Жасанды интеллект. Информатика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақмерзімді жоспардағы бөлім:

11.1A: Жасанды интеллект

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жасанды интеллект

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.4.1. машиналық, нейрондық желілерді оқыту принциптерін түсіндіріңіз (нейрондар мен синапстар);

 Сабақ мақсаты

  • жасанды интеллект дамытуда «мұғаліммен сабақ беру» әдісін қолдану салаларын сипаттау;
  • машинамен оқыту принциптерін түсіндіру.

 Бағалау критерийлері

  • интеллектуалды жүйелерді дамыту перспективаларын талқылайды;
  • сурет топтарына жіктейді;
  • жасанды интеллект дамытуда «мұғаліммен сабақ беру» әдісін қолдану салаларын сипаттайды;
  • машиналық оқытудың мұғаліммен және мұғалімсіз оқытудың арасындағы айырмашылықтарды түсіндіреді.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқытудың тілдік мақсаты:

Оқушылар

  • нейрондық желі жұмысының принципін түсіндіре алады;
  • зияткерлік жүйелерді дамыту перспективаларын талқылай алады;
  • жасанды интеллект дамытуда «мұғаліммен сабақ беру» әдісінің қолданылу аясын сипаттайды;
  • машиналық оқытудың мұғаліммен және мұғалімсіз оқытудың арасындағы айырмашылықтарды түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминология

Жасанды интеллект, интеллектуалды жүйе, машиналық оқыту, мұғаліммен оқу, мұғалімсіз оқыту, мұғалімнің ішінара қатысуымен оқыту, мұғалімнің қолдауымен оқыту, нейрондық желі, нейрон, синапс;

Сұхбат/жазылым сөз тіркестер сериясы

  • Оқу процесі - бұл ...
  • Машиналық оқытуда төрт негізгі әдіс бар, олар ...
  • Биологиялық нейронға ұқсайтын жасанды нейрон ... құралады.
  • Нейрондық желінің артықшылығы - бұл ...

 Құндылықтарды дамыту

 

 

Ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру жұпта және топта жұмыс ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады

 Пәнаралық байланыс

Жасанды интеллект ұғымы және оның сипаттамалары, машиналық оқыту ұғымы, машиналық оқытудың негізгі әдістері (мұғаліммен жұмыс, мұғалімсіз оқу), жасанды нейрон және жасанды нейрондық желілердің жұмыс принциптері, зерттеу, түсіндіру және жасанды интеллект ұғымын биология, химия, физика, математика және экономика сабақтарының пәндік интеграция арасында жүзеге асырылады.

Алдыңғы білім

Бұл бөлімді оқу кезінде математикадан функциялар, функциялар графигі, биологиядан нейрондық құрылым туралы білім, Excelде жұмыс дағдылары (кестелер құру, формулаларды есептеу, статистикалық функцияларды қолдану, сызбалар құру) қажет. Студенттер машиналық оқыту және нейрондық жүйенің принциптерін түсіндіре алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

) Сұхбат.

Оқушылармен «оқу» деген не және «оқыту» деген не екенін талқылаңыз. Оқушылардан өз тәжірибесінен мысалдар келтіруді сұраңыз.

• Бұл процесс қалай жүрді?

• Олар өздігінен немесе басқа біреудің көмегімен үйренді ме?

• Бір нәрсені үйрену үшін не қажет?

• Неліктен автомобильді оқыту керек?

Бұл процесті диаграмма түрінде бейнелеуге болады:

(C) Сабақ тақырыбын және мақсатын анықтау.

Оқушылармен сабақ мақсатын және бағалау критерийлерін талдау.

Оқыту деген не? https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

https://habr.com/ru/post/317712/

Сабақтың ортасы

5 мин

5 мин

5 мин

5 мин

7 мин

(Ж) Жұптық жұмыс.

Тапсырма:

 1. Сапфирияда планетадасында үш түрлі тіршілік етушілер өмір сүреді: Хрюндики, Қызыл мулята және Лапули. Тіршілік иесінің қандай түрлерге жататынын анықта.

2. Хрундиктің қандай болатындығын суретте.

Оқушылар осы жаратылыстарды жіктеуге болатын белгілерді анықтайтын мәліметтер көрсетілген кестені көрсету.

3. Оқушыларға алма мен жүзімнің әртүрлі суреттерін көрсетіп, оларды екі топқа жіктеуді ұсынады. Онда білмейтін адам жүзімді алмадан ажырата алатын бір ерекшелікке назар аударуды ұсыныңыз. Әрі қарай, брокколи қырыққабатының бейнесін көрсетіп, таңдалған белгіге сәйкес оның сыртқы түрін анықтауды сұраңыз.

4. Қарастырылған мысалдар негізінде «машиналық оқыту» анықтамасын құр.

Қосымша 1

(Д) Машинамен оқытудың не екенін түсіндіретін бейнені көрсетіңіз.

(Ж) Жұптық жұмыс

Көрсетілген әрекеттерді екі бағанға бөліңіз

(Машина жасай алады және Машина жасай алмайды): болжау, есте сақтау, ақылды болып өсу, тапсырманың шеңберінен шығу, көбею, жаңасын жасау, ең жақсысын таңдау.

) Машинамен оқытудың төрт негізгі әдісі бар: мұғаліммен бірге оқу, мұғалімсіз оқу, мұғалімнің ішінара қатысуымен оқыту, қолдау көрсете оқыту.

Тапсырма

Әр әдісті оқып шығып, шешілетін тапсырмалар класын сипатта, мысалдар келтір және басқа топтарға түсіндір.

(Қ) Бағалау

Мүмкіндігінше, студенттер белгілі бір критерийлерге сәйкес олардың жұмысын және сыныптастарының жұмысын бағалай алады

Бағалау критерийлері:

  • Класс сипаттамаларын береді
  • Мысалдарды көрсетеді .

Машиналық оқыту туралы

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B5_%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Машиналық оқытудың үш құрамдасы

https://vas3k.ru/blog/machine_learning/

Машиналық оқытуды ісікті анықтау негізінде түсіндіру https://www.youtube.com/watch?v=3ZZOd4_m1Xc

Түсінік ағылшын тілінде

https://www.youtube.com/watch?v=ukzFI9rgwfU

Сабақтың соңы

3 мин

Сабақтың соңында студенттер рефлексия жүргізеді:

- мен не білдім, не үйрендім

- не түсініксіз болды

- еңсеру үшін не істеу керек

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қойғыңыз келеді?

Бағалау - оқушының оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

Дифференциация: машиналық оқыту әдістерінің нақтырақ классификациясын ұсынады.

1. Информатика кабинетінде қауіпсіздік шараларын сақтау

2. көзге жаттығу

3. физикалық минуттар



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу