Аудан. Ауданның өлшем бірліктері. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Көбейту және бөлу

№ 22 сабақ. Тақырыбы: Аудан.

Ауданның өлшем бірліктері

Мектеп:

7

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Дастанбаева Фарида Кушекбаевна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес)

3.1.3.1 – ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге

арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу

Сабақтың

мақсаты:

Барлық оқушылар: ауданы болатын нысандарды анықтайды, бірін-бірі беттестіру арқылы аудандарын салыстырады.

Оқушылардың көпшілігі: фигураның ауданын палетканың көмегімен

анықтайды.

Оқушылардың кейбіреулері: көз мөлшерімен қай фигураның ауданы үлкен екенін анықтайды, беттестіру арқылы не палетканың көмегімен оны дәлелдейді.

Ғылыми тіл

Оқушылар

ауданы болатын нысандарды анықтай алады, қай фигураның

ауданы үлкен екеніне мысалдар келтіріп, дәлелдейді.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Біздің айналамызда қандай заттар бар?

Қандай заттардың аудандары бар?

Фигуралардың аудандарын қалай салыстыруға болады?

Палетка деген не?

Фигураның ауданын пелатканың көмегімен қалай табуға болады?

Фигуралардың аудандарын салыстыру үшін нені үйрену керек?

Құндылықтар

Жауапкершілік,өмір бойына білім алу

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

Көбейту және бөлу амалының мағынасын түсінеді, компоненттердің атауларын, санды 2,3,4,5 сандарына көбейту және бөлу кестелік жағдайларын біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

Кіріспе тапсырма. Еңбектің маңызы

Математика не істей алады?

  • Астрономға алыстағы жұлдыздардың жолдарын анықтауға көмектеседі.
  • Инженер математиканың көмегімен реактивті ұшақты, кеме мен электр станциясын жобасын жасайды.
  • Ал теңізшіге теңіздегі кеме жолын көрсетеді.

Сонымен, математика барлық санау қажет болатын заттарды санайды. Математикалық білім бізге өмірде және еңбегімізде қажет болады.

(Ж.Ж )«Кім білгір?» ойыны.Оқушыларға шаршы мен тік төртбұрыштар таратылады, ауданын табады.

– Тек қана берілген бір фигураның ауданын өлшеген кезде, неліктен әртүрлі нәтиже алынды?

– Сізге өлшеу үшін 4 өлшеуіштің ең тиімдісі қайсысы болып көрінді? Неліктен?

– Ауданды 4 торкөзді шаршымен есептеп байқап көр (9 шаршыдан).

Палетканы көрсету. Бұл ресурс – ауданды өлшеуге арналған құрал. Оның алаңы шаршыларға бөлінген. Оқушылар палетканы дәптердің торкөздерінің үстіне сала алады және палеткадағы бір шаршының ауданы дәптердің 4 торкөзінің ауданына тең. Шаршының бір қабырғасы 1 см болса, оны 1 квадрат сантиметр деп атайды да, 1 см2 деп белгілейді. Палетканы пайдаланған кезде, өлшем бірлігі сол өлшеуіш болады. (Палетканы пайдалануды үйрету)

шаршыдан).

2 слайд

оқушылар санына қарай – шаршы мен тіктөртбұрыштар.

әрбір оқушыға арналған – палетканың торкөз-дері 1 см2;

Сабақтың ортасы

30мин

(Ө.Ж)

– Ауданды өлшеу кезінде, бір ауданды әртүрлі өлшеуішпен өлшеуден әртүрлі нәтиже алынады;

– Өлшеуіш үлкен болған сайын, ауданның мәнін көрсететін сан кіші бола түседі.

Оқушылар 1-тапсырмаға берілген суреттерді қарап, әр алаңға салу үшін қанша тақтатас кететінін санайды.

«Шапалақ» арқылы бағалау

Ұ

Оқулықтағы 2-тапсырманы орындайды.. Дәптер бетіне қабырғасы 10 см немесе 1дм болатын шаршы сызу.Сызылған шаршының ауданын табады.

(Шаршы сызғанда, аудан табуда қиындық келтірген оқушыларға көмек беру)

«Смайликтер» арқылы кері байланыс беру

Ж.Ж.3-тапсырма бойынша оқулықтағы шаршыларды салыстырады..1 дм2- де қанша 1 см2 бар екенін есептеу.Қабырғасының ұзындығы 1 м шаршыға қабырғасы 1 дм болатын шаршы сыяр ма еді? Қабырғасы 1дм болатын қанша шаршы сыяр еді?

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау

(Ж.Ж)Есепте. 4-тапсырмада оқушылар амалдарды орындайды.Жұптарымен жауаптарын салыстырады.(Көмек қажет оқушыларға көмектесу)

5 м2 +45 м2 =50 м2 35 м2 :7 =5 м2

9 м2 · 4 =36 м2 500 м2 - 235 м2 =265 м2

«Жұлдызша» арқылы бағалау

(Т.Ж) Оқушылар мамандық иелері суреті бойынша үш топқа топтасады.(Астроном,инженер,теңізші суреттері)

5-тапсырманы оқушылар есептің шартын құрып, шешуін шығарады.

1-топ. №5 (а)

2-топ. №5 (ә)

3-топ. №5 (б)

Есепті шығару барысында көмек қажет топқа көмектесу.

«Смайликтер» арқылы кері байланыс беру

Тез есепте.

6-тапсырмада амалдарды орындауға берілген тапсырманы өзіне ыңғайлы тәсілмен шығарады

23+89+77= 23+77+89

«Смайликтер» арқылы бағалау

«Галлереяға саяхат» ойыны. Тақтаға әртүрлі геометриялық фигуралар ілініп тұрады.Бір оқушы шығып бір фигураны таңдап сол фигураға сипаттама береді және оның периметрін және ауданын қалай табады.

«Шапалақ» арқылы бағалау

3 слайд

4-слайд

1 дм2 1 м2

5- слайд

Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

«Плюс-минус- қызықты»

Плюс – сабақтан өзіне алатынын

Минус – сабақтан түсінбеген жерин

Қызықты – сабақта қызықты болған сәтті

«Жетістік баспалдағы» арқылы бағалау

Қосымша ақпарат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптардың өзара сөйлесулерін бақылап, тыңдап жүру барысында тапсырманы орындауға қиналатын оқушыларға қолдау көрсету.

«Жетістік баспалдағы» арқылы бағалау.

Білім алушыларды сөздік бағалау

«Смайликтер» арқылы бағалау

«Шапалақ» арқылы бағалау

Өмір қауіпсіздігінің ережелері.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу