Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 11.4B: Цифрлық сауаттылық

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс: 11

Сабақтың тақырыбы

Электрондық цифрлық қолтаңба және сертификат

Оқыту мақсаттары

11.1.2.2 электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың тағайындалуын сипаттау;

11.1.2.3 электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану алгоритмін сипаттау

 Сабақтың мақсаты

Электрондық цифрлық қолтаңбаның мақсатын сипаттайды және ЭЦҚ пайдалана алады

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

- ЭЦҚ қолдану мақсатын сипаттау;

- ЭЦҚ пайдалану мүмкіндігін көрсету;

 Тіл мақсаттары

Оқушылар:

Тиісті терминология мен тілді қолдану

Пәнге тән Лексика және терминология:

Электрондық-цифрлық қолтаңба, сертификат, электрондық портал, логин, пароль, авторизация, цифрлық сауаттылық

Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы сөз тіркестері:

ЭЦҚ алу үшін…

ЭЦҚ әрбір азаматқа қажет.…

Құңдылықтарды ендіру

 

 

Ынтымақтастық:

- Мұғалім мен оқушылар сабақтың мақсатына бірге жетеді және өзара іс-қимыл нәтижелерін талқылайды.

Өмір бойы оқу:

- Мұғалім оқушыларға мәселені шешуге мүмкіндік береді.

- Тақырыптарды, бөлімдерді, оқу бағдарламаларын зерделеуде сабақтастықты сақтайды.

Өзіне және айналасындағыларға құрмет:

- Мұғалім мен оқушылар бір-біріне көмек және қолдау көрсетеді.

 Пәнаралық байланыс

Құқық негіздері

Алдын ала білім

Оқушылар "ақпаратты құқықтық қорғау" атты тақырыбын өтті, сабақтың оқыту мақсаты: ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау қажеттілігін негіздеу.

Қосымша дерек-көздері

  • ЭЦҚ дегеніміз не және оны қалай алуға болады?

Видео

https://www.youtube.com/watch?v=bygqGFazeAo

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеідері

Сабақ үстіндегі жаспарланған іс-шаралар

Дерек көздері

Сабақтың басы

5 минут

Шақыру сатысы

5 мин

Жаңа білімді қалыптастыру сатысы

10 мин

Бағалау сатысы

15 мин

1. Сәлемдесу. Сабақ тақырыбына шығу

Сурет бойынша әңгіме не туралы түсіндіріңіз?

Оқушылардан бір-бірінен: "Сен ЭЦҚ деген не екенін білесің бе, сізде ЭЦҚ бар ма? Мен сізге осы сабақта білуге тілектеспін...". Бұл сурет ЭЦҚ-мен қалай байланысты?

2. Мұғалім активитидан қорытынды жасауды сұрайды:

- Балалар айтыңызшы, ЭЦҚ бар деп кім жауап берді және бұл не екенін біледі?

- ЭЦҚ-ны пайдаланудың барлық мүмкіндіктерін айта алмауы мүмкін, сондықтан Сабақтың тақырыбы мен мақсатын атауды ұсынамын. Оны жұмыс дәптеріне жазу.

3. Жаңа білімді қалыптастыру

Мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулар

Материалды зерттеу әр партаға (жұппен жұмыс істеу) мұғалім алдын ала басып шығаратын сұрақтар сериясы арқылы ұсынылады. Жауаптардың бір бөлігін оқушылар бейне көру кезінде табады.

Қалған сұрақтарға мұғалім кейінірек беретін ресурстардан жауап іздейді. Осылайша, сабақ практикалық бағыттылыққа ие болады және оқушылардың тәжірибелік-бағдарлы іздеу қызметін ұйымдастыруға мүмкіндік береді.

Оқушыларға нұсқаулар:

"ЭЦҚ дегеніміз не және оны қалай алуға болады?"және бұл бейнеге жауап беретін сұрақтарды атап өтіңіз. Оқушылар бейнені 3 минут ішінде қарап, роликте жауаптары бар сұрақтарды бір мезгілде атап көрсетеді.

Сұрақтар тізімі:

1. ЭЦҚ дегеніміз не?

2. Сертификат дегеніміз не?

3. ЭЦҚ қалай және қайда алуға болады?

4. ЭЦҚ қандай мақсатта әзірленді? Оны құрудың негізгі проблемалары неде?

5. ЭЦҚ қалай алуға болады?

6. ЭЦҚ-да қандай кілттер болады?

7. Кілттерді қайда сақтауға болады?

8. ЭЦҚ-да қандай маңызды ақпарат сақталады?

9. ЭЦҚ алуға өз өтінімін қалай және не үшін растау қажет

10. Кәмелетке толмағандарға ЭЦҚ алуға бола ма?

11. Сертификаттарды флешкада сақтауға бола ма? Бұл қаншалықты сенімді?

12. ЭЦҚ қандай сайтта қажет және оны пайдалануға болады?

13. ЭЦҚ-ны пайдалануға жаппай өтудің басты идеясы неде?

14. * ЭЦҚ көмегімен жиі қандай операциялар орындалады?

4.Бейнені көргеннен кейін талқылау.

Оқушыларды бейнеде көрсетілген сұрақтарды ұжымдық талқылауды сұраңыз.

(бейнеде 1-6 нөмірлерге жауаптар бар).

Видеороликте жауап болмаған сұрақтарды атаңыз. (жауап: 7-14)

Мұғалім:

- Қалған сұрақтарға жауап табайық. Әрбір кездейсоқ сұрақтың нөмірін таңдап, жауап беру нысанын таңдайық. Сонымен қатар, сіз мұғалімге көмек сұрап, тізімнен таңдаған екі сұраққа жауап берудің ыңғайлы нысанын таңдай аласыз.

