Шамаларды өлшеу. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2С бөлімі «Шамалар»

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика-математикалық бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 2 тоқсан

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шамаларды өлшеу

Оқу мақсаттары

4.1.3.2** шамаларды өлшеу үшін га, ар өлшем бірліктерін енгізу

4.1.3.3**аудан: см2 , дм2, м2, ар, га; мәндерін түрлендіру; арифметикалық амалдар қолдану

 Сабақ

 мақсаттары

Шамалардың га, ар өлшем бірліктерін енгізу,аудан өлшемдерін түрлендіру; арифметикалық амалдар қолдану.

 Бағалау критерийлері.

  • Шамаларды өлшеу үшін га, ар өлшем бірліктерін қолданады;
  • Аудан: см2 , дм2, м2, ар, га; мәндерін түрлендіреді; арифметикалық амалдар қолданады.

Тілдік мақсаттар

Геометриялық фигуралардың атаулары, құрама фигуралар, аудан өлшем бірліктерінің атаулары, геометриялық фигуралардың элементтерінің аталуы, т.б.

 Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу, еңбек және шығармашылық.

 Пәнаралық байланыстар

Ғылымға кіріспе, дүниетану.

Алдыңғы меңгерілген білім

Құрама фигуралар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы 0-5 минут

(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Мақсаты:Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, көңіл-күйлерін реттеу.

(Ұ,Ж,Қ)Үй жұмысын тексеру

Мақсаты: Көлем және аудан бірліктері жайлы білімдерін бекіту.

«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісімен оқушылар ортаға екі шеңберге тұрып, жұпта бір-бірін тексереді.

(Ұ) «Не артық?» ойыны

Мақсаты:артық өлшем бірліктерін анықтау арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

-Бұл ненің өлшем бірліктері?

-Қай өлшем бірліктері артық?

-Неліктен?

 -Қалай ойлайсыңдар, сабағымыздың тақырыбы не жайлы болмақ?

Оқушылардың ойларын тыңдау.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.Бағалау критерийлерін анықтап, тақтаға жазу. Сабақтың соңында құрылған критерийлерге оралатындарымызды ескерту.

Слайд

Сабақ ортасы5-8 минут

8-15 минут

15-25 минут

25-35 минут

(МК) Сұрақ-жауап

Мақсаты: Көлем және аудан бірліктері жайлы білімдерін кеңейту.

-Үлкен жерлерде егін алқаптарының, құрылыс алаңының ауданын табу үшін бұрынғы білетін өлшем бірліктері мм ,см ,дм -мен өлшей аламыз ба?

-Неліктен?

-Одан үлкен өлшем бірліктері керек екен. Олар ар және гектар.

 Ар (латын.  — аудан) –ауданның өлшемдердің метрлік жүйесіндегі өлшем бірлігі. 

  100 м=1 а (ар);

Гектар (грекше – жүз және ар) – ауданның ең ірі өлшем бірлігі.

10000 м2= 1га (гектар).

Оқушылар сұрақтарға жауаптарын тыңдау

(Ұ)Есеп шығару

Тапсырма:Формулаларды пайдалана отырып,есепті шығарыңдар.

Тіктөртбұрыштың ұзындығы – 100 м, ені– 80м. Оның ауданы мен периметрін тап.

Шешуі:Р = (80м+100м)х2          Р = 360м

S=80м х 100м = 8 000м= 80 а

Шаршының қабырғасының ұзындығы – 500м.   S-? ,   P -?

Шешуі: Р= 500м . 4                 Р= 2000м

S= 500м. 500м          S= 250  000 м2 = 25 га

Есептің шарты талданады, шығару жолдары анықталады, өлшем бірліктеріне түрлендіріледі.

(Ж,Қ) Жұпта орындалатын тапсырмалар

  • Салыстыр.

5 м> 50 см

10 000 м< 5га

5 га = 50 000м2

  • Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.

3 га = 30 00 м 

12дм = 1 200 см

12м2 = 120 000см2

45 га=4500 а=450 000 м2 

4 дм2=400 см2=40 000 мм2 

1 000 000 мм2=10 000 см2

Тапсырмалар орындалып болған соң, оқушылар дәптерлерімен ауысып, мұғалімнің берген дайын нұсқасы бойынша бір-бірін тексереді және бағалайды.Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл қойылады.

суреттер

Көлемді фигуралар

Қима қағаздар

Сабақтың соңы

35-40 минут

Сабақтың рефлексиясы:

Қайталау:100 м=1 а (ар)

 10000 м2= 1га (гектар)

Кері байланыс жүргізу:

-Не жеңіл болды?

-Қандай тапсырма қиындық туғызды?

-Нені қайталау қажет?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау.

Бағалау:«Бағалау фигуралары» арқылы өздерін бағалайды.

Стикерлер/фигуралар таратылады

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық тапсырманы орындауда мотивациясы жоғары оқушыны мотивациясы төмен оқушымен жұптастыру.

Жұпта, топта жасаған жұмыстарын бақылаймын. Көлем өлшем бірліктерін салыстыру мен түрлендіруді бағалаймын.

Сергіту сәті

Топтық жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрысжүргізілдіме? Сабақтың уақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?: 2:бақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу