Электрондық үкімет. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім 11.4B Сандық сауаттылық Күні: | Мектеп: Мұғалім: Қатысушылар саны: | |||||||||||||
Сынып : 11 | Сыныпта болмаған: | |||||||||||||
№33 сабақ тақырыбы | Электрондық үкімет | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары | 11.3.1.2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттаңыз | |||||||||||||
Оқу мақсаттары | Электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттайды | |||||||||||||
Сабақ түрі | Аралас | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - электрондық үкімет порталының функцияларын ауызша сипаттау; - электрондық үкімет порталының мүмкіндіктерін практикада қолдану. | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Тиісті терминология мен тілді қолданыңыз Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология: Электрондық үкімет, портал, аутентификация, электрондық цифрлық қолтаңба, куәлік, электрондық портал, логин, пароль, авторизация, сандық сауаттылық
| |||||||||||||
Құндылықтар | Ынтымақтастық: - Мұғалім мен студенттер бірлесіп сабақтың мақсатына жетеді және өзара әрекеттесудің нәтижелерін талқылайды. Өмір бойы оқыту: - Мұғалім студенттерге халыққа қызмет көрсету үшін құзыретті мемлекеттік порталдарды қолдану арқылы мәселелерді шешуге мүмкіндік береді. - тақырыптарды, бөлімдерді, оқу жоспарларын зерттеудегі сабақтастықты сақтайды. Өзіңізді және басқаларды құрметтеңіз: - Мұғалім өз мемлекетінің заңдарын құрметтеу, құқықтық сауаттылықты сақтау арқылы патриотизмге тәрбиелейді. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Құқық негіздері | |||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар «Ақпаратты құқықтық қорғау», «Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат» тақырыптарынан өтіп, электронды үкіметтің функциялары мен мақсаттарымен теориялық танысты (32 сабақ) | |||||||||||||
Сабақта қолданатын қорлар | 1. Интеллект картасы «Электронный портал egov.kz” (формат jpg) 2. Бейне ресурстарды алу туралы сертификат https://www.youtube.com/watch?v=0PNf4OBy9lg 3. 11 сынып информатика пәніне арналған оқулық 156-163 бет (сарапта) http://expert.atamura.kz/kz/books/691#page/190 4. Біз мұғалімге бірнеше оқушыларға ЭЦҚ сабаққа дайындап әкелуіне ұсынамыз. |
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабаққа жоспарланған іс-шаралар | Сабақта қолданатын қорлар | |||||||||
Сабақ басталуы 2 минут Мақсаты: электрондық үкіметтің мақсаты мен функцияларын қайталау. Орындау кезеңі 8 мин Бағалау кезеңі 10 минут Кезең мақсаты: электрондық порталдың тағайындалған бағыты туралы студенттердің түсіну деңгейін бағалау Білімді тәжірибеде қолдану кезені 10 минут | Сәлемдесу. Мәселе туралы мәлімдеме Мұғалім: 2019 жылдың 1 қарашасынан бастап Қазақстанда мекен-жай анықтама құжаты жойылды. Өз болжамдарыңызды ойлаңыз және ұсыныңыз: неге бұлай болды? Енді тіркеуді қалай білуге болады? Бейнеролик: https://www.youtube.com/watch?v=OJdoZnpz5bk (Қ) Бейнеролик арқылы сұрақтарға жауап беріңіз - Неліктен Қазақстанда мекен жай анықтамасын алу жойылды? - ХҚКО қанша қызмет көрсетеді. (Халыққа қызмет көрсету орталығы ) - Әр түрлі куәліктердің берілуін азайту не үшін қажет? - Халыққа қызмет көрсету орталығына бармай-ақ қажетті ақпаратты алу үшін біз қандай порталды қолданамыз? - Сабақтың тақырыбы мен міндеттерін атаңыз Сабақтың тақырыбын дәптерге жазыңыз. «Электрондық үкімет». Мақсаты: Электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттаңыз Проблемалық сұрақ: Егер мекен-жай анықтамасы берілмесе, сіздің тіркеуді қалай табуға болады? Мына постерге қараңыз. Оқушылар egov.kz порталына қоңырау шалады, онда сіз тіркеуді тексеріп, тіркеуді жасайаласыз. Сонымен, бүгін біз іс жүзінде электрондық үкіметтің мүмкіндіктерін зерттейтін боламыз. Мұғалімге арналған нұсқаулық Сыныпты өз қалауыңыз бойынша 2-4 топқа бөліңіз. Сіз 2-тапсырманы мықты оқушыларға бере аласыз. Тапсырмаларды шығармашылықпен орындауды ұсынымыз, мысалы, сұрақтарға жауап беруді, сұхбаттасуды, жаңалықтар бағдарламасының репортажын дайындауды ұсына аласыз. Оқушыларға көмектесу үшін зияткерлік карта ұсыныңыз (1-қосымша). Теоретиктер тобы Электронды үкімет деген не? Ол біздің қоғамымызға не үшін қажет Зерттеушілер тобы Электрондық портал енгізілгеннен кейін азаматтардың өмірі қалай өзгерді Тәжірибешілер тобы Egov.kz қандай қызметтер ұсынады. Egov.kz порталында мекен жайы тіркеуді қалай тексеруге болатындығын көрсетіңіз Қорғау уақыты 10 минут Тапсырмаларды орындауға арналған ресурстар
Тапсырмаларды орындауға арналған үлгі (оқушылар таңдауы) - ауызша; - жазылған (А4 немесе А3 форматындағы постер); -1-2 сұраққа жауаптары бар слайд-презентация; - тапсырмадағы сұраққа жауап беру жағдайы (сұхбат, халыққа қызмет көрсету орталығынан алынған көрініс, халыққа қызмет көрсету орталығынан репортаж, теледидар жаңалықтары) Тапсырма критерийлері: - жауаптың толықтығы және сенімділігі; (1) - орындау уақыты 3 минутқа сәйкес келуі; (1) - жауаптың анықтығы және қол жетімділігі; (1) - шығармашылық (немесе дәлдік, егер жұмыс жазылған болса) (2) Орындау кезеңі -10 минут (үш командадан әрқайсысы 3 минуттан) Топтар сыныптастарының жауаптарын ұсынылған өлшемдерге сәйкес бағалайды. Egov.kz порталында тәжірибелік дағдыларды қалыптастыру кезеңі Мұғалімге арналған нұсқаулық Оқушылар арасындағы жағдайларды жұппен бөлісуді ұсынамыз. Оқушылар жұпта egov.kz порталында бір жағдайды зерттеп, бір-бірімен ақпарат алмасады. Егер белгілі бір жұп тезірек жұмысын аяқтаса, оларға басқа жағдайларды ұсыныңыз. Ақпарат көздері : 189-193 бет Информатика ЖМБ 11сынып баспа: Атамура (сараптама сайты) http://expert.atamura.kz/kz/books/691#page/190 1-жағдай ЭЦҚ жоқ қызметтерді алу тәртібі қандай. ЭЦҚсыз қандай процедураларды орындауға болады. Оқушылар ақпаратты egov.kz сайтында табады Жауабы: Пайдаланушылар 30 қызметке қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, бір реттік парольді қолдана алады. Ол үшін ЖСН енгізіп, ұялы телефонның нөмірін көрсетіңіз. SMS-кодты алатын польша арнайы жолға жазылады. Бір реттік парольмен сіз мыналарды ала аласыз: - жылжымайтын мүлік туралы анықтама, оған құқық және сипаттама; - объектілердің техникалық паспорты және олардың телнұсқалары; - куәліктердің көшірмелері және кадастрлық тізілімнен үзінділер; Мұрағатталған анықтаманың көшірмесі Туу туралы және азаматтық хал актілері туралы анықтама; - неке, туу, бала асырап алу немесе асырап алу туралы құжаттар көшірмелері. 2-жағдай Сіздің анаңызға Зейнетақы аударымдары туралы анықтама қажет. Бұл үшін egov.kz порталында қандай әрекеттерді орындау керек екенін көрсетіңіз. Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=egFj6pF69go&feature=emb_logo Зейнетақы аударымдары туралы қысқаша нұсқаулық жасаңыз Портал арқылы көмек алу үшін сізге не қажет? ЭЦҚ қолдану арқылы порталға (авторизациядан өтіңіз) өту жолдарын тізімдеңіз. 3-жағдай Egov.kz порталы арқылы мемлекеттік органмен қалай байланысуға болады? Бұл үшін порталда қандай мүмкіндіктер бар. | Бейнеролик: https://www.youtube.com/watch?v=OJdoZnpz5bk (0:58 сек) Презентация Слайд 3-4 с вопросами 1-қосымша «egov.kz электрондық порталы» интеллектуалды картасы (jpg) http://expert.atamura.kz/kz/books/691#page/190 Зейнетақы аударымдары туралы анықтаманы қалай алуға болатыны https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=egFj6pF69go&feature=emb_logo 1 мин 51 сек | |||||||||
Көрсету кезені 5 минут | Тапсырмалар бойынша оқушылар жұп болып екіге бөлінеді. Олар жұппен алмасады және компьютерде жағдайға байланысты порталдың мүмкіндіктерін көрсетеді. Тапсырма критерийлері: - жауаптың анықтығы мен қол жетімділігі; - жауап жағдайға сәйкес келеді Электрондық қолтаңбасы бар студенттерді мысал ретінде пайдаланып, egov.kz порталында жауап көрсетілген. | ||||||||||
Сабақтын соңы 5 мин | Рефлексия Оқушыларға сұрақ қойыңыз: - Электрондық үкімет дегеніміз не? - Электрондық үкіметтің маңызды міндеті қандай? Сабақтағы жұмысыңызды бағалаңыз:
Үй тапсырмасы Egov.kz порталына кіріңіз. Кез келген мемлекеттік құрылымды таңдап, ол ұсынатын қызметтермен танысыңыз. Ол туралы презентация дайындаңыз |
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? ? | Бағалау - оқушының оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік |
Қосымша қолдау Материалды қайталау кезеңінде жұппен жұмыс жасау - сыныптастарына қолдау көрсету. Практикалық жұмыс кезінде қиындықтары бар студенттерге кезең-кезеңімен нұсқаулар ұсынылуы мүмкін. | Білімді жаңарту кезеңінде өзара бағалау қолданылады. Жаңа материалды түсіндірген кезде мұғалім оқушылардың сабақтың тақырыбын түсінуін бағалау үшін сұрақ жүйесін қолданады. Практикалық тапсырманы орындау барысында мұғалім оның орындалуының дұрыстығын бақылайды. Сабақтың соңында өзін-өзі бағалау қолданылады. | Шаршаудың алдын-алу мақсатында сабақта іс-әрекеттің өзгеруі қарастырылған, физикалық сессия жоспарланған. Компьютерде жұмыс істеген кезде студенттер дұрыс қалып, бақылаушы экранға дейінгі қашықтықты қадағалап отырады, төтенше жағдайда оқытушыны хабардар етеді. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?