Ақпараттық сауаттылық. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалім аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы 11.4 Ақпараттық сауаттылық | |||||||||||||
Бұл сабақта орындалатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.6.2.1 ақпараттық және зияткерлік меншік қорғау қажеттілігін негіздейді (авторлық құқық туралы заңдар, ақпаратты, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба) | ||||||||||||
Сабақ мақсаты | ақпараттық және зияткерлік меншік қорғау қажеттілігін негіздейді (авторлық құқық туралы заңдар, ақпаратты, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба) | ||||||||||||
Табыстық критерийлері | - зияткерлік меншік түрлерін түсіндіреді - лицензиялардың әртүрлі түрлерін түсіндіреді - тақырыптың негізгі терминдерін сипаттайды - зияткерлік меншік түрлерін талқылайды - анықтама бере алады | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| • ақпараттық қауіпсіздік • құпия • тұтастық • қол жетімділік • жеке мәліметтер • авторлық құқық • заңдар .... бұл зияткерлік меншік нысаны, ол ... | ||||||||||||
Құндылықтарды бойға сіңіру
| Өзара құрмет, ашықтық, академиялық адалдық | ||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | қауіпсіздік | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған сабақ іс-әрекеті | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 10 мин 10 мин 10 мин 10 мин | Оқушылармен амандасу. Негізгі идеяларды талқылау. Активити 1. (Жеке немесе топтық талқылау) Оқушылар заңбұзушылықтарды кезекпен анықтайтын ойын ұйымдастырыңыз. Соңғысын атаған команда жеңіске жетеді. Оқушыларға адам құқықтары қандай-да бір түрде бұзылған жағдайларды (жеке деректерді пайдалану, плагиат) ұсыныңыз. Жағдайды талқылаңыз. Оқушыларға цифрлы мемлекетте адам құқықтары мен адам құқықтарын құрметтейтін заңдар бар екенін түсіндірініз. * Немесе Activity1_To_Be_the_Judge.docx деп аталатын файлды және презентацияны пайдаланыңыз. Активити 2. (Топтық жұмыс) Оқушыларды «Ақпаратты қорғау және зияткерлік меншік саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары» кестесін толтыруды тапсырыныз. Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» 1996 жылғы 10 маусымдағы «Ақпаратқа қол жеткізу туралы» 2015 жылғы 16 қарашадағы «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы заңдары. Заңдар (жолдар) және олар туралы мәліметтер (бағандар) бар кесте жасаңыз. Мысалы, жарияланған күні, тұжырымдамалардың мағынасы (тізімді көрсетіңіз), негізгі мазмұны, мақалалары. Бөлісу үшін электрондық кестені бұлтқа сақтаңыз, оқушыларға осы құжатқа сілтеме беріңіз. Кестені толтыру арқылы сіз оқушылардың жұмысын реттей аласыз, оларға ескертпелер қалдыра аласыз. Талқылау нәтижесін «Балық сүйегі» сызбасы түрінде, мысалы, мәтіндік редакторде ұйымдастыруға болады. Активити 3. (Топтық жұмыс, жеке, жұптық жұмыс) Оқушыларды алынған материалдарды оқып, өз пікірлерін бөлісуді тапсырыныз. Сабақтың басында өткен ойынға қайта оралып қылмыстардың әрқайсысына осы жағдайда қолдануға болатын заңды көрсетуді ұсыныңыз. Активити 4. (Жеке жұмыс, Қалыптастырушы бағалау) Оқушыларды bilimland.kz сайтындағы материалдарды оқуға және тест сұрақтарына жауап беруді тапсырыныз. | Activity1_To_Be_the_Judge.docx Activity2_Law.docx | |||||||||||
Саралау – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз қабілеті жоғары білім алушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз білім алушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақатау | |||||||||||
Саралауды тапсырмаларды таңдау, белгілі бір оқушының болжалды жетістігі, білім алушыға жеке қолдау көрсету, оқушылардың жеке қабілеттерін есекере отырып, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау арқылы орындауға болады (Гарднердің көптік зият теориясы). Уақытти тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. | Білім алушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау әдістерін жазу үшін осы бөлімді қолданыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылатын жаттығу минуттары мен белсенді іс-әрекет түрлері. Бұл сабақта қолданылатын Техника қауіпсіздік ережелерінің пункттері. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Бүкіл оқушылар ОМ-ға жетті ме? Жоқ болса, неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты қалай жақсартуға болар еді (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып жайында немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?