Cанның квадраты. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 В бөлімі: Геометриялық фигуралар. Есептер | Мектеп атауы: НЗМ ФМБ Талдықорған қ | |||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: Иманбаева Н З | |||||||
Сынып: 3 А | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Cанның квадраты | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 3.1.3.2 өлшем бірліктерін пайдаланып, шамаларды өлшеу: дм2, м2 / см3 | |||||||
Сабақ мақсаттары | Пифогор кестесін пайдаланып санның квадратын анықтап үйренеді. | |||||||
Бағалау критерийлері | Санның квадратын анықтап үйренеді. | |||||||
Сөздік қор Тілдік мақсат | Санның квадраты | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар бірігіп жұмыс жасауға, бірін-бірі оқытуға тәрбиелеу. | |||||||
Мектеп миссиясы мен мектеп пайымдауы және жаһандық азаматтықтың іске асуы | Санның квадратын анықтап үйренеді.. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | дүниетану, жаратылыстану | |||||||
ИКТ пайдалану білімі | Презентациялар | |||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Фигураның ауданын периметрін таба алады. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 5минут | Ұйымдастыру.(МК) Үлкенге де, сізКішіге де, сізСәлем бердік бәріңізге,Құрметпенен біз!ОМ таныстыру Санның квадратын білесің Санның квадратын табуды білесің | |||||||
Сабақ ортасы 30 мин | (Ұ)Ой қозғау Көбейту кестесін еске түсіру. Пифагор кестесі. Бұл кесте несімен көмектесе алады? Бұл көбейтудің квадраттық кестесі. Оны Пифагор ойлап тапқан. Кестені пайдаланып бірінші ,екінші көбейткіштері бірдей болатын көбейтуге мысал құрастыр және ата.Сен атаған көбейтіндіде сандар көбейткіш ретінде қанша рет алынды? Екі бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін көбейткіштің квадратымен ауыстыруға болады. Мысалы 5х5= 52 5 х5 =25, демек 52 =25 5 санының квадраты 25-ке тең 52 жазбасын «бестің квадраты» деп оқиды. (Ж) Ауыстыр. Түсіндіре отырып шығар а) Көбейтінділерді мүмкін болатын көбейткіштерін квадратпен ауыстыр. 6х2 6х6 9х9х5 2х2 3х4 4х4 7х7 ә) Санның квадратын санның көбейтіндісімен ауыстыр. 7 2 02 42 52 82 92 32 (Т) Теңдеудің түбірі нешеге тең екенін тауып көр. ХхХ+Х=20 (Х-1) х (Х-1)= 16 (Т) Ауданын тап. Ерекшеленген бөліктердің ауданын тап Нені байқадың? Сен білесің бе? Кез келген санды квадратқа айналдырудың оңай тәсілі: a2 = (а+8) х (а-8) +82 8- ден үлкен кез келген санды қойып көр. (Ұ) Шығарып көр. Бір суретші бір жылда 8 сурет салса,екіншісі 12сурет салды.Бірнеше жылдан кейін екінші суретшінің біріншіге қарағанда 36суретті артық салғаны анықталды.Ол үшін суретшіге неше жыл қажет болған? Жұмыс дәптері: Пифагор мектебі Басқатырғыш жаса. Оқушылар геометриялық фигуралар қиып алып,екінші тапсырмадан өздеріне ұнаған үш фигураны құрастырады. Саралау мақсатында жекеленген оқушыларға көбірек фигура құрастыруды ұсыну. | . Оқушылармен бірге формула негізінде компонентердің қатынасын орнату:P=(a+b)·2 a= (P÷2) - b b= (P÷2) - a S=a·b а=S÷b b=S÷a V=a∙b∙c a= V÷ (b∙c) b= V÷ (a∙c) c= V ÷(a∙b | ||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Орындап көр Досыңа 0 –ден 10 –ға дейінгі кез келген санды жасыр және оның квадраты нешеге тең екенін сұра. Қорыту. Санның квадратын қалай табуға болады? Қандай фигураның ауданы оның қабырғасының квадратына тең? Кесте бойынша 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 сандарының квадраты нешеге тең екенін кестеден тап. Рефлексия | |||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз | ||||||
Мәтінмен жұмыс істеу үшін топтарға бөлу кезінде дифференциация қолданылады | Өзара бағалау, критерий бойынша қалыптастырушы бағалау. Мұғалім жазбаша жұмысты өзі табыстың критерийлеріне сәйкес тексереді | Оқушыларр жұппен жұмыс жасайды, сыныпта жүреді және белсенді болады. Бағалау парағындағы тапсырмалар көрініске зиян келтірмейтін қол жетімді қаріппен безендірілген. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма еді? Барлық оқушылар Ортақ мақсатқа жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізіле ме? Сабақтың уақыттық сатылары болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| |||||||
Жалпы рейтинг Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлап көріңіз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?