.

Стикерлер таратылады

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық тапсырманы орындауда мотивациясы жоғары оқушыны мотивациясы төмен оқушымен жұптастыру.

Жұпта, топта жасаған жұмыстарын бақылаймын. Көлем өлшем бірліктерін салыстыру мен түрлендіруді бағалаймын.

Сергіту сәті

Топтық жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрысжүргізілдіме? Сабақтың уақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?: 2:бақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу