Мобильді құрылғылардың сипаттамалары. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары, 4 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2В: Аппараттық қамтамасыз ету | Мектеп: | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мобильді құрылғылардың сипаттамалары. | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудің даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру.
| |||||||||||
Сабақ мақсаты | - аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудің даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру. | |||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:
| |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сыйластық, ынтымақтастық пен ашықтық құндылықтарын дарыту топтық жұмыс және ұжымдық талқылау арқылы жүзеге асырылады ; бұл қызмет түрлері оқушылардың шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлай алатын мейірімді және коммуникабельді тұлғаның қасиеттерін дамытуға бағытталған. Қазіргі заманғы есептеуіш техника құралдарымен жұмыс істеу кезінде Эргономика талаптарының маңыздылығы, міндеттерді адал орындау, Денсаулық сақтау технологияларына сүйеніп жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу туралы оқушылардың берік білімін қалыптастыру. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, математика. | |||||||||||
Бастапқы білім | Бағдарламалау тілдерінің ұрпақтары. Құрылғылардың сипаттамалары. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет | Ресурстар | ||||||||||
0 - 3 мин | Сәлемдесу. Сабаққа оң эмоционалдық көңіл күй . Назар аудару жаттығулары. | Презентация | ||||||||||
3 - 5 мин | Сабақтың тақырыбы мен мақсаты. | Презентация | ||||||||||
5 - 10 мин | Оқушылардың білімін өзектендіру. Бағдарламалау тілдерінің ұрпақтары. Тапсырма "Жұбын тап". Программалау тілдері мен ұрпақтарын салыстыру. Оқушылар жұпта ұрпақпен және бағдарламалау тілдерінің аттарымен карточкаларды бөледі. Үлгі бойынша өзін- өзі бағалау . | Карточкалар | ||||||||||
10 - 15 мин | Теориялық бөлім. Электрондық схемалардың пайда болуы электрондық есептеу машиналарын құруға мүмкіндік берді . Электрондық есептеуіш машина немесе компьютер - бұл қолданушылардың міндеттерін дайындау мен шешуді автоматтандыруға арналған аппараттық және бағдарламалық құралдар кешені. Пайдаланушы деп деректерді өңдейтін адамды түсінеді. Пайдаланушы ретінде есептеу жұмыстарына тапсырыс берушілер , программистер, операторлар бола алады . Әдетте, тапсырмаларды дайындау уақыты оларды шешу уақытынан көп есе асады. Компьютерлер есептеу жұмыстарын автоматтандырудың әмбебап техникалық құралдары болып табылады, яғни олар Ақпаратты түрлендірумен байланысты кез келген міндеттерді шеше алады . Бірақ ЭЕМ-де есептерді шешуге дайындау көптеген жағдайларда арнайы білім мен дағдыларды талап ететін көп еңбекті қажет ететін процесс болып табылады және қазіргі уақытқа дейін қалады. Міндеттерді шешуге дайындаудың еңбек сыйымдылығын төмендету, жекелеген техникалық, бағдарламалық құралдар мен тұтастай ЭЕМ-ді неғұрлым тиімді пайдалану, сондай-ақ оларды пайдалануды жеңілдету үшін әрбір ЭЕМ-нің бағдарламалық құралдардың арнайы кешені болады. Әдетте аппараттық және бағдарламалық құралдар өзара байланысты және бір құрылымға біріктіріледі. Құрылым элементтердің және олардың байланыстарының жиынтығы болып табылады . Мәтінмәнге байланысты техникалық, бағдарламалық, аппараттық-бағдарламалық және ақпараттық құралдардың құрылымын ажыратады. Бағдарламалық құралдардың бір бөлігі пайдаланушылардың ЭЕМ- мен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді және олардың арасындағы өзіндік "делдал" болып табылады. Ол Операциялық жүйе атауын алды және ЭЕМ бағдарламалық қамтамасыз ету ядросы болып табылады. Бағдарламалық қамтамасыз ету деп пайдаланушылардың жұмысы үшін қажетті сервис жасауға арналған тұрақты қолданылатын бағдарламалық құралдар кешенін түсінетін боламыз. Жеке ЭЕМ және есептеу жүйелерінің (БК) бағдарламалық қамтамасыз етуі пайдаланылатын бағдарламалардың құрамымен қатты айрықшалануы мүмкін, ол пайдаланылатын есептеу техникасының сыныбымен, оны қолдану режимдерімен, пайдаланушылардың есептеу жұмыстарының мазмұнымен және т. б. анықталады. Развитие ПО современных ЭВМ и ВС в значительной степени носит эволюционный и эмпирический характер, но можно выделить закономерности в его построении. Қазіргі ЭЕМ және ЕЖ бойынша даму эволюциялық және эмпирикалық сипатқа ие , бірақ оны құрудағы заңдылықтарды анықтауға болады. | Презентация Интернет-ресурс: | ||||||||||
15 - 25 мин | (Т) топтарда оқушыларға ЭЕМ-нің белгілі бір буынын аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді сипаттау ұсынылады. Әрбір топ өз жауаптарын жеке парақта ұсынады . ЭЕМ ұрпағы: _________________________
Дифференциация (темп): - бұрын тапсырмаларды орындайтын топтар ұрпақтарды салыстыруды орындайды . | Формат А3, маркерлер | ||||||||||
25 - 35 мин | Тақтада жұмыстардың "галереясы" жасалады. Жұмыс нәтижелерімен алмасу. Әрбір топ таңдалған ұрпақ үшін АҚ және БҚ қысқа тізеді. Критерий бойынша топтарды өзара бағалау . Критерийлер: - аппараттық жасақтамаға кіретін құрылғылар тізімделген - құрылғылардың мақсаты көрсетілген - негізгі бағдарламалар тізімі - бағдарламалардың мақсаты көрсетілген | Оқушылардың жұмысы | ||||||||||
35 - 37 мин | Жұмыстарды талқылағаннан кейін, оқушылар аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудің дамуы арасында заңдылықтың бар екендігі туралы өз бетінше қорытынды жасауы тиіс. ЭЕМ-де есептерді дайындау мен шешуді автоматтандыру | Оқушылардың жұмысы | ||||||||||
37-40 мин | Рефлексия. Сабақтың рефлексиясы бойынша кестені толтыру. | «Таңдау» кестесі | ||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||
Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп таңдауда көрінуі мүмкін (Гарднер бойынша көптік интеллект теориясы). Саралау уақытты ақылға қонымды пайдалануды ескеріп, сабақтың кез келген кезеңінде пайдаланылуы мүмкін. | Осы бөлімді оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін пайдаланатын әдістерді жазу үшін қолданыңыз. | Денсаулық сақтаушы технологиялар. Пайдаланылатын жаттығу минуттары және белсенді қызмет түрлері. Қауіпсіздік техникасы ережелерінен осы сабақта қолданылатын тармақтар. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен? Егер жетпесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?