Жақсылық пен жамандық туралы халық ертегілері. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

№35 сабақ. 8-ге,9-ға көбейту кестесі

Тақырыбы: Жақсылық пен жамандық туралы халық ертегілері

Мектеп:

7

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Дастанбаева Фарида Кушекбаевна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес)

3.1.2.4 – 8, 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және

қолдану.

Сабақтың

мақсаты:

Оқушылардың барлығы 8, 9 сандары мен бір таңбалы сандардың көбейтінділерін атай алады.

Оқушылардың көпшілігі есептер шығаруда, теңдеулер шешуде көбейту кестесін қолдана алады.

Оқушылардың кейбіреуі амалдарды орындауда көбейту кестесін қолданады

Ғылыми тіл

Оқушылар 8 санына көбейтудің әртүрлі жағдайларын және бөлудің сәйкес жағдайларын айтып береді.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Есептеудің қай тәсілі әлдеқайда қолайлы болып табылады?

Есеп шығаруда көбейту кестесін қалай қолдануға болады?

Теңдеулер шешуде көбейту кестесін қалай қолдануға болады?

Шаманың мәнін қалай көбейтуге және бөлуге болады?

Бірнеше амалға берілген өрнектердің мәндерін есептеуде қандай

амалдар орындайды?

Құндылықтар

Жауапкершілік,өмір бойына білім алу.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

Көбейту кестесі, бөлудің сәйкес жағдайлары, шамаларды көбейту

және бөлу.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

Ынталандыру.

Оқытушы мақалдарды оқиды.

Ешкімге жақсылық жасай алмайтындар жамандыққа жолығады.Кімде-кім жасаған жақсылығын бұлданса, оның бағасы көк тиын.

Жақсылықты оны түсіне алатын адамға жасау керек.

Жақсылық бірден емес, баяу жасалады.

- Бұл мақалдар несімен ұқсас? Олар не туралы?

Өздеріңе ұнаған мақалдардың мағынасын түсіндіріңдер.

Қандай халықтық шығармалар жақсылыққа үндейді

Өзектендіру.

Ойын. «Бөлісу – бөліспеу».

Балалар топтарға топтау.. Әрбір топ көбейту кестесінің

(3, 4, 5, 6, 7 сандарына) біреуіне жауап береді. Содан кейін оқытушы әртүрлі сандарды көрсетеді, ал оқушылар бұл сандар өздерінің сандарына еселі болса, қолдарын көтереді.

Көбейту кестесін кімнің ойлап тапқаны нақ айқын емес. Тек оның 2200 жыл бұрын Қытайда пайда болғаны ғана белгілі. Бұл игілікті іс адамзатқа мыңдаған жылдар бойы қызмет етіп келеді. Сөздік бағалау «Жарайсың!», « Өте жақсы!»,

«Керемет!»

«Керемет!»

(Оқушыларды сөздік бағалау

(Т.Ж.) «Смайликтер» арқылы бағалау

«Жақсылық пен жамандық» туралы слайд

Сабақтың ортасы

30мин

Жаңаны ашу.

Т.Ж.

  • Оқулықтағы 1-2- тапсырма. 8 және 9 сандарына көбейту және бөлу кестесін құрыңдар. Топпен жұмыс жасау
  • Кестені құруды қандай мысалдан бастауға болады? (Кестені 8-ді 8-ге көбейту мысалынан бастап, 8-ден санап, ережені қолдана отырып, жолдар бойынша толтырады.)
  • Екінші бағанды құру кезінде қандай ережесін қолдандыңдар? Үшінші бағанды құру кезінде қандай ережесін қолдандыңдар? Төртінші бағанды құру кезінде қандай ережесін қолдандыңдар? (Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті, көбейту амалы компоненттерінің өзара қатынасын еске түсіру)(топта қиындық кездессе көмек көрсету)

Тапсырманың орындалу дұрыстығын қалай тексереміз?

(Көбейту кестесін қарау )

Түсіндіре отырып алғашқы бекіту

Алғашқы бекіту үшін балалар көбейту мен бөлуге арналған өзара байланысты мысалдардың төрттігін құрып, оларды дауыстап айтады.

Сөздік бағалау «Жарайсың!», « Өте жақсы!»,

«Керемет!»

Ж.Ж.3-тапсырма жұппен орындалады, сурет бойынша есеп құрастырып ,оны шығарады.(түсінбеген оқушыларға түсіндіру)

1 басы -2 бәліш

9 басы -? бәліш

Ж:9 ·2=18(б)

Ж:Тоғыз басты айдаһар түскі асқа 18 бәліш жейді.

«Басбармақ» арқылы кері байланыс беру

Орындап көр.

Ө.Ж.4-тапсырма жұппен орындалады, оқушылар кестені қарап, есептер құрастырып, оларды шығарады.(Қиындық келтірген оқушыларға көмектесу)

«Смайлик» арқылы бағалау

Ж.Ж. 5-тапсырманы жұппен орындайды.Кестені пайдалана отырып,есепті шығарады.(қиындық келтірген оқушыларға көмектесу)

«Бағдаршам» арқылы бағалау

(Ө.Ж.) Өрнек құр. 6-тапсырмада берілген есеп бойынша өрнек құрады.

Сөздік бағалау «Жарайсың!», « Өте жақсы!»,

«Керемет!»

Есепте. 7-тапсырмада амалдардың орындалу тәртібі бойынша орындайды. (кеткен қателерді түзету)

«Жетістік баспалдағы» арқылы бағалау

8-тапсырма зерттеушілік сипатта болып келеді, оқушылар орындалған амалдар бойынша өрнек құрауы қажет

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/3-synyp/8-ge-kobejtu-zhane-bolu-kestesi

https://bilimland.kz/kk/

subject/matematika/3-synyp/9-ha-kobejtu-zhane-bolu-kestesi

 

Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

Есеп шығаруда көбейту кестесін қалай қолдануға болады?

Бір заттың бағасын қалай білеміз?

Сатып алынған заттардың құны мен санын біле отырып, нені білуге болады?

Рефлексия.

- Қандай тапсырмаларды орындау кезінде бізге көбейту мен бөлу кестесі қажет болады? (Мысалдарды, теңдеулерді шешуде, есептерді шығаруда)

Қосымша ақпарат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптардың өзара сөйлесулерін бақылап, тыңдап жүру барысында тапсырманы орындауға қиналатын оқушыларға қолдау көрсету.

«Жетістік баспалдағы» арқылы бағалау.

Білім алушыларды сөздік бағалау

«Смайликтер» арқылы бағалау

Өмір қауіпсіздігінің ережелері.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу