«Ұқсатым. Сән. Талғам.» Қазақ тілі (орыс сыныбы), 7 сынып, сабақ жоспары.


3-бөлім: «Ұқсатым. Сән. Талғам.»

САБАҚ: 8

Мектеп:

Күні:

Оқытушының аты-жөні:

СЫНЫП: 7 Т2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Оқыту мақсаттары

О3. Көркем шығармаларды оқу

7.О3.Прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау.

Сабақтың мақсаттары

Кейіпкер образын талдау

Бағалау критерийі

Поэзиялық шығармадағы лирикалық кейіпкердің образын талдай алады.

Алдыңғы білім

7-сыныптың бастапқы бөлігінде дамытылған тілдік түсінік пен дағдыларға сүйенеді.

Тілдік мақсаттар

Лексикалық минимум: гауһар тас, әлсіз, тәуір, пайда, мінез, ақыл, сабырлы, берекелі, өсиет, залал, қыры.

 Құндылықтарды

 дарыту

  • жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға дегени құрмет;
  • топтық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық;
  • өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;
  • топтық жұмыстар, кретаивті шығармашылық ізденістер барысындағы еңбек және шығармашылық;

 АКТ қолдану

 дағдылары

Осы сабақ барысында оқушылар интербелсенді тақтаны қолданады.

Пәнаралық байланыс

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Қызығушылықты ояту

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы

Суретте кім бейнеленген?

Ақан сері жайлы не білесің?

Қандай әндерімен таныссың?

Біздің өтіп жатқан бөліммен байланысты қандай өлеңі бар?

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы болжанады.

Мақсаттар туралы айтылады.

Күтілетін нәтижелер белгіленеді.

Сабақтың ортасы

5 минут

3 минут

10 минут

5 минут

7 минут

1-тапсырма. Сөздерді суреттермен сәйкестендір

- гауһар тас - әлсіз

- пайда - мінез

- ақыл - сабырлы

- берекелі - өсиет

- залал - қыры

2-тапсырма. Жеке жұмыс

Жігіт сипаты

Жігіт боп гауhар тастай асыл болса, Әлсізге жаны кілең ашыр болса.Әрқашан жігіт сондай тәуір болмас,Не пайда шүберектей жасыл болса.Көзі де, көңіл де соқыр қараңғының,Несі адам түк білмейтін масыл болса.Наркескен қайрылмайтын қылыш болса,Мінез, ақыл, өнері дұрыс болса.Бір сырлы, сегіз қырлы болса жігітЖорғадай тілі майда жүріс болса.Ақылды, сабырлы ер деп соны айтамыз,Еткені берекелі жұмыс болса.Бұл айтқан ақылымда жалған бар ма?Көріңдер миға салып бұрыс болса.Бозбала шамшырақтай фанар болса,Ішінде қалың топтың жанар болса.Ақиқат адамдықтың белгісі сол,Су берсең, балдай көріп қанар болса.Ақылсыз кейбіреудің мінезі сол,Бір сөзді екі қылып жамар болса.Бұл саған айтқан, досым, өсиетім,Жүре бер тыңдамай-ақ залал болса.

1.Ақан серінің «Жігіт сипаты» өлеңін оқы;

2. Өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойды анықта;

3. Өлеңдегі кейіпкер, шығарманың құрылымы мен оқиғалар туралы он сұрақ құрастыр.

Жұптық жұмыс (бағалау жүзеге асырылады)

Ойларын талқылап, ортақ шешім шығарады. Жұпта жұмыс жасайды. Сұрақтар дайындалғаннан кейін оқушылар өз көршілерімен сұрақтарын алмастырады да, сол сұрақтарға жауап береді. Оқушылар әрбір сұраққа өз беттерімен жауап беру арқылы парақты толтырады. Осылайша оқушылар өзара жұмыстарын тексереді, әрі өздері жауап береді.

3-тапсырма. Топтық жұмыс

Кейіпкердің образын талдай отырып, мінездеме жазыңыздар.

Дескрипторлары:

  • Өлеңнің мазмұнын түсінеді;
  • Тақырыбы мен негізгі ойды анықтай алады;
  • Сұрақтарды дұрыс құрастырады;
  • Кейіпкердің образын талдайды.

Бағалау

«Автор орындығы» арқылы бағаланады. Топ ішінен бір оқушы шығып, өз жұмыстарымен таныстырады.

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

Think wane (синквейн) 5 жолдық өлең арқылы.

• Бірінші жол- тақырып атауы; • Екінші жол – тақырыпты екі сөзбен сипаттау,– белгі немесе сын есіммен; • Үшінші жол - осы тақырыптағы іс-әрекетті үш сөзбен сипаттау, етістікпен; • Төртінші жол – төрт сөзден тұратын фраза, тақырыпқа қатысты; • Бесінші жол– синоним, тақырыпты ашатын. 

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

БағалауОқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында мектеп құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу