Жасанды интеллекті жобалау. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім 11.1 А Жасанды интеллект Күні: | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысушылардың саны: | |
Сынып: 11 | жоқ: | |
Сабақтың тақырыбы | Жасанды интеллекті жобалау | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты | 11.3.4.4 жасанды интеллект жасау кезінде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану аясын сипаттау | |
Сабақтың мақсаты | оқушылардың жасанды интеллект туралы түсінігін, жасанды интеллектті қолдану аясын қалыптастыру | |
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - жасанды интеллект деген не екенін түсіндіреді; - жасанды интеллект қаншалықты жүзеге асырылғанын анықтайды; - оны пайдалану бағыттары мен даму перспективаларын біледі | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Тиісті терминология мен тілді қолдану Пәнге тән Лексика және терминология: Интеллект, жасанды ақыл, Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы өрнектер: Жасанды интеллект мүмкіндік береді… ; Болашақта жасанды интеллект… Жасанды ақыл… | |
Құндылықтарды дарыту | Сотрудничество: - Учитель и ученики совместно достигают цели урока и обсуждают результаты взаимодействия. Обучение на протяжении всей жизни: - Учитель предоставляет возможность учащимся решать проблемы. - Соблюдает преемственность в изучении тем, разделов, учебной программы. Уважение к себе и окружающим: - Учитель и учащиеся оказывают взаимопомощь и поддержку друг другу. | |
Пәнаралық байланыс | Математика | |
Алдын ала Білім | ||
Ресурстар |
Сабақтың барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | I. сабақ тақырыбына шығу Оқушыларға слайд арқылы сабақ тақырыбына шығу ұсынылады. Мүмкін жауаптар: робот, ақыл, интеллект, жасанды интеллект, жасанды интеллект. Сабақ тақырыбы: "жасанды интеллект жобалау» Оқушылар сабақтың мақсатын тұжырымдайды. Іріктеу процесін мұғалімнің өзі немесе таңдалған оқушы басқара алады,ал мұғалім бұл жағдайда өз пікірін айтып, қызметті бағыттай алады. - ойлауға және өз ойларын айтуға 2-3 минут беріледі; - барлық жауаптар тақтада тіркеледі; - тақтада жазылған ақпарат талданады; - барынша оңтайлы шешімдер бірлесіп іріктеледі. Сабақ соңында осы жазбаға қайта оралу және оқушыларға сабақта не істеу керектігін талдап қана қоймай, қойылған міндеттерге қол жеткізгенін көру керек. | Презентация Слайд 1 Слайд 2 |
Сабақтың ортасы 10 мин 2 мин\ 18 мин | (Д) жаңа материалды зерттеу Адамның интеллекті деген не екенін нақты анықтау өте қиын, себебі интеллект-ақпаратты өңдеу және ұсыну саласындағы көптеген дағдылардың қорытпасы. Интеллект (intelligence ) латын intellectus — ақыл,ой,адамның ойлау қабілеті. Ақыл-ойдың шынайылығының үлкен дәрежесімен тәжірибе мен түрлі жағдайларға бейімделу процесінде білім алу, есте сақтау және мақсатты түрде қайта құру жолымен мидың (зияткерлік) міндеттерін шешу қабілетін атауға болады. Жасанды интеллект (ЖИ) - ЭЕМ-ді пайдалана отырып, зияткерлік (шығармашылық) сипаттағы міндеттерді шешу әдістерін зерделейтін ғылыми пәндердің жиынтығы. Жасанды интеллект-информатиканың бір бағыты, оның мақсаты қолданушыға-бағдарламашы табиғи тілдің шектеулі Ішкі жиынында ЭЕМ-мен қарым-қатынас жасай отырып, дәстүрлі түрде санаулы интеллектуалды тапсырмаларды қоюға және шешуге мүмкіндік беретін аппараттық-бағдарламалық құралдарды әзірлеу болып табылады.Жасанды интеллект жүйелері (ЖИЖ) — бұл ЭЕМ базасында құрылған, адамның күрделі зияткерлік есептерді шешуін имитациялайтын жүйелер. Жасанды интеллект дамуының тарихы ЖИЖ дамуында үш негізгі кезеңді бөлуге болады: •60-70-ші жылдар • Бұл жасанды интеллект мүмкіндіктерін ұғыну және шешімдер қабылдау мен басқару процестерін қолдауға арналған әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру жылдары. Ғылым бұл тапсырысқа бірінші персептрондардың (нейрондық желілердің) пайда болуымен, эвристикалық бағдарламалау және үлкен жүйелерді ахуалдық басқару әдістерін әзірлеумен жауап береді (КСРО-да жасалған) •70-80-ші жылдары. Бұл кезеңде адекватты шешімдерді қалыптастыру үшін білімнің маңыздылығын ұғыну орын алады; анық емес математика аппараты белсенді қолданылатын сараптамалық жүйелер пайда болады, шындықты ұқсас шығару және шындықты ұқсас пайымдаулар модельдері әзірленеді •80-90-шы жылдары. Білім берудің интеграцияланған (гибридті) модельдері пайда болады, ол интеллекті: іздеу, есептеу, логикалық және бейнелі. СЕРГІТУ СӘТІ Оқушыларға жасанды интеллект жасау кезінде кездесетін мәселелерді шешу ұсынылады. Жасанды интеллект міндеттері ЖИ аймағында қырық жылдан астам даму тарихы бар. Ең басынан бері онда бірқатар күрделі міндеттер қарастырылды, олар басқалармен қатар, әлі күнге дейін зерттеу пәні болып табылады: 1.Теоремалардың дәлелдемелері; 2.бейнелерді тану; 3.робототехника; 4.ойындарды модельдеу; 5.білім инженериясы; 6.сараптамалық жүйелер Практикалық тапсырма http://primat.org/load/1/referaty/problemy_sozdanija_iskusstvennogo_intellekta/34-1-0-427 | Презентация Слайд 3 Презентация Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Тарату материалы |
Сабақтың соңы 5 мин | (Және) оқушылар фразалардың бірін жалғастыруы қажет. Өзін-өзі анықтау: "мен білемін..."; "Менің қолымнан..."; "Мен әріптестеріммен..."; "Мен тырысамын...» Мотивация: мен үшін алған білім мағынасы қандай? "Керек" - " Қалаймын" | Презентация |
Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Қосымша қолдау Материалды қайталау кезеңінде жұптасып жұмыс істеу-сыныптастардың қолдауы. Практикалық жұмысты орындау кезінде мұғалімнің көмегі (қажет болса). Неғұрлым қабілетті оқушылар басқа оқушыларға қызықты/неғұрлым күрделі болып көрінген өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциацияның негізгі принципі-қиындау. Неғұрлым қабілетті оқушылар үшін қосымша тапсырма ұсынуға болады. * | Білімді өзектендіру кезеңінде өзара бағалау қолданылады. Жаңа материалды түсіндіру кезінде мұғалім оқушылардың сабақ тақырыбын түсіну деңгейін бағалау үшін сұрақтар жүйесін қолданады. Практикалық тапсырма кезінде мұғалім оның дұрыс орындалуын бақылайды. Сабақ соңында пайдаланылады критерийлері. | Шаршағандықтың алдын алу мақсатында сабақта қызмет түрлерін ауыстыру қарастырылған, физминутка жоспарланған. Компьютермен жұмыс істеу кезінде оқушылар дұрыс жанасуын, көзінен монитордың экранына дейінгі қашықтықты қадағалайды, штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде мұғалімге хабарлайды. |
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ҚО-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| |
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? Ru Мобильная версия Разработчикам Пользовательское соглашение Помощь Участие в исследованиях |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?