Виртуалды шындықтағы адам (I). Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзқ мерзімді жоспар

бөлімі:

11.2А – 3D модельдеу

Мектеп:

Қарағанды қ. ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Давлетгариев Г.Ф.

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Виртуалды шындықтағы адам (I)

Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.2 Виртуалды және кеңейтілген шындықтың адамның психикалық және физилогиялық денсаулығына әсері туралы талқылау

Сабақтың мақсаттары

  • Виртуалды және кеңейтілген шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсерінен болуы мүмкін нәтижелер мен факторларды сипаттау

Бағалау критерийлері

Білім алушылар 11.4.1.2 мақсатына жетеді, егер:

- виртуалды және кеңейтілген шындықтың адамның психикалық және физиологиялық денсаулығына әсерінің аспектілерін атаса;

- виртуалды және кеңейтілген шындықтың адамның физиологиялық денсаулығына қауіпін сипаттаса (мысалы, көру, қысылу, жарақаттар, қозғалыс ауруы);

- виртуалды және кеңейтілген шындықтың адамның психикалық денсаулығына қауіпін сипаттаса (эскапизм, психиканың өзгеруі);

- виртуалды және кеңейтілген шындықтың адамның физиологиялық денсаулығына кері әсерін төмендетуге берілетін ұсыныстарды сипаттаса.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

виртуалды және кеңейтілген шындықтың адамның физиологиялық денсаулығына әсерінің салдары мен факторларын сипаттай алады.

Пән лексикасы және терминология:

Виртуалды шындық, кеңейтілген шындық, қозғалыс ауруы, эскапизм, мазасыздық, депрессия, жарақат, тәуелділік, VR-терапия

Диалогқа/жазуға пайдалы сөздер мен сөз тіркестері

… - кері/пайдалы әсер етуге мысал ..., ... сияқты салдарғы әкелуі мүмкін

… сақтау үшін, ... тиімді әдіс/тәсіл болып табылады

Құндылықтар

Сабақ оқушылардың топтық және ұжымдық жұмысы арқылы сыйластық, еңбек және шығармашылық, ашықтық құндылықтрына негізделген; мақсаты пәндік білім берумен қатар әр оқушыны өзінің жұмысынң нәтижесіне сыни тұрғыдан қарап жеке жұмыс істеуге дайын, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлай алатын тұлға ретінде қалыптастыру. Ұжымдық жұмыстың нәтижелерін талдау «сыйлау», (өзара қолдауға негізделген сыныптастардың жұмысының нәтижелерін бағалау кезіндегі мейірімділік), «еңбек және шығармашылық», «ашықтық» сияқты құндылықтардың маңыздылығы мен терең мағынасын оқушыларға көрсетуге мүмкіндік береді. Формативті бағалауға берілген тапсырмалар «академиялық нақтылық» құндылығына негізделеді.

Пәнаралық байланыс

Дене шынықтыру(денсаулықты сақтайтын технологиялар); орыс тілі (Т1/Т2 – дәлел ретінде айтылатын диалогтарды дұрыс жеткізу, жазбаша және ауызша сауаттылық; тіл стилистикасы); биология (адам денсаулығы, этиологиялық факторлар бойынша адам ауруларының классификациясы мен сипаттамасы).

АҚТ қолдану дағдылары

Ғаламдық желінің пошта қызметін пайдалана отырып, электрондық хабарламалар жібере алу; тапсырмаларды шешуде веб-браузерлерді қолдана білу (сабақтың тақырыбы бойынша ақпарат іздеу үшін веб-сайттар мен веб-беттерге өту).

Осыған дейін меңгерілген білім

Электрондық құралдарды қолану кезінде денсаулық сақтау және эргономика ережелері (5-10 сыныптар); виртуалды және кеңейтілген шындық түсінігі (11 сынып).

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-7 мин

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

(К) Сауалнама моделі негізінде бірлескен орта құру (төрт сұрақ стратегиясы, мұғалімнің формативті бағалауы): мұғалім сауалнама моделін қолдана отырып, «Виртуалды және кеңейтілген шындық» тақырыбы бойынша алдында меңгерілген материалдарға сүйене отырып, бірқатар сұрақтарды талқылауды ұсынады (дағды: білу және түсіну, сараптау, бағалау). Мұғалім оқушылардың жауабын тақтағ менталды карта түрінде белгілейді.

Талқылауға арналған сұрақтар

1 сұрақ (есте сақтау деңгейі, тану): Виртуалды шындықты кеңейтілген шындықтан қалай ажыратуға болатынын түсіндіріңіздер.

2 сұрақ (конвергенция деңгейі): Виртуалды және кеңейтілген шындық технологиялрының пайда болу себептерін атаңыздар.

3 сұрақ (дивергенция деңгейі): Қазіргі қоғамға қай технологияның (виртуалды немесе кеңейтілген шындық) көбірек әсер ететінін түсіндіріңіздер.

4 сұрақ (бағалау деңгейі): Виртуалды және кеңейтілген шындық технологияларын падалану кезінде адамның психологиялық қауіпсіздігі мен психолгиялық үйлесімділігінің қауіпін бағалаңыздар.

Дескрипторлар:

 -виртуалды/кеңейтілген технологияның кемінде екі ерекшелігі атайды;

 - виртуалды/кеңейтілген технологияның пайда болуының кемінде үш себебін атайды;

 - қазіргі қоғамға виртуалды/кеңейтілген шындық технологиясының кемінде екі факторын сипаттайды;

 - виртуалды/кеңейтілген шындықтың адамның психологиялық үйлесімділігіне тәуеклге бір мысал келтіреді;

 - виртуалды/кеңейтілген шындық жүйесінің психологиялық қауіпсіздігіне бір мысал сипаттайды;

 - бөлімнің лексикасын пайдалана отырып, өз жауабын дәлелдейді.

Мұғалімге әдістемелік ұсыныс: сабақтың басында сауалнама моделі (төрт сұрақ стратеиясы) қолдану ұсынылады. Мұғалім төрт сұрақ стратегиясын қолдана отырып, оқушылардың алдыңғы сабақтағы материалды меңгеру деңгейін анықтай алады (пән лексикасы, алдыңғы меңгерілген материалды бекіту), сонымен қатар конвергенті (сыни, біржақты жауап) және дивергентті (бірнеше нұсқалы, мағынанның салыстырмалылығы) ойлауды дамытуға оқу жағдайын жасай алады. Мұғалім оқушылардың назарын дискрипторға сүйене отырып жауап беруін қадағалауға аударады. Мұғалім оқушылардың жауабын тақтаға менталды карта түрінде жазады.

Оқушылар талқылауға арналған сұрақтарға жауап береді, пікір алмасады және бір бірінің жауабын толықтырады, дәптерге конспект жазады (менталды карта).

Сабақтың резентациясы (слайд №№ 1-5)

Флипчарт, менталды карта жасауға керекті маркерлер

8-10 мин

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

(К) Сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру: мұғалім оқушыларға сабақтың мақсатын таныстырады, бағалау критерийлерін талқылайды.

Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерге жазады, сабақтың мақсатымен танысады, мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін талқылайды.

Сабақтың презентациясы (слайд №№ 6-7)

Сабақтың ортасы

11-22 мин

Что делает учитель?

Оқушының әрекеті

) Топтық жұмыспен жаңа тақырыпты меңгеру, 1 қадам (формативтік обағалау ОМ 11.4.1.2, дағды білу және түсіну, мұғалімнің формативті бағалауы): мұғалім оқушыларды 4 топқа бөледі (нұсқаулық– 2 минут), әр топ Интернет-ресурстарға сүйене отырып, келесі сұрақтардың біреуін ашатын постер дайындауы керек (тапсырманы орындау уақыты– 10 минут):

  • 1 топ: Виртуалды/кеңейтілген шындық технологиясының адамның психикалық және физиологиялық денсаулығына әсер ету аспектілері (мысалы, мазасыздық, депрессия, фобия).
  • 2 топ: Виртуалды/кеңейтілген шындықтың әсерінен адамның физикалық денсаулығына (мысалы, көруіне, қысылу, жарақаттар, қозғалыс ауруы) қауіпі.
  • 3 топ: Виртуалды/кеңейтілген шындықтың әсерінен адамның психикалық денсаулығына (мысалы, эскапизм,психиканың өзгеруі) қауіпі..
  • 4 топ: Виртуалды/кеңейтілген шындықтың адамның физикалық және психикалық денсаулығына кері әсерін төмендетуге арналған ұсыныстар.

Дифференциацияның негізгі принципітереңдету:

  • барлығы топтық жұмысты орындау кезінде негізгі терминдердідің анықтамасын жасай алады;
  • көпшітігі денсаулықты сақтау аясындағы білімдерін пайдана отыр, виртуалды/кеңейтілген шындық технологиясының адамның физикалық/психикалық денсаулығына әсер ету аспектілерін сипаттай алады;
  • кейбіреулері виртуалды/кеңейтілген шындық технологиясының адамның физикалық/психикалық денсаулығына әсер етуін төмендетудіғ тиімді шаралары мен қауіп деңгейін бағалай алады.

Дескрипторлар:

 - виртуалды/кеңейтілген шындық технологиясының адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсен ететін кемінде үш аспектісін сипаттайды (мазасыздық, депрессия, фобия);

 - виртуалды/кеңейтілген шындық технологиясын қолданғанна болатын көрудің нашарлауы, қысылу, жарақаттар және қозғалыс ауруы төмендетуді сипаттайды;

 - виртуалды/кеңейтілген шындық техногиясын қолданудан болатын эскапизма, психикалық өзгеріс қауіпін сипаттайды;

 - виртуалды / кеңейтілген технологияның адамның психикалық/ физикалық денсаулығына кері әсерін азайтуға үш ұсыныс айтады.

