Мектептегі және сынып бөлмесіндегі заттарды салыстыру. Математика, 1 сынып, қосымша материал.
Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2C-бөлім, Шамаларды өлшеу Күні: Сынып: 1А | Мектеп: НЗМ Көкшетау қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Сабитова А.С. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Мектептегі және сынып бөлмесіндегі заттарды салыстыру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.3.1.3 геометриялық фигуралардың қабырғаларын өлшеу және салыстыру (үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш) 1.1.3.1 шамаларды ажырата білу: ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт; өлшеу үшін шамалар мен құралдарды таңдау; өлшем жүргізу. |
Сабақ мақсаттары | Мектептегі және сынып бөлмесіндегі заттарды салыстырып үйренеміз. |
Бағалау критерийлері | Заттардың ұзындықтарын сызғыш, өлшеуіш лента арқылы таба алады. |
Тілдік мақсаттар | Ұзындық, см, өлшеу, салыстыру, өлшеуіш лента |
Құндылықтарды дарыту/әлем азаматы/көпмәдениеттілік /интернационализм | Еңбексүйгіштік |
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, математика |
Бастапқы білім | Артық/кем, ұзын/қысқа ұғымдарын, ұзындық бірліктерінің атаулары мен геометриялық фигуралардың атауларын біледі |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 3-5 мин | «Шаттық шеңбері» Қайырлы таң достым! Қайырлы күн болсын! Бүгінгі күн міне, Сәттілікке толсын. /оқушылар бір-бірін қолдарынан ұстап, жылулық сыйлайды/ Оқушылармен диалог құру Видеоролик қарау - Бұл не жайлы? Қандай пішіндер болғанын мұқият қараңдар. -Балалар, заттардың барлығын өлшеуге бола ма? -Барлық заттардың ұзындығы бірдей ме? -Үлкен заттардың ұзындығын қалай өлшеуге болады? -Заттардың ұзындығын қандай өлшеу құралдары арқылы өлшеуге болады? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Мектептегі және сынып бөлмесіндегі заттарды салыстырып үйренеміз. | Интерактивті тақта Видеоролик «Пішіндер» | ||
Сабақ ортасы 7-8 минут 8-10 минут | (ТЖ)Суретпен жұмыс Сызғыш және өлшеуіш лентаны суреттегі қораптың ұзындығын өлшеу үшін көрсету. Мақсаты: Өлшеу, ұзындық бірлігі ұғымдарымен танысу. Нұсқаулық:
/ Ұзындықты өлшеу үшін сызғыш, өлшеуіш лентаны қолданғанда жұмысты шағын топтарда әрбір оқушы өлшеу тәсілі мен нәтижесін анық көретіндей ұйымдастыру. Оқушылар өтілген ұзындық өлшем бірліктерін дұрыс атауын қадағалау/ -Балалар, суреттегі бейнеленген қораптың ұзындығын қалай табуға болады? -Қорап қандай фигураға ұқсайды? -Төртбұрыштың неше қабырғасы бар? -4 қабырғасының ұзындығын немен өлшеуге болады? -Өлшенген ұзындықты қандай ұзындық бірлігімен өрнектейміз? -Қораптың жалпы ұзындығын өрнек арқылы қалай көрсетуге болады? Мысалы: 12 см + 8см + 12 + см + 8см = 40см (ҚБ) Бірін-бірі тексеру. Мұғалімнің бақылауы. Сергіту сәті: Қимыл-қозғалыс жаттығуларды орындау. (ЖЖ) Практикалық жұмыс Оқушыларға сынып ішінен жеткілікті геометриялық фигураларды тауып, қабырғаларының ұзындықтарын өлшеуді тапсыру. -Сыныптағы қандай заттарды өлшеуге болады? -Олардың пішіні қандай? -Қандай геометриялық фигураларға ұқсайды? -Олардың ұзындығын немен өлшеуге болады? Оқушылар өлшемдерді жазу үшін, фигураларды үстінен бастырып қоршап сызуы немесе сурет үлгілерін салуы мүмкін.Әр заттың қабырғаларның ұзындықтарын қосынды түрінде жазады. (Ө)Дәптермен жұмыс 112-113-беттер бойынша жұмыс жүргізіп, тапсырмаларды (ҚБ) Жұптар ауысып тексереді | Сызғыш, өлшеуіш лента, ұзындық бірліктерінің атауы жазылған плакат. Сынып бөлмесіндегі заттар, көлемі үлкен геометриялық фигуралар. А4 парақтары Маркерлер. Жұмыс дәптерлері лар | ||
Сабақтың соңы 5 минут | Мақсатқа қайта оралу. (Ұ)Бізді қоршаған әлемде осы фигураларды қай жерде көргенін талқылау. Оқушылардан осындай фигураларды үйлерінен тауып алып, қабырғаларының ұзындығын өлшеуді тапсыру. Рефлексия: -Не істедік? -Не түсіндік? Пайыздық көрсеткіштер арқылы өздеріңді бағалаңдар. | |||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Өзара бағалау және мұғалімнің бақылауы арқылы бағаланады | Сергіту сәті | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз. 1: 2: Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?