Нейрондық желіні жобалау. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 11.1 А Жасанды интеллект

Күні:

Мектеп:

Мұғалім:

Қатысушылар саны:

Сынып: 11

Сабақ тақырыбы

Нейрондық желіні жобалау

Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары

11.3.4.3 жасанды интеллектіні әзірлеуде «мұғаліммен оқыту» әдісін қолдану ауқымын сипаттау

Сабақ мақсаттары

электрондық кестеде нейрондық желіні жобалау

Бағалау критерийлері

Оқушылар :

- шешім ағашын құруын;

- Excel бағдарламасында шешімдер ағашы үшін кесте құру;

- Excel бағдарламасындағы формулаларды қолдана отырып есептеулер жүргізу;

- Excel-де есептеулер жүргізу үшін кіріктірілген функцияларды қолдану;

- кестені форматтау (жиектер, толтырулар, пішіндер).

Тілдік мақсаттар

Окушылар:

Тиісті терминология мен тілді қолданыңыз

Тақырыптық лексика мен терминология:

Шешімдер ағашы, ықтималдық, формула, функция, пішімдеу, ұяшық адресі

Диалогтар мен жазуға арналған пайдалы сөздер:

Табысты есептеу үшін формуланы қолдану керек ...

Шешімдер ағашы ..колданады

Құндылықтар

Ынтымақтастық:

 - Мұғалім мен окушылар бірлесіп сабақтың мақсатына жетеді және өзара әрекеттесудің нәтижелерін талқылайды.

Өмір бойы оқыту:

- Мұғалім окушшыларға мәселелерді шешуге мүмкіндік береді.

- Тақырыптарды, бөлімдерді, оқу жоспарларын зерттеудегі сабақтастықты сақтайды.

Өзіңізді және басқаларды құрметтеңіз:

- Мұғалім мен окушылар бір-біріне көмек және қолдау көрсетеді.

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім

11.3.4.1 машиналық, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстар) оқыту принциптерін түсіндіріңіз

Сабақ барысы

Сабақ жоспарланған

Сабақ жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақ басы

5-7 мин

I. Оқушылардың білімін жаңарту

(ұжымдық) Қайталау

Сабақтың тақырыбына шығу: суретке қараңыз және 1-суретте көрсетілген нәрсені атаңыз (жауап: нейрондық желі)

Нейрондық желілерді құруды үйренуді жалғастырыңыз.

Сабақтың тақырыбы: «Excel-де нейрондық желілерді жобалау»

Өткен сабақта біз нейрондық желіні пайдаланып, электрондық кестені қолдана отырып, кейбір мәселелерді қалай шешуге болатынын білдік.

Өткен сабақта қандай қорытынды жасадыңыз?

Жауап: нейрондық желілерді шешім қабылдауға байланысты көптеген мәселелерді шешуге қолдануға болады.

Бұл сабақта біз:

1) біз электронды кестеде нейрондық желілерді құру мүмкіндіктерін зерттеп, ондағы шешімдерді табуды жалғастырамыз.

2) сіз нейрондық желілерді құрып, қызықты мәселелердің шешімін таба алатын дайын бағдарламалармен танысыңыз.

Мақсаты: «нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстар) құру принциптерін түсіндіру» оқу мақсатындағы материалды қайталау

Жұмысты жұппен ұйымдастырыңыз. Тапсырмалар жазылған карточкалар. Жұптардан тапсырмалар алмасуды сұраңыз.

 

Тапсырма мәтіні

Жауап

Карточка1

Бұл суретте не көрсетілген?

Нейрондық желіні модельдеу схемасы

3 нейрон бар жерде

және W1, W2, w3 сәйкес салмағы

Карточка 2

Салмақталған шаманың формуласын жазыңыз

L1 l2 w1 w2 сәйкес салмақтарды белгілеңіз, H - жасырын нейрон

-функция

net1 = l1 * w1 + l2 * w2

Out1 = (net1)

Салмақталған сома - кіріс сигналдарының қосындысы.

Тиісті салмақтарымен көбейтіледі

Net=

Карточка 3

Келесі сандар арқылы суретте тағайындаңыз:

а) нейрондар - 1,

ә) синапстар - 2,

в) енгізілген деректер - 3

г) шығыс деректерді 4.

Карточка 4

Нейрондық желі дегеніміз не? Нейрондық желіге мысал келтіріңіз

Жасанды нейрондық желі үш компоненттен тұрады:

Кіріс қабаты;

• жасырын (есептеу) қабаттар;

• шығу қабаты.