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулық: жаңа оқу материалын меңгеру оқушылардың биология (адам денсаулығы, этиологиялық факторлар бойынша адам ауруларының классификациясы мен сипаттамалары) саласындағы білімімен пәнаралық байланысқа, сонымен қатар негізгі мектепте меңгерген (5-10 сыныптар) элетрондық құралдармен жұмыс кезінде денсаулықты сақтау мен эргономика ережелеріне негізделеді. Нұсқаулық барысында мұғалім оқушылардың назарын топтық жұмысқа арналған тапсырмалардң дескрипторларындағы пәндік лексикаға аударады, постерға материал таңда кезінде ақпараттардың өзектілігінің, анықтылығының, толықтығының және қолжетімділігінің сапасын бағалау керек екенін ескертеді.

Оқушылар топпен жұмыс жасап, жоғарыда көрсетілген сұрақтардың біреуіне постер дайындау үшін интернет-ресурстар пайдаланады.

Сабақтың презентациясы

(слайд № 8)

А4 форматты қағаздар

для составления постера

Фломастерлер, маркерлер

Түрлі-түті стикерлер

Компьютерлер, ноутбуктер

Веб-браузер

Ұсынылатын сілтемелер:

1 топ

http://www.prisonsystems.eu/ru/virtual-reality-2/

https://hightech.fm/2018/11/15/vr-therapy

https://prodod.moscow/archives/6428

2 және 3 топтар

Архитектор виртуальности (ISBN 978-5-4496-1784-2)

4 топ

https://hype.tech/@id103/kakie-opasnosti-neset-v-sebe-virtualnaya-realnost-k0ygu48x

23-35 мин

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

(К) Топтық жұмыстың нәтижесінің презентацясы (постер), 2 қадам (формативтік бағалау ОМ 11.4.1.2, дағдыбілу және түсіну, мұғалімнің формативтік бағалау және өзара бағалау): әр топ өз жұмыстарының нәтижелері презентациялайды (презентация уақыты – 3 минут), басқа топтағы оқушылар постердағ материалдарға сүйене отырып, жұмыс дәптерлеріне менталды карта толтырады.

Мұғалімге әдістемелік ұсыныс: менталды картаны құру оқушыларға көру құралдарын қолдана отырып, сабақтың тақырыбы бойынша негізгі пәндік лексиканы және пәндік білімді жүйелеуге мүмкіндік береді.

Оқушылар топтық жұмыстың нәтижелерімен лмасып, жұмыс дәптерлеріне «Виртуалды шындықтағы адам» тақырыбы бойынша менталды карта жасайды.

Сабақтың презентациясы

(слайд № 9-12)

Фломастерлер, маркерлер

Сабақтың соңы

36-40 мин

Сабақтың рефлексиясы: мұғалім қушылардан «Виртуалды шындықтағы адам» тақырыбы бойынша меңгерген материалдар аясында жасаған жұмыстарының нәтижелеріне өз бағаларын беруді сұрайды (12-баллдық шкаламен). Толтырылған стикерлері орналастырғаннан кейін (5 топтың біреуі – Elementary, Beginners, Intermediate, Upper-Intermediate, Advance), мұғалім оқушылардан түсінудің бір деңгейінен келесі деңгейіне (мысалы, Beginners-тен Intermediate)өту үшін сабақтың тақырыбы бойынша өз білімдерін қалау арттыруға болатыны туралы ұсыныстар жасауларын сұрайды.

Сабақтың презентациясы

(слайд № 13)

Өзін өзі бағалауға арналған стикрелер.docx

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және техникалық

қауіпсіздікті сақтау

Топтық жұмыс барасында оқушыларды қосмша қолдау. Қбілеті жоғары оқушылар басқа оқушалрға қызық/қиынырақ болып көрінген шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Дифференциацияның негізгі принципі тереңдету.

Сұрақтардың жауабы мен жауаптар тобы. Топтық тапсырмаларды орындау барысында сұрақтарды пайдану. Оқушылардың жұмысының нәтижелері/жетістіктерін түсіну үшін жалпылама сұрақтарды қолдану. Барлық оқушылар өз жұмыстарын бағалуға тапсырады. Жеке және топтық жұмыстардың нәтижесін формативтік бағалауды қолдану.

Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін еске салу, мысалы, экранды, тышқанды және кпернетақтаны қосу кезінде абай болу, қозғалуға қауіп төндіретіндіктен, сымдардан сақ болу керек екенін айту. Еңбекті қорғау мен эргономика талаптарын сақтау. Сергіту сәтін өткізу.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Тапсырмалар сәйкес болды ма?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу