Компьютердің тілін табу – өнер. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 5 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 5Т2 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||
Бөлім тақырыбы | Компьютердің тілін табу – өнер | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жазылымды қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.Ж1. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Сол арқылы хабарлама, хабарландыру, хат жазады. | |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: Күнделік, хат, хабарлама, өтініш, тілек; Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Мен өз ойымды өзгертіп..., Мен бұны өзімше қабылдай отырып,... | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | АКТ, Тіл білімі | |||||||||||||||||||||||
Мектеп құндылықтары | Өзін және қоршаған ортаға деген сыйластық; ынтымақтастық; жауапты азаматтық ұстаным; академиялық адалдық; өмір бойы білім алу; ашықтық; | |||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқылым дағдысы бойынша берілген мәтіннен негізгі ақпаратты тауып, сол арқылы ментальді карта құра білуге жұмыстанды. | |||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың бастапқы кезеңі 10 минут | Ұйымдастыру жұмысы. Оқушыларға интербелсенді тақтадан әріптері түсіріліп жазылған сөйлемдер көрсетіледі. Орнына әріптер қойып ретке келтіріп оқиды.
Сұрақ қойылады. (Оқушылар сұраққа өз түсініктерімен жауап береді).
Оқушылар жауабы тыңдалған соң, стиль туралы не білетіндіктерін ББҮ кестесіне жазып шығады.
Оқушылар жауапты нақты берген жағдайда неге сүйеніп айтқанын сұрайды. Білмеген жағдайда мұғалім хат,күнделік, хабарлама ресми стильде жазылатындығын, стиль туралы түсініктерін қалыптастырады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырылады. Күтілетін нәтиже:
| ӨД = өзге дерек көздері МЖ = Мұғалім жасаған Слайд | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 3 минут 4 минут 3 минут 7 минут 2 минут | С «Анықтама бұрышы» Оқушылардан алдымен «Стиль» сөзін қалай түсінетіндігі туралы сұралады. Мысалы, киім кию стилі, шаш қою стилі.т.б Ал біздер сөзді сөйлеу, жазу стильдерін қолданамыз. Қазақ тілінде стильдің 5 түрі бар: ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет, ғылыми, публицистикалық және ресми іс-қағаздар стилдері. Ресми іс- қағаздар стилі (официально-деловой стиль) Іс-қағаздарда, нұсқау хаттар мен кеңсе құжаттарында қолданылады (использ. в деловых бумагах, инструктивных письмах, документах)
Ресми іс-қағаздары үлгісіне арыз (заявление), өмірбаян (автобиография), сенімхат (доверенность), қолхат (расписка), хабарландыру (объявление), бұйрық (приказ), хаттама (протокол) т.б. жатады. Сыныпқа тапсырма. Жазылым алды тапсырмада
сұрақтары беріліп, оқушылардан тиісті жауаптар алынады. Жауаптар: - Хабарландыру жазып, адам көп жүретін жерлерге іліп қою керек. Т.б. Оқушыларға бағалау критерийлері беріледі.
Кері байланыс.
Хабарландыру қай стильге жатады деп ойлайсыздар? /ресми/ Хабарландыруда не жазылмайды? /хабарландыруда өлең, эпитет жолдары жазылмайды/ Хабарландырудың мазмұны қандай болу керек? /Не? Қайда? Қашан болды?/ Хабарландыруда қандай ақпарат болады? /нақты, қысқа/ Тағы немен хабарландыруды толықтыруға болады? /өтініш, тілек/. Қалыптастырушы бағалау
Жағдаятты сұрақ тудыру. Бірақ жоғалтқан затты біреу тауып алуы мүмкін. Сіз қымбат затты тауып алдыңыз, өзіңізге қалдырасыз ба, әлде табылған заттың иесін іздейсіз бе?
Ақпараттық хабарлама 25.09.16 ж. Атырау қ. Биыл 26 қыркүйекте Қазақстанда алғаш рет аталып өтетін «Еңбек күніне» орай қаламызда мерекелік шара өтеді. Бұған барлық ауыл-елді мекен тұрғындары қатысады. Облыстың әкімі... еңбек ардагерлерін «Еңбек ардагері» медалімен марапаттайды. Сонымен қатар, «Ауыл және отбасы» байқауы өтеді. Іс-шараның өтетін орны: Атырау қ., Исатай-Махамбет алаңы. Басталуы: сағ 16.30. Хабарландыру!14 сәуір күні, сағат 15.00-де Мектептегі оқушылар комитетінің ұйымдастыруымен «Көктемі шақырады» атты фестиваль өткізіледі. Келемін деушілерге есік ашық. Бағдарламада:1. Мектептің тәрбие ісінің меңгерушісінің құттықтау сөзі.2. Көркемөнерпаздар өнер көрсетеді. ТЖ
(оқушылар хабарландыруды бірігіп топта А4 қағазында жазады) Кері байланыс. | Слайд https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%BC%D0%B8_%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D1%8C | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия. | |||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | ||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?