Күрделі теңдеулерді шешу. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарының үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3B бөлім -Теңдеулерді шешу | Мектеп: Көкшетау қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні : | |||||||
Сынып: | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Күрделі теңдеулерді шешу | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.2.2.2 ** көбейту мен бөлу амалдарынан тұратын қарапайым теңдеулерді; х· (25:5)=60; (24·3):х=6; х: (17·2)=2; k+124 : 4 = 465 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу | |||||||
Сабақмақсаттары | Көбейту мен бөлу амалдарынан тұратын қарапайым және күрделі теңдеулерді шешу | |||||||
Бағалаукритерилері | Күрделірек теңдеулерді рет-ретімен орындай отырып, шеше алады. | |||||||
Тілдікмақсаттар
| Оқушылар: •теңдік, теңсіздік Пәндік сөздер мен сөз тіркестері: • белгісіз қосылғыш, азайғыш, азайтқыш, көбейткіш, бөлгіш. | |||||||
Құндылықтардыдарыту | Еңбекету, өзінөзінеқызметкөрсетуге баулу | |||||||
Пәнаралықбайланыстар | Еңбекке баулу | |||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Теңдеулермен танысу | |||||||
Сабақбарысы | ||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 5 минут | (Ұ)Ұйымдастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді. Өткенді қайталау: Жауап бер: (12 санының жартысы нешеге тең? 9 – дың үштен бір бөлігі нешеге тең? 30-дың бестен бір бөлігі нешеге тең? -ҚАЙСЫСЫ ТЕҢДЕУ? Анықтайық 63-х=100:5 63-х-100 63-х<100:5 - Теңдеу дегеніміз не? -Теңдеудің неше түрі бар? (күрделі, қарапайым) Салыстыру, ұқсастығы неде, айырмашылығы неде? (ұқсастығы екеуіде теңдеу, айырмашылығы: күрделі екі немесе көп амалмен орындалады, қара-пайым: тек қана бір амалмен орындалады) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау Бағалау критерийлерін шығару | Маркер, ламинад қағаз,презентация | ||||||
Сабақ ортасы 5 минут 7 минут 13 минут 7 минут | Жаңа сабақ (Ө,Қ)Математикалық диктант а) Ойлаған санды 20 –ға кемітсе, 63 – тің 9 ға бөліндісіне тең сан шығады. Х -20 = 63: 9 ә) Ойлаған санды 6 есе арттырса,20 мен 22 –нің қосындысына тең сан шығады. Х*6 = 20+22 Оқушылар сұрақтарға жауап береді, түзетулер мен ұсыныстар арқылы толықтырулар енгізіледі. (Ұ, МК) Теңдеуді шеш. Мақсаты: күрделі теңдеулерді шешуге дағдылану Теңдеуді түсіндіре отырып шешімін тап.
Ұжыммен теңдеуді түсіндіре отырып шығарады, кері байланыс жасалады. (Т) Теңдеуді шеш. Мақсаты: күрделі теңдеулерді шешуге дағдылану Әрбір теңдеудің тапсырмалары түстермен беріледі. «А» деңгейі – сары түсті қағазда, «В» деңгейі – көк түсті қағазда, «С» деңгейі – жасыл түсті қағазға шығарылады. Теңдеуді шеш. «А» деңгейі y + 380 = 750 +250 800 –x = 3 х 80 7 х а = 245 – 34 640 : с = 40 х 2 56 + а = 810 : 9 х – 95 = 580:20 «В» деңгейі 9у+380 :2=750+250 800-7х=380 (957-900)+ 360:а=63 «С» деңгейі (60 +2 у) :4 = 810 : 9 (х – 95) х 5 = 580 - 80 6у + 380 х 2 = 750 + 250 /Тапсырмаларды «Галерея» әдісі бойынша түстеріне қарай өзара тексереді. Егер берілген уақыттан бұрын теңдеулердің түбірін тапса, онда, келесі түсті қағазда берілген теңдеуді шығаруына рұқсат етіледі. Кері байланыс жасалады. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша өзара бағаланады/ «Плюс - минус» бойынша өзін-өзі бағалайды | Презентация, күрделірек теңдеулерді шешу: ай Есеп (теңдеудің көмегімен шешу): http://nrich.maths.org/664 Математика тарихындағы есеп: http://nrich.maths.org/278 Қимақағаздар Жұмысдәптері | ||||||
Сабақтыңсоңы 3 минут | Сен бүгін не үйрендің? Саған бүгін ең маңызды болған нәрсе? Неге? Не туралы тағы да көбірек білгің келеді? Қай тапсырма сені қызықтырды? Саған кішкене қиындау болған тапсырма? Неге ? Сабақтың қай жерінде өзіңді жақсы көрсете алдың? Бүгін сабақта алған біліміңді қайда қолдана аласың? | слайд | ||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмаларқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінтексеружоспарыңыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||
|
|
| ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?