Қосымша 1

Сурет 1

Тапсырмалар жазылған карточкалар

Презентация

Сабақтың ортасы

25-27 мин

Жаңа материалды оқып үйрену

А деңгейі

Санжар нейрондық желі құрды (сурет 1).

 

а) Осы нейрондық желінің құраушы элементтерін сипаттаңыз.

Жауап: X1, X2 кіріс сигналдары желіге сигнал енгізуге арналған. Жасырын қабат: синаптикалық салмақ, есептеу үшін / ақпаратты өңдеу үшін, N1 нейрондық желі жұмысының нәтижесін шығаруға арналған сигнал.

б) Y1 және Y2 шамаларын көрсететін электрондық кестеде нейрондық желі моделін құрыңыз, егер сіз мынаны білсеңіз:

Онда Х1=0, Х2=1, W1=0,1, W2=0,3, W3=0.1, W4=0.1

Студенттер IF функциясын және оны электрондық кестеге енгізу форматын қайталауы керек.

Жауабы:

Төменде көрсетілгендей студенттерге электрондық кестеде модель құруды сұраңыз.

Мысал үшін Y1 мәнін табу

 

Элементтер

Х1

Х2

W1

W2

N1

N2

W3

W4

N3

Y1

Мәні

0

1

0,1

0,3

=B2*D2

=C2*E2

0,1

0.1

=F2*H2+G2*I2

=ЕСЛИ(J2>0,5;"1";"0")

В деңгейі Оқушылардан бірінші тапсырма үшін кіріс деректерін өзгертуін сұраңыз және бұл жағдайда қандай нәтиже берілетінін біліңіз.

Мәліметтерді енгізу

Х1=1, Х2=0,6, W1=0,8, W2=0,2, W3=0.5, W4=0.9

Нәтижесі:

C деңгейі

а) Y1 және Y2 шамаларын көрсететін электрондық кестеде нейрондық желі моделін құрыңыз, егер білсеңіз:

Y1 және Y2 мәндерін көрсететін нейрондық желі моделін жасаңыз

:

Жауабы

Мәселені шешудің нәтижелерін ұжымдық немесе топтық тексеруді ұйымдастырыңыз

*** Мықты студенттер үшін осы мәліметтер үшін тапсырма шартын құруды ұсыныңыз.

Презентация

Презентация

Презентация

Приложение 2

Пошаговая инструкция

Презентация

Рефлексия

5 мин

Оқушыларға сұрақ қойыңыз:

-Олар бүгін не білді?

-Электрондық кестеде желіні құру кезінде нені ескеру керек

Ұсынылған модель бойынша тапсырмаларды тұжырымдай алған оқушыларды белгілеңіз.

Оқушылардан нейрондық желілік синквейн құрастыруды сұраңыз

Презентация

Дифференциация – каким образом Вы планируете оказать больше поддержки? Какие задачи Вы планируете поставить перед более способными учащимися?

Оценивание – как Вы планируете проверить уровень усвоения материала учащимися?

Здоровье и соблюдение техники безопасности

Дополнительная поддержка

Работа в парах на этапе повторения материала – поддержка одноклассников.

Во время выполнения практической работы, учащимся испытывающим затруднения может быть предложена пошаговая инструкция.

Ключевой принцип дифференциации на уроке – усложнение. Для более способных учащихся можно предложить дополнительное задание (уровень С)

На этапе актуализации знаний используется заимооценивание.

Во время объяснения нового материала учитель использует систему вопросов для оценки уровня понимания учащимися темы урока.

Во время практического задания учитель наблюдает за правильностью его выполнения.

В конце урока используется самооценивание.

С целью профилактики утомляемости, на уроке предусмотрена смена видов деятельности, запланирована физминутка.

Во время работы за компьютером учащиеся следят за правильной осанкой, расстоянием от глаз до экрана монитора, сообщают учителю при возникновении внештатных ситуаций.

Рефлексия по уроку

Были ли цели урока/цели обучения реалистичными?

Все ли учащиеся достигли ЦО?

Если нет, то почему?

Правильно ли проведена дифференциация на уроке?

Выдержаны ли были временные этапы урока?

Какие отступления были от плана урока и почему?

Используйте данный раздел для размышлений об уроке. Ответьте на самые важные вопросы о Вашем уроке из левой колонки.

Общая оценка

Какие два аспекта урока прошли хорошо (подумайте как о преподавании, так и об обучении)?

1:

2:

Что могло бы способствовать улучшению урока (подумайте как о преподавании, так и об обучении)?

1:

2:

Что я выявил(а) за время урока о классе или достижениях/трудностях отдельных учеников, на что необходимо обратить внимание на последующих уроках?



Толық нұсқасын 28 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу