Нейрондық желіні жобалау. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім11.1 А Жасанды интеллект Мерзімі: | Мектеп: Мұғлімнің аты-жөні: Сабаққа қатысқандар саны: | |
Сынып: 11 | қатыспағандар: | |
Сабақ тақырыбы | Нейрондық желіні жобалау | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.4.3 дайын алгоритмге сәйкес электрондық кестелерде / математикалық модельдеу бағдарламаларында нейрондық желіні жобалау; | |
Сабақ мақсаты | дайын алгоритмді қолдана отырып, математикалық модельдеу бағдарламаларында нейрондық желіні жобалау | |
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - логикалық функцияны қолдана отырып, нейрондық желі нәтижесін есептеу; - кіретін, жасырын, шығатын нейрондарды анықтау; - тренажер бағдарламасын қолданып қарапайым нейрондық желі құру | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Тиісті терминология мен тілді қолданады Тақырыпқа сәйкес келетін лексика мен терминология: Оқу үлгісі, итерация, дәуір, қате Диалог пен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: Нейрондық желі нәтижесін есептеу үшін ... функциясын қолдану керек; Енгізу нейрондары ... Жасырын нейрондар .... | |
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық: - Мұғалім мен оқушылар бірлесіп сабақтың мақсатына жетеді және өзара әрекеттесудің нәтижелерін талқылайды. Өмір бойы оқыту: - Мұғалім студенттерге мәселелерді шешуге мүмкіндік береді. - тақырыптарды, бөлімдерді, оқу жоспарларын зерттеудегі сабақтастықты сақтайды. Өзіңізді және басқаларды құрметтеу: - Мұғалім мен оқушылар бір-біріне көмек және қолдау көрсетеді. | |
Пәнаралық байланыстар | Математика | |
Бастапқы білім | ||
Ресурстар | Қосымша ресурстар https://www.opiq.kz/kit/70/chapter/4477 - оқулық В. Г. Архипова, Р. Г. Амдамова |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған сабақ үстіндегі әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы 5-7 мин 3 мин |
Жұптасып өзара бағалау. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды 1. Нейрондық желілердің артықшылықтары мен кемшіліктері қандай? Жауабы: - нейрондық желілер нақты және бір мәнді жауаптар бере алмайды; - нейрондық желі тек бір рет қана тапсырманы шеше алады; - нейрондық желі өз шешімін таңдау себебін түсіндіре алмайды; + белгісіз заңдылықтарда есептерді шешу; + кіріс деректерінің шуылына тұрақтылық; + өзгерістерге бейімделу; + бас тарту тұрақтылығы; + өте жоғары жылдамдығы. 2. Белсендіру функциясы дегеніміз не және не үшін қажет? Жауап: Белсендіру функциясы (φ (net)) - өлшенген соманы аргумент ретінде қабылдайтын функция. Бұл функцияның мәні нейронның (out) шығуы болып табылады. out=φ(net) 3. Интеллектуалды нейронды желіде қандай негізгі активациялық функциялар қолданылады? Жауап: жалғыз жоғарлау (скачки) функциясы және сигмоид (логикалық функциясы) 4. Сигмоид (логикалық) функциясынан бірлі-жарым секіру функциясы немен ерекшеленеді? Жауап: логикалық функция бірлі – жарым секіру функциясынан гөрі икемді-оның нәтижесі тек 0 және 1 ғана емес, олардың арасындағы кез келген сан болуы мүмкін; Сабақтың тақырыбы: «Нейрондық желіні жобалау» оқушылар сабақ мақсаттарын қалыптастырады Іріктеу процесін мұғалімнің өзі немесе таңдалған оқушы басқара алады,ал мұғалім бұл жағдайда өз пікірін айтып, әрекеттерді бағыттай алады. - ойлауға және өз ойларын айтуға 2-3 минут беріледі; - барлық жауаптар тақтада тіркеледі; - тақтаға жазылған ақпарат талданады; - бірлесіп ең оңтайлы шешімдер таңдап алынады. Сабақ соңында осы жазбаға қайта оралу және оқушыларға сабақта не істеу керектігін талдап қана қоймай, қойылған міндеттерге қол жеткізгенін көру керек. | Презентация |
Сабақтың ортасы 10 мин 2 мин 7 мин | Жаңа материалды танысу 1. Оқыту үлгісі 2. Итерация 3. Дәуір 4. Қате СЕРГІТУ СӘТІ Практикалық тапсырмалар | Презентация Презентация |
10 мин | Интернет ресурстарын пайдалана отырып, қарапайым Нейрон желісін жасаңыз. * Қосымша тапсырма: Әрбір аралық қабат үшін нейрондардың санын өзгертіңіз. | http://primat.org/news/demo_onlajn_nejronnaja_set/2016-02-05-1118) |
Сабақтың соңы 5 мин | Оқушылар фразалардың бірін жалғастыруы қажет. Өзін-өзі анықтау: "мен білемін..."; "Менің қолымнан..."; "Мен сыныптастарымен..."; "Мен тырысамын...» Мотивация: мен үшін алған білім мағынасы қандай? "Керек" - " Қалаймын– -"» | Презентация |
Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Қосымша қолдау Материалды қайталау кезеңінде жұптасып жұмыс істеу-сыныптастардың қолдауы. Практикалық жұмысты орындау кезінде мұғалімнің көмегі (қажет болса). Неғұрлым қабілетті оқушылар басқа оқушыларға қызықты/неғұрлым күрделі болып көрінген өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциацияның негізгі принципі-қиындау. Неғұрлым қабілетті оқушылар үшін қосымша тапсырма ұсынуға болады.* | Білімді өзектендіру кезеңінде өзара бағалау қолданылады. Жаңа материалды түсіндіру кезінде мұғалім оқушылардың сабақ тақырыбын түсіну деңгейін бағалау үшін сұрақтар жүйесін қолданады. Практикалық тапсырма кезінде мұғалім оның дұрыс орындалуын бақылайды. Сабақ соңында өзара бағалау қолданылады. | Шаршағандықтың алдын алу мақсатында сабақта қызмет түрлерін ауыстыру қарастырылған, сергіту сәті жоспарланған. Компьютермен жұмыс істеу кезінде оқушылар дұрыс жанасуын, көзінен монитордың экранына дейінгі қашықтықты қадағалайды, штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде мұғалімге хабарлайды. |
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ҚО-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?