Деректер қорының басқару жүйесі. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

 

Пән: Информатика

Мұғалімнің ТАЖ:

Өткен күні:

Класс:

Қатысқандар : 10-12

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Бөлім: Программалық қамтамасыздандыру

Сабақтың тақырыбы

Деректер қорының басқару жүйесі

Алдын ала білім

- оқушылар Access ДҚБЖ-де кестелер жасайды

- сұрыптауды пайдаланыңыз

- деректер базасын қалыпқа келтіру

- негізгі өрістер бойынша сілтеме кестелері

Оқу мақсаттары

10.2.4.6 неге алғашқы кілттер дерекқорларда пайдаланылатынын түсіндіріңіз

 Сабақтың мақсаттары

- оқушыларға кестелер арасындағы қатынастарды орнату кезінде бастапқы кілтті қолданудың маңыздылығын түсіндіру

Бағалау критерийлері

- Көп кесте дерекқорларын жасау кезінде негізгі өрісті қолданыңыз

 Тіл мақсаттары

  • сурет салу арқылы анықтауды қалыптастыру кезінде сөйлеу дағдыларын дамыту
  • Осы тақырып бойынша терминологияны жаңартқанда оқу дағдыларын дамыту
  • ағылшын тіліндегі тиісті терминдерді зерттеу

 Құндылықтарды дарыту

- құрметтеу: сыныптастарының идеяларын құрметтеу;

- Жауапкершілік: өзін-өзі бағалау, өзара бағалау сабағында;

- өмір бойы оқыту: компьютерде жұмыс істеу кезеңінде.

 Пәнаралық байланыс

пән

Ағылшын тілі

кезең

Сабақтын әр кезеңінде

 Дифференциациялау

  • - практикалық тапсырмаларды орындау кезінде
  • - студенттің қорытындысы мен нәтижесі туралы;
  • - өзара әрекеттесу нысандары мен тапсырманың қарқынына сәйкес;

АКТ саласындағы дағдылар

  • - бейне ресурстары - жаңа материалды (ғылыми-зерттеу жұмысы)
  • - MS ACCESS қолданбасын қолданыңыз
  • - Интернет-ресурстар студенттердің білімін жаңарту кезінде қолданылады

Денсаулық және қауіпсіздік

  • - компьютер кеңсесінде жұмыс істеу ережелерін сақтау
  • - ДК-мен жұмыс істеген кезде уақытты басқаруды сақтау

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспарланған сабақ

Ресурсы

Сабақтың басталуы

7 мин

1. Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Ми шабуылы

- Суретте қандай дерекқор модельдері көрсетілген? (Оқушылар дерекқор модельдерін анықтайды: Relational, network және иерархиялық модель)

- Әр дерекқор үлгісі үшін олардың сипаттамаларын салыстырыңыз.

Реляциялық

Желілік

Иерархиялық

1. Кеңейтілетін оңай

7. Кестелер тәуелсіз

8. Хабарлама толығымен өзгереді.

2. Сілтемелер саны шектеулі

4. Байланыс саласындағы өзгерістер құрылымды қайта құруға алып келеді.

5. Деректер қатынастары қатаң бекітілген.

3. Қосылымдардың сипаты әртүрлі.

6. Өзгерістер енгізу қиын

3. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін жариялау

презентация

1 слайд

2-3 слайд

Сабақтың ортасы

13 мин

20 мин

5 мин

10 мин

5 мин

15 мин

  • Оқушылардың білімін жаңарту.

Сабақтың тақырыбын зерттей бастас бұрын мұғалім бірнеше тапсырманы орындауға ұсыныс жасайды.

  • learningapps.org/254521

Дескриптор

- мәтіннің мазмұнын түсіну

- тиісті терминологиядағы қателерді көрсетеді

  • Екінші қалыпты пішіндегі кестені ескеріп, кестелер арасындағы байланыс орнатыңыз.
  • learningapps.org/1066000

Дескрипторлар:

- кестелік деректер базасының элементтерін анықтайды;

- кестенің элементтерін олардың атымен салыстырады

ДҚ Терминологиясы:

Дерекқордың негізгі шарттарын есте сақтау үшін мұғалім келесі сұрақтарды қояды

  • Берілген кестеде өрісті көк түспен белгілеңіз?
  • - Осы кестеде қанша жазбалар бар екенін анықтаңыз және оларды қызыл түспен бөлектеңіз?
  • - осы кестенің негізгі өрісін анықтаңыз және оны жасыл түспен бөлектеңіз?

Өзара баға.

2. Жаңа материалды оқып үйрену

Мәселе жағдайы:

Бізде иерархиялық модельде ұсынылған сынып көрсеткіштері туралы деректер бар.

- Бұл нысанда ақпаратты өңдеу ыңғайлы ма?

- Иерархиялық дерекқор құрылымын кесте көрінісіне түрлендіру. 

Мұғалім осы тапсырма бойынша кеңес береді.

Оқытушы өзінің тақтай кестесін тақтаға ұсынады және оқушыларды кестені талдауға шақырады.

Мұғалім оқушыларға кестені өзгерту қажеттілігін береді.

Оқушылар кестені бірінші және екінші қалыпты пішінге әкелуді сұрайды.

Мұғалім бірнеше дерекқордың өзінің нұсқасын көрсетеді. Оқушылар өз жұмыстарын дербес тексереді.

Бұдан кейін, мұғалім өрістердің санын анықтауды, дерекқордағы жазбаларды жазып, бастапқы кілт түсінігін талқылауды сұрайды. (Қандай өріс кілті болуы мүмкін және неге?)

3. Бекіту материалы

Тәжірибелік жұмыс.

- Байланысты бірнеше дерекқор дерекқорлары . (goo.gl/6UKfxq)

Өзін-өзі бағалау: Оқушылар жасаған жұмыстардың нәтижелерін бағалайды

4 слайд

5 -23 слайд

24-26 слайд

27 слайд

Сабақтың соңы5 мин

Рефлексия:

Фразаны толтырыңыз …

  • Мен білдім …
  • Мен үйрендім …
  • Маған ұнады …
  • Мен қиын деп таптым …
  • Менің көңіл-күйім...?

28 слайд

Сабақтың көрінісі

Сабақтың / мақсаттардың мақсаттары шынайы болған ба?

Барлық студенттер DH-ге жетті ме?

Егер жоқ болса, онда неге жоқ?

Сабақта дифференциация дұрыс ма?

Сабақты уақытша кезеңдерде ұстап тұру керек пе?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы рейтинг

Сабақтың екі қыры қандай жақсы (оқу мен оқу туралы ойлану керек)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқу және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарынан не таптым, келесі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу