Компьютердің тілін табу – өнер. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 5 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5Т2 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім тақырыбы | Компьютердің тілін табу – өнер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Дағдыларды қалыптастыру сабағы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.О1. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: дарынды, өнертапқыш, құрастыру, қабілет, ойлап тапқан, жаңа бағдарлама, құрылғы, тапсырыс, жетістік, өнім, жетілдірген. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша.... Пікірімді былай білдірсем деп едім... | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | АКТ, Информатика, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп құндылықтары | Өзін және қоршаған ортаға деген сыйластық; ынтымақтастық; жауапты азаматтық ұстаным; академиялық адалдық; өмір бойы білім алу; ашықтық; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | ТБ1. Сөз таптары. Ыңғайластық және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың бастапқы кезеңі 5 минут | «Шеңбер» сергіту сәті. Ыңтымақтастық ортасын құру үшін оқушылар шеңберге тұрып, қол ұстасып, бір-біріне жақсы көңіл күй, жаңа жетістік, ізденіс, сәттілік деп тілек айтады. Сыныптағы оқушыларға бірдей сөздер беру арқылы алдымен жұптасады. Мысалы, дарынды-дарынды, өнертапқыш-өнертапқыш.т.б. сыныпта 5-6 жұп құру. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. | ӨД = өзге дерек көздері МЖ = Мұғалім жасаған | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут 5 минут 3 минут | Оқылым алды тапсырма. Жаңа сөздерді аударма сөздік арқылы меңгеру. Төменде берілген сөздердің орыс тіліндегі аудармасын жазады. Мысалы, дарынды, өнертапқыш, құрастыру, қабілет, ойлап тапқан, жаңа бағдарлама, құрылғы, тапсырыс, жетістік, өнім, жетілдірген. Әр жұптан сөздердің мағынасы ауызша сұралады. Мұғалім бағыттап отырды. Сынып топқа бөлінеді. 1-топ дарынды,өнертапқыш, қабілет, 2-топ құрастыру,ойлап тапқан, жетістік,жетілдірген. 3-топжаңа бағдарлама, құрылғы, жетістік, өнім, Оқылым кезендегі тапсырмасы. Топтық жұмыс. «Рүстем Ақышбеков, «Robo Technologies» компаниясының негізін салушы» мәтінімен танысады. Топтағы 3-4 оқушы мәтінді бөліп оқиды, пікірлесе отырып, ойларын бір ортаға жинақтайды. Оқушыларды бағалау критерийлерімен таныстыру.
Тапсырма 1. Мәтіннің негізгі ойын табады. Әр топ өздеріне берілген кестеге мәтіннен ақпараттарды жазып, келесі топқа береді. Топтар нақты ақпарат екенін анықтап, кестедегі «дұрыс/бұрыс» дегенге қанатшамен белгілейді. Ақпараттың нақтылығын дәлелдеп, 1-2 сөйлеммен түсіндіреді.
Кері байланыс. Оқылымнан кейінгі тапсырма: Мәтіндегі ақпараттарды ментальді картаға түсіреді. Мұғалім ментальді карта туралы түсініктеме береді, үлгілерімен таныстырады. Тапсырма 1.Мәтәндегі Рүстем Ақышбеков туралы білгендерін ментальді картаға түсіреді. Топтағы оқушылар өздерінің жасаған ментальді карталарын қабырғаға іледі. Басқа топтар онымен танысу үшін «Автобус аялдамасы» әдісі арқылы жүзеге асырады. Т «Төрт аялдама» тапсырмасы (Әр топқа 5 минут уақыт беріледі) Топтар стикерге пікірлерін жазып жапсырады. Оқушыларға бағалау критерийлері беріледі.
1-аялдама. Ментальді картаға ең керегін теріп жазғанын бағалау. 2-аялдама. Дәлелді 3 мәліметті нақты анықтағанын табу. Оның астын түрлі –түсті маркермен сызу. 3-аялдама. Өзге топтың пікіріне келіссе «+», келіспесе «-» таңбасын қою. 4-аялдама. Бір сөйлеммен өз көзқарастарын білдіріп жауап жазу. Кері байланыс. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия. Оқушылар смайликтерді көрсету арқылы рефлексия береді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?