Оқушылардың жауап формасы ( оқушылардың немесе мұғалімнің таңдауы)

-А4 немесе А3 форматты жарнама постері;

- қойылған сұраққа жауап көрсете отырып, сахнаны сахналау.

- ХҚКО бейнерепортаж

- презентация (нақты сұраққа жауаптардан 1-2 слайд жасайды).

- электрондық немесе қағаз нұсқалары сұрақтар мен жауап.

Мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулар

Оқушыларға сұрақтарды бөлудің әр түрлі тәсілдерін ұсынуға болады. Мысалы, оқушыларға сұрақ таңдауға немесе жеребе тартуға мүмкіндік беру. Мұғалімдерден сұрақтарға жауап іздеуде оқушылар жұмыс істейтін ресурсты дайындау қажет. Сонымен қатар берілген жауаптардың нысанын анықтау. Мысалы: постер, дәптер жазу, онлайн тақта padlet.com, онлайн Google кестесі жұмыс, сұраққа жауап слайд презентациясын жасау, немесе жай ғана ауызша жауап беру.

Оқушылардың іздеу жұмыстарын ұйымдастыру үшін ресурстар:

- Материалы на стр. 172-175 11-сыныпты Информатика оқулығы.РҒПО оқулық (оқулықтарды сараптау сайтында)

- http://armanpv.kz/?book=220

- 11 сынып оқулығының 147 -148 бет. Атамұра, сараптама сайтында

http://expert.atamura.kz/ru/books/671#page/149

- Сабаққа Презентация (сабаққа қосымша)

Сұрақ қойылған кестені интерактивті тақтада көрсетуді ұсынамыз. Әрбір жұп өз сұрағына жауап беруі тиіс, ал басқа оқушылар олардың сөйлеген сөздерін тыңдағаннан кейін дескрипторлар бойынша фидбек жасайды:

Сұрақ 1

ЭЦҚ-да қандай маңызды ақпарат сақталады? 

Сұрақ 2

ЭЦҚ алуға өз өтінімін қалай және не үшін растау қажет

Сұрақ3

Кәмелетке толмағандарға ЭЦҚ алуға бола ма? 

Окушының аты-жөні:

Ұпай саны:

Окушының аты-жөні:

Ұпай саны:

Окушының аты-жөні:

Ұпай саны:

Сұрақ 4

ЭЦҚ-ны пайдаланудың бір үлгісін көрсетіңіз

Сұрақ5

ЭЦҚ қандай сайтта қажет және оны пайдалануға болады? 

Сұрақ6

ЭЦҚ-ны пайдалануға жаппай өтудің басты идеясы неде?ЭЦҚ-ны пайдалану қажет пе? 

Окушының аты-жөні:

Ұпай саны:

Окушының аты-жөні:

Ұпай саны:

Окушының аты-жөні:

Ұпай саны:

Оқушылардың жұппен сөз сөйлеуінің жалпы бағасы:

Дескрипторлар 

Ұпай

  • Толық түсініктеме және қосымша түсініктеме талап етпейді; 

1-3 балдан бастап1-жауаптың төмен сапасы, мысалы, жауапты мұғалім немесе басқа оқушылар толықтырды.3-жоғары деңгей

  • Топ сөз сөйлеу барысында туындаған сұрақтарға жауап берді

1-ден 3 балға дейін

  • Оқушылардың жауап формасы эстетикалық және понтяндық түрде берілген; 

1-ден 2 балға дейін

  • Оқушылар мұғалім ұсынған алдын ала дерек көздерін пайдаланды

1 балл

  • Қосымша материалдарды іздеді, мысалы, ресми порталдың бейне ресурсы)

1 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ЭЦҚ деген не және оны қалай алуға болады?

 https://www.youtube.com/watch?v=bygqGFazeAo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Презентация

 Сұрақтар жазылған слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5мин

Рефлексия

Оқушыларға сұрақ қойыңыз:

- Олар бүгін не үйренген?

- ЭЦҚ алу кезінде қандай маңызды сәттерді ескеру керек?

- үкімет әдеттегі қолтаңбаның орнына электронды қолтаңбаны енгізе отырып қандай маңызды міндетті шешеді.

Суретке қайта оралыңыз ба?

Сабақтың басында көрсетілген сұраққа жауап беруді сұраңыз: бұл сурет ЭЦҚ-мен қалай байланысты?

Үй тапсырмасы

Мәтіндік редакторда құжатты жасап, оны ЭЦҚ арқылы қорғауға қойыңыз (10-151 бет

11 сынып оқулығы Атамұра, сараптама сайтында

http://expert.atamura.kz/ru/books/671#page/149

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Қосымша қолдау

Материалды қайталау кезеңінде жұптасып жұмыс істеу-сыныптастардың қолдауы.

Практикалық жұмысты орындау кезінде қиындық көретін оқушыларға қадамдық нұсқаулық ұсынылуы мүмкін.

Сабақта дифференциацияның негізгі принципі-қиындау.

Жаңа материалды оқу кезінде мұғалім оқушылардың сабақ тақырыбын түсіну деңгейін бағалау үшін сұрақтар жүйесін қолданады.

Практикалық тапсырма кезінде мұғалім оның дұрыс орындалуын бақылайды.

Сабақ соңында пайдаланылады критерийлері.

Шаршағандықтың алдын алу мақсатында сабақта қызмет түрлерін ауыстыру қарастырылған, физминутка жоспарланған.

Компьютермен жұмыс істеу кезінде оқушылар дұрыс жанасуын, көзінен монитордың экранына дейінгі қашықтықты қадағалайды, штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде мұғалімге хабарлайды.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу