Сарапшы жүйелер. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары №21
Бөлім: 3.2 Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып:10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: | ||||||
Сабақтыңтақырыбы | Сарапшы жүйелер | |||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 10.3.2.2 сарапшы жүйелер қолдану | |||||||
Сабақтың мақсаттары | - сарапшы жүйенің не екенін білу; - сараптау жүйесінің қалай жұмыс істейтінін білу; - сараптамалық жүйелерді қолдану аясын білу; - сарапшы жүйелерінде WolframAlpha и Акинатор жұмыс істей білу. | |||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну: - «сараптамалық жүйенің» түсінігін білу; - сараптамалық жүйенің қалай ұйымдастырылғанын түсіну; - сараптамалық жүйелерді қолдану саласын білу. Қолданылуы: - сараптамалық жүйелерде жұмыс істей білу, оларды туындаған мәселелерді шешу үшін пайдалану. Талдау: - сарапшы жүйелердің қалай жұмыс істейтінін түсіндіру. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі: Сарапшы жүйелердің мақсаты мен ауқымын түсіндіріңіз.Пән лексикасы және терминология: Сарапшы, сарапшы жүйе, жасанды интеллект.Сабаққа қатысты пайдалы фразалар үшін қарым-қатынас/хат: Сараптама жүйесі бұл... Сараптама жүйесі тұрады … Эксперттік жүйелер пайдаланылады… | |||||||
Құндылықтар | Талқылау кезінде өзге оқушылардың пікірлеріне силастық көз қараспен қарау, сыныптастар арасында бір-бірін силау қасиеттерін дамыту және нығайту. Тапсырманы орындау барысында академиялық адалдықты сақтау. Бір-бірін оқыту. | |||||||
Пән аралақ байланыс | Ағылшын тілі- терминдер | |||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Деректер қорымен жұмыс | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||
Сабақтың басы 0-1 мин 2-4 мин 5-7 мин 8-9 мин 10-14 мин Сабақтың ортасы 15-17 мин 18-23 мин 24-27 мин 28-29 мин 30-33 мин 34-35 мин 36-38 мин Сабақтың соңы 39-40 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру. Сыныпқа сұрақ: Сарапшы кім? Оқушылардың барлық пікірлерін тыңдау қажет. Анықтауды талқылаңыз: Сарапшы - белгілі бір салада арнайы дағдылары немесе білімі бар адам; маман. Білімді өзектендіру: Соңғы сабақта біз «сараптамалық жүйе» мен «жасанды интеллект» ұғымы туралы білдік. «Сарапшы» ұғымына сүйене отырып сарапшы жүйенің не екенін түсіндіріңіз. Сабақтың тақырыбын және мақсатын түсіндіру: Бүгін біз сараптама жүйелермен танысуды жалғастырамыз. Мұғалім сабақтың тақырыбын және мақсатын бағалау критерийлерімен таныстырады. Проблемалық жағдай: Схемаға қараңыз. Сараптамалық жүйенің жұмыс жасау алгоритімі көрсетілген. Бұл схеманы түсіндіріп көріңіз. Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдап, сараптамалық жүйенің жұмыс схемасын қалыптастыруы керек. Сараптама жүйесі үш бөлімнен тұрады: Пайдаланушы интерфейсі - пайдаланушыға сараптамалық жүйеге сұрақ қоюды, сондай-ақ кеңес алуына мүмкіндік беретін жүйе. Пайдаланушы интерфейсі мүмкіндігінше пайдалану үшін қарапайым түрінде жасалған. Білім базасы - фактілер мен ережелер жинағы. Білім базасы сарапшылар берген ақпаратқа негізделген. Логикалық шығару механизмі іздестіру механизміне ұқсас, ол пайдаланушы сұранысына сай келетін ақпарат үшін білім базасын зерттейді. Эксперт емес сарапшы сараптама жүйесін сұрайды. Бұл мәселені қою немесе сараптамалық жүйенің қойған сұрақтарына жауап беру арқылы жасалады. Логикалық ақпаратты шығару механизімі білім базасынан іздеу үшін пайдаланады, содан кейін пайдаланушыға жауап немесе кейбір кеңестер береді. Талқылау: Сараптамалық жүйелер қай жерде қолданылады? Соңғы сабақтың материалына сүйене отырып, оқушылар өз болжамдарын жасайды. Өздік жұмыс «Сараптау жүйелерін қолдану салалары» мақаласын оқып білу. Талқылау: Оқушылармен сараптамалық жүйелерді қолдану аясын талқылау. Сараптау жүйесімен танысу WolframAlpha — білім базасы және есептік алгоритмдер жиынтығы (ағылшын computational knowledge engine), сұрақ-жауап жүйесі. 2009 жылдың 15 мамырында іске қосылды. Іздеу механизмі емес. Тапсырма: Кіріс өрісіне енгізіңіз: 1. Кез-келген математикалық функция. Мысалы, 5*x^3+x^2=7 2. Танымал фильмнің аты. Мысалы, Star Wars 3. Танымал адамның аты. Мысалы, Stephen Hawking Сараптау жүйесімен танысу «Akinator» - 2007 жылы екі француздық бағдарламашылар әзірлеген Интернет-ойын. Ойыншы кез-келген кейіпкерді жасауы керек, ал Джин Акинатор - ойынның басты кейіпкері - оны білуі керек. Тапсырма: Кез келген кейіпкерді табыңыз және Akinator сұрақтарына жауап беріңіз. Таңбалар кез-келген шығармадан фильмдер, ертегілер, компьютерлік ойындар және басқалар сияқты нақты тұлғалар, және ойдан шығарылған кейіпкерлер болуы мүмкін. Тапсырманы аяқтағаннан кейін, оқушылар сараптамалық жүйенің қалай жұмыс істейтінін түсіндіреді. Сөйлемді жалғастырыңыз: 1. Бүгін сабақта (сабақта) оқыдым ... 2. Мен сарапшы жүйелерді білемін ... 3. Мен жұмыс істеуге үйрендім ... 4. Сараптамалық жүйелерді қолдануға болады ... 5. Мені қызықтырған / қызықтырмады ... | Флипчарт (1 бет) Флипчарт (2 бет) Флипчарт (3 бет) Флипчарт (4 және 5 бет) Флипчарт (6 бет) Флипчарт (7 бет) http://plasma.karelia.ru/~ekostq/PUBLIC/IntSrIzm_NEW/page3/page5.html Флипчарт (8 бет) Флипчарт (9 бет) Флипчарт (10 бет) Флипчарт (11 бет) Флипчарт (12 бет) Флипчарт (13 бет) | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | ||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. | Практикалық жұмысты визуалды бақылау. Орындаған жұмыстарын оқушылар мұғалімге көрсетеді.Сабақ бойынша кері байланыс беру. | Компьютерде дұрыс отыру Эргономика ережелері | ||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?