Қосу және азайту дағдыларын дамыту. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1A бөлімі – Біздің әлемдегі сандар

Мектеп: Физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Омарова А.Е.

Сынып: 3

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қосу және азайту дағдыларын дамыту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.1.3 көбейтудің терімділік және үйлесімділік қасиеттерін әріптік теңдік түрінде беру және қолдану: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac

3.1.2.11 есептеулер жүргізу үшін стратегияларды пайдалану

3.1.2.1 тиімді есептеу үшін көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін қолдану

 Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар:

Есептеу жүргізу үшін стратегияларды пайдалана алады.

Оқушылардың көпшілігі

Тиімді есептеу үшін көбейтудің қасиеттерін қолдана алады.

Кейбір оқушылар:

Көбейтудің қасиеттерін әріптік теңдік түрінде қолдана алады.

 Жетістік критерилері

Қалыптастырушы бағалау (ҚБ) бойынша мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулықтар құжатынан таңдап алынған ОМ үшін табыс критерилерін көшіріп алыңыз.

ҚБ үшін таңдап алынбаған ОМ үшін табыс критерилерін өзіңіз құрастырыңыз.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

көбейтудің қасиеттерін қолдана отырып, есетеуді шығара алады

Пәндік сөздер мен сөз тіркестері:

ауыстырмдылқ қасиеті,терімділік,қасиеті,үлестірімділік қасиеті.

Диалог / жазу үшін қолданылатынсөз тіркестері :

Талқылауға арналған сұрақтар :

Қайсысы тиімді?

Мынаны (...) қалай қолданамыз ?

Сіз қандай бірліктерді қолданар едіңіз?

Сіздің таңдауыңыз мүмкін басқа қасиеті бар ма?

Сіз неге .. екенін айта аласыз ба?

Жазбаша тапсырмалар:

Сіз орындаған өлшемдерді атаңыз, дұрыс бірліктері қамтылғандығына көз жеткізіңіз.

 Құндылықтарды дарыту

Еңбек ету, өзін өзіне қызмет көрсетуге баулу , эстетикалық

 Пәнаралық байланыстар

Еңбекке баулу ,денешынықтыру

Алдыңғы меңгерілген білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(0-5 мин)

(Ұ) 1 және 2-сыныптағы меңгерген қосу және азайту,көбейту мен бөлу дағдылары туралы оқушылармен қайталау жұмысын өткізу. (Оқушыларға 1000-ға дейінгі сандардың құрылуы, оқылуы және жазылуын қайталатыңыз.)

‘Көрсету’ ресурстары (ламинаттарлған тақтайлар, құрғақ өшетін қаламдар) бұл бөлім бойы пайдалы болады, олардың көмегімен оқушылар жауаптарын тез көрсетеді және оқытушы оқушылардың түсінігі қауіпсіздігін жылдам бағалайды

Сабақ ортасы

(5-35 мин)

(Ж) «4 есе арттыр» ойынын ойнату.

9х4=36

8х4=32

100х4=400

6х4=24

60х=240

Оқушыларға презентацияда сандар тізбегін ұсынып,4 есе арттыруға нұсқаулық беріңіз.

(Ө,Қ) –Балалар, спортшылар жарыстарда қандай медальдар алады?

-Қола, күміс, алтын.

-Қола медальды қай кезде алады?

-Күміс медалды қай кезде алады?

-Алтын медальды қай кезде алады?

Олай болса біз де бүгін сендермен түрлі түсті карточкалар арқылы ойнаймыз.

Түрлі түсті немесе белгіленген карточкаларда әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды өз бетінше орындауға беру. Өрнектердің мәнін табу және дұрыстығын тексеруді тапсыру. Алдымен оқушыларға қарапайым тапсырмалары бар «қола» ((100 - 99) х5=58х(12 - 12)=0), карточка беріп, олар күрделірек тапсырмаларды орындауға дайын екендігін сезінген кезде «қола» карточканы «күміс» (64см =6дм 4см 4м 3см>43см 2дм730см 105см =1м 5см) карталарға ауыстыруды ұсыныңыз. Ал сонан соң , күрделілігі жоғары деңгейдегі «алтын»

(а*4=64 - 364аа=28: 4а=77*4=64 - 36)

карточкаға ауыстырыңыз. Өрнектердің мәнін тексеру жолдарын қарастыруын сұраңыз. Көбейтудің қасиеттерін қайталауды ұсынамыз:

(Ж) Оқушыларға жұпта күнделікті өмірге қатысты есептер құрастыруға, есептерді шешу және шешу жолын түсіндірулерін ұсыныңыз. Мысалы, 30*3+42*10=720 бұл- бір аптада мектеп асханасында сатылған шырынның саны.

Бірінші кезекте қарапайым есептер, сонан соң құрама есептер шығаруға беріңіз.

Кеше мектеп асханасына 120л сүт әкелінді. Бұл бүгінге қарағанда 2-есеге артық. Бүгін қанша литр сүт әкелінді?

Есептің сұрағын екі амалмен шығарылатындай өзгерту.

(Ұ) Оқушылармен жазбаша көбейту және бөлу тәсілін пысықтаңыз. Бұл тәсілдің кез келген көп таңбалы сандарға қалай қолданылатынын көрсетіңіз.

Презентация

Карточкалар ,түрлі – түсті медальдар

Дәптермен жұмыс,үлестірмелі материал

Сабақтың соңы

(35-40 мин)

(ЖЖ) Оқушыларға тиісті есептерді ұсыныңыз және көбейтудің қасиеттерін қолдану алгоритмін білу және пайдалану дағдыларын анықтау үшін қалыптастырушы бағалауды пайдаланыңыз. Жұптарға көбейтудің қасиеттерін қолдануға арналған есептер ұсыныңыз,сондай-ақ оқушыларға көбейтудің қасиетін қолдануды ұсыныңыз.

Үлестірмелі материал

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Қабілеті төмен оқушыларға жақсы үлгі боларлықтай етіп топтарды мұқият таңдау,
  • Қабілеті төмен оқушыларды қолдау үшін, топтарда бірігіп жұмыс жасау және талқылау.
  • Негізгі мәселелер бойынша қалыптастырушы бағалау бойынша оқу жоспарына қараңыз.
  • жеке оқушыларға сұрақ қою мүмкіндігі
  • «Топтар үшін өмір қауіпсіздік ережесінде» қарастырылатын қауіпсіздік сұрақтары.


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу