Көбейту және бөлу дағдыларын кеңейту. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2B бөлімі: Көп таңбалы сандармен есептеулер жүргізу | Мектеп: Көкшетау қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: Оспанова Т.А. | |||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Көбейту және бөлу дағдыларын кеңейту | |||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 123·2/ 246:2 түріндегі жағдайларда үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар білу керек:
Оқушылардың көбі жасай алады:
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
| |||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандаға көбейту мен бөлудің алгоритмін қолдану барысында талқылайды, математикалық тілде дәлелдемелер келтіреді. Пәнге тән лексика мен терминология:
| |||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өзара сыйластық. Жауапкершілік. Еңбекқорлық | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, қазақ тілі. | |||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерін пайдалана отырып бір және екі таңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындай біледі. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | 1. Ұйымдастыру. (Ж) Ойын: «Жұбыңды тап» Мақсаты: ауызша есептеу дағдыларын дамыту. Шарты: Оқушылар ортаға шығып, қима қағаздарын алады. Қима қағазда өрнектер мен мәндері жазылған.Оқушылар іздеп жүріп, өз жұбын табады. Шыққан өрнектер мен жауаптарын оқиды. Оқушыларға бағыттау сұрақтарын бере отырып, сабақтың тақырыбын ашу. Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құрастырып, тақтаға жазу. | Өрнектер мен жауаптары жазылған қима қағаздар. Қосымша №1 Маркер тақтасы мен маркерлер. | ||||||||||
Сабақ ортасы 1 мин 3 мин 3 мин 3 мин 2 мин 5 мин 10 мин 5 мин 3 мин | (Ө) Өзін-өзі бағалау. Мақсаты: оқушылардың көп таңбалы сандарды көбейту мен бөлудегі білім деңгейлерін өз беттерімен анықтауға мүмкіндік беру. Математикалық диктант. Мақсаты: Оқушылардың өз беттерімен есептеу тәсілдерін, өзара бағалау дағдыларын дамыту.
Өзара тексеру:
Оқушылар жіберген қателері туралы айтады. (Ж) «Жауабын тап» Мақсаты: тізбек арқылы өрнектерді шығару қабілеттерін дамыту. Тексеру: бір оқушы жазған сандарды атайды, қалғандары тексеріп отырады. Жазылмаған сан болса, басқа оқушы сол сандарды атайды. Ой қозғау: (Т) «Қатені тап» ойыны. Мақсаты: берілген өрнектердегі қателерді таба отырып, оқушылардың зейінің қалыптастыру. Әр топқа қате шығарылған өрнектер беріледі. Оқушылар топта талқылай отырып, қателерді тауып алады және ортаға салады. (Д) «Белгісіз санды тап» Мақсаты: берілген өрнектегі белгісіз компоненттерді табудың жолдарын анықтау. .......... : 2 = 101
.......... х 4 = 4000 Оқушы тақтаға шығып, комментарий жасай отырып, өрнектің шығару жолын хабарлайды. Сергіту сәті: «Көбейту кестесі» Мақсаты: Ойын ойнау барысында көбейту кестесін тексеру. (Т) Логикалық тапсырма. Әр топқа қима қағазда жазылған өрнектер беріледі. Оқушылар оларды шығарып,өздері белгілеп алған бір заңдылық бойынша орналастырады. «Әткеншек» ойыны арқылы өзара тексеру. (Ж) Көбейту мен бөлуге байланысты есептер шығару. Мақсаты: есеп шығара отырып, оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. (Ұ) Есеп шығару. Археологиялық қазбалардың бірінші күні 150 адам, екінші күні одан екі есе артық, үшінші күні екінші күнге қарағанда 37 адамға кем қатысты. Археологиялық қазбаларда барлығы неше адам қатысты? Тақта алдында жұмыс.Кейбір оқушылар қима қағаздағы өрнектерді тақта алдында шығарады. Ойын: «Сүйек лақтыру» Мақсаты: Оқушылардың бойындағы математикалық қабілеттерін дамыту. | Білім шкаласы (бағалау парақтары) Қосымша № 2 Интерактивті тақта Ламинат қағаздары Интерактивті тақта Өрнектер жазылған А3 қағаздары. Интерактивті тақта Қосымша № 3 Қосымша № 4 Қосымша № 5 | ||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Оқушылар сабақтың соңында «Білім шкаласын» толытарды. Бұл бағалау парағы бойынша қорытынды шығарады. Өз таңдауларын дәлелдейді. | Қосымша № 2 | ||||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және ұауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Дифференциация. «Қатені тап», логикалық тапсырма кезіңде өрнектер оқушылардың білім деңгейіне қарай беріледі. | Әр орындаған тапсырма соңында қысқаша кері байланыс беру,рефлексия барысынд, | Денсаулық Сақтау технологиялары. Сергіту сәті | ||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтадифференциациядұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуүшінқандайөзгерісенгізугеболады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылартуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?