Куб, тік бұрышты параллелепипед. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2 В бөлімі: Геометриялық фигуралар. Есептер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Куб, тік бұрышты параллелепипед

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

4.3.2.2 тікбұрышты параллелепипедті және текшені салу

4.3.1.1 кубты, тік бұрышты параллелепипедті және олардың элементтерін (төбелері, қырлары, беттері) тану және атау

 Сабақ мақсаттары

Тік бұрышты ұшбұрышты, текшені, тікбұрышты параллелепипедті анықтап, оның элементтерін табу, атау.

Тілдік мақсаттар

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Үшбұрыш пішінді заттарды қайдан кездестіруге болады?
  • Үшбұрыштың неше қабырғасы болады?
  • Үшбұрыштың ауданы мен периметрін табуға болады ма?

 Құндылықтарды дарыту

өмір бойы білім алу

 Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, ағылшын тілі, қазақ тілі, орыс тілі

Алдыңғы меңгерілген білім

Тікбұрышты үшбұрыш, текше, параллелепипед

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу,оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру(психологиялық дайындық).

Психологиялық ахуал:

Білімнің тұңғиығын бойлайтұғын,

Тоқысаң жалықтыра қоймайтұғын.

Ғылымдар патшасы боп дараланып,

Математика-қызықты тоймайтұғын-

дегендей «математика» сабағын бастайық.Олай болса,тапсырмалар

орындай отырып «Геометриялық фигуралар еліне»саяхат жасаймыз,танысамыз,үйренеміз,меңгереміз.

«Қайталау – оқу анасы». Математикалық диктант1. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттерінің ұзындығы 2см және 4см болса, ауданы қанша? (4см кв)2. Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышы қанша градусқа тең? (90 градус)3. Текшенің қырының ұзындығы 3дм болса, көлемі нешеге тең? 27дм куб)4.Параллелепипедтің қырларының ұзындығы 2см, 1см, 3см болса, көлемі қаншаға тең? (6см куб)

Қызығушылығын ояту:

Сабақ ортасы

Геометриялық фигуралар- Аудан мен көлемнің айырмашылығы неде?Параллелепипедтің жақтарының ауданын табу.

4см3см

9см

S=4см*9см=36см2

S=4см*3см=12см2

S=9см*3см=27см2

2см 5см

7см

S=2см*7см=14см2

S=2см*5см=10см2

S=7см*5см=35см2

а) Қораптың ұзындығы 9 см, ені 8 см, биіктігі 5 см. Қораптың көлемін есепте.

Шешуі: V = 9 см * 8 см * 5 см = 360 см куб

ә) Осы қораптан әрбір жағы 2 см артық болатын қораптың көлемін тап.

Шешуі: V = 11 см * 10 см * 7 см = 770 см куб

№4. Есепті шығар

а) Егер ұзындығы 50 м, ені 10 м, ал тереңдігі 2 м болса, хауыздың көлемі қандай?

Шешуі: V = 50 м * 10 м * 2 м = 1000 м куб

ә) Осы хауыз түбінің ауданын есепте.

Шешуі: S = 50 м * 10 м = 500 м кв

б) Хауыздың бүйір қабырғаларының аудандарынығң қосындысын есепте.

Шешуі: S = (2 м * 50 м) + (50 м* 10 м) = 600 м

  • Есептің шартын жазып шешу.

Катер 4сағатта 104км жүрді. Егер ол жылдамдығын 3км/сағ-қа арттырса, 174 км-ді қанша уақытта жүреді?104:4 +3 = 29 км/сағ174 : 29 = 6 сағЖауабы: 6 сағатта 174 км-ді жүреді

  • Ұшақ алғашқы 1700км жолын 2 сағатта ұшты. Ал қалған жолына ол сондай жылдамдықпен 3сағат кетірді. Ұшақ барлығы неше км ұшты?

1700:2 = 850км/сағ850 * 3 = 2550 км1700 + 2550 = 4250 км

  • Автомобиль 5 сағатта 450км, ал велосипедші 2 сағатта 36 км жол жүрді. Автомобильдің жылдамдығы велосипедшінің жылдамдығынан қанша есе артық?

450 : 5= 90км/сағ36 : 2 = 18 км/сағ90 : 18 = 5 есе артық

Жауабы : 5 есе артық.

Презентация

Сабақтың соңы

Жетістік баспалдағы

Үй жұмысы: Жақтарының ауданын есептеу.

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар білім деңгейлеріне байланысты тапсырмалар тарату.

Оқушылар тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларын анықтайды.

Сергіту сәті

Топтық жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрысжүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу