Климаттық өзгеріс және жаһандық жылыну. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: | 3-бөлім: Жердегі климаттық өзгерістер | Мектеп:
| |||
Күні: | 5-сабақ | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: | 7 Т2 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | Климаттық өзгеріс және жаһандық жылыну | ||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) | О5.Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу | ||||
Сабақтың мақсаты | 7.О5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну. | ||||
Жетістік критерийі |
| ||||
Тілдік мақсаттар | кесте, диаграмма, көрсетілген, ілгері динамика, төмен көрсеткіш, өзгеріссіз, өсу, байқау, жіктеу, жоспарлау. | ||||
Құндылықтар | Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын, | ||||
Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу | Адами құндылықтарды дәріптеу | ||||
АКТ дағдысын қолдану | Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады. | ||||
Өмірмен байланыс | Климаттық өзгерістерді талқылау | ||||
Пәнаралық байланыс | География, физика | ||||
Алдыңғы білім | 7.О2.Стильдік ерекшеліктерді анықтау | ||||
Сабақ барысы | |||||
Жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылар шаттық шеңберін құрып, орындықтарға отырады. (әр оқушы қағазға өз атын жазып, сағат тілімен көршісіне ұсынады.Көршісі оның жақсы бір қасиетін жазады. Солай айналып өзіне келгенше жүргізіледі. Өзі туралы жазылған жақсы пікірлерді оқып, көңіл-күйі жақсарады) Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру | Слайд | |||
Сабақтың ортасы 15 минут | Мағынаны тану кезеңі Оқылымалды тапсырмасы Жаңа сөздерді меңгерту Кесте-таблица, диаграмма- диаграмма, көрсетілген - указанные, ілгері динамика – положительная динамика, төмен көрсеткіш – низкиий показатель, өзгеріссіз- без изменений, өсу - рост, байқау- наблюдать, жіктеу- классификация, жоспарлау - планировать. Жеке жұмыс Тақырып бойынша берілген сөздері қолдана отырып, «Баспалдақ» ойыны арқылы сөзден сөз тіркес, сөз тіркестен сөйлем құрастырады. Оқылым тапсырмасы Жеке жұмыс Диаграмма түрінде берілген мәліметтерді таныса оқиды. Климаттық өзгеріс және жаһандық жылыну Жаһандық жылынудың негізгі себебі адамның іс-әрекеті. Қазіргі кезде жаһандық жылыну үрдісі білініп жатыр. Тengrinews.kz порталының хабарлауынша жер бетін ультракүлгін сәуледен қорғап тұрған атмосфераның азон қабатында тесіктің пайда болуынан Антарктика мұздары еруде. Жаһандық жылынудың қоршаған ортаға теріс әсерінен атмосфераның ластануы, мұздардың еруі, мұхиттың көтерілуі, жағалаудағы қалалар, елді мекендер су астында қалады деген қауіп айтылуда. Жаһандық жылынуға әсер етуші антропогендік және табиғи факторлар. Ауа-райының күнделікті өзгерісі зиянды технологияларының атмосфераға әсерінен анықталады. Жаһандық жылыну, климаттың өзгеруі денсаулыққа әсер етеді. Қазіргі жасөспірімдер күнін компьютерде өткізеді, онымен қоса даладағы көмірқышқыл газын жұтып денсаулықтарында ақау бар. Статистикаға сүйенсек,бір мектептің өзінде 66% оқушының көру мүмкіндігі төмен. Кейбіреулері альтернативті энергия көздерін пайдаланып, денсаулықтарын қамтамасыз етеді. Жаһандық жылынудың екі әсері бар. Бiрiншi әсері – қуаңшылық. Қазақстан жерiнiң 66 пайыз бөлiгi құрғақшылық пен деградацияға ұшырауы су ресурстарының тапшылығына әкеледі. Қуаңшылық бойынша Батыс Қазақстан облысы 38% құраса, 2030 жылы 45% жоғарылайды. Альтернативті энергияны (күн, жел, су) қолдану- адамзат пен табиғатқа пайдалы. Зиян келтіретін инфрақызыл сәулелерді қолданып, денсаулықты құртқанша табиғи ресурсты қолдану қажет. Оқылымнан кейінгі тапсырма Жұптық жұмыс Тақырып бойынша берілген шағын мәтіндерді керісінше диаграмма, кесте, графикке айналдырады. Нәтижесін сыныптасына ұсынады. Сыныптасы толық емес мәтінді толық нұсқасына айналдырып оқиды. Жұмыс өзара бағаланады. | Слайд http://kozhan-tolganai-global-issues.weebly.com/essay/1 | |||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия «Құпия хат» әр түрлі фигуралар тізбегі оқушыларға таратылады.
Бағалау Жетістік критерийлері бойынша Үй жұмысы Жаңа сөздерді жаттау | Слайд | |||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? | Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? | |||||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?