Деректер қорын басқару жүйесі. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары №18
Бөлім:6. Бағдарламалық жасақтама | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып:10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: | ||||||
Сабақтыңтақырыбы | Деректер қорын басқару жүйесі | |||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 10.2.4.3 деректерді енгізуге арналған форманы жасау 10.2.4.4 конструктор арқылы іріктеуге арналған сұраныстарды жасау | |||||||
Сабақтың мақсаттары | -ДҚБЖ Access бағдарламасында деректерді енгізу үшін форманы жасап үйрену; - ДҚБЖ Access конструкторы арқылы іріктеуге арналған сұраныстарды жасау. | |||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну: -Деректер қорын толтыру үшін форма қажет екенін түсінеді; -деректерді енгізуге арналған форма жасау алгоритміні біледі; -сұраныстардың анықтамасын және қажеттілігін біледі; -іріктеуге арналған сұраныстарды жасау алгоритмін біледі; -сұраныстардың түрлерін біледі; Қолдану: -деректерді енгізуге арналған форманы жасайды; -конструктор арқылы сұраныстарды жасайды. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі: Форма және сұраныстарды жасау алгоритімін түсіндіре алу, қажеттілігі. Пән лексикасы және терминология: Сұраныс, іріктеу сұраныстарға арналған тіл, іріктеу, ДҚБЖ, шарт, форма. Сабаққа қатысты пайдалы фразалар үшін қарым-қатынас/хат: Форма/сұраныс жасау үшін қажет... Форму келесі жағдайда қолдануға болады … Әр түрлі сұраныстардың түрлері бар, келесі дей… Сұраныс шығару үшін, қажет … | |||||||
Құндылықтар | Талқылау кезінде өзге оқушылардың пікірлеріне силастық көз қараспен қарау, сыныптастар арасында бір-бірін силау қасиеттерін дамыту және нығайту. Тапсырманы орындау барысында академиялық адалдықты сақтау. Бір-бірін оқыту. | |||||||
Пән аралақ байланыс | Ағылшын тілі- терминдер | |||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Деректер қорымен жұмыс. | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||
Сабақтың басы 0-1 мин 2-4 мин 5-7 мин 8-10 мин Сабақтың ортасы 11-16 мин 17-25 мин 26-34 мин Сабақтың соңы 35-38 мин 39-40 минуты | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру. Білімді өзектендіру кезеңі, ФБ Өткен сабақта қарастырған материалды оқушылар қаншалықты есте жақсы сақтағандарын тексеру үшін мұғалім тарпаларды таратады. Уақыт аяқталған соң мұғалім тартпаларды жинайды. Интрерактивті тақтады дұрыс жауаптарын қөрсетіп оқушылармен бірге талқылайды. Проблемалық жағдай: Мұғалім интерактивті тақтада кестені шығарады. Визуалды тақта екі бөлікке бөлінген болуы қажет.Экранның екі бөлігінде бір кесте көрсетілген бірақ айырмашылықтары бар: бірінші кесте тым үлкейтілген жақсы оқу үшін, ал екіншісі экранға сияды бірақ оқуға өте қиын, кәріпі кіші. Сыныпқа сұрақ: Кестені толтыру кезінде екі жағдайда да қандай қиыншылықтармен кездесуге болады? Күтілетін жауаптар: -кестенің барлық деректері көрінбейді, кестерерді шатастыруға болады; -әр жағдайда кері/алға беттерін ауыстырып жазбаларды бір бірінен айыру үшін; -басқа деректерді енгізуге т.с.б. Сыныпқа сұрақ: -Мәселені қалай шешуге блады? -Тәсілдердің қайссысы ең ыңғайлы? -Шешімнің басқа жолдарын ұсына аласыздар ма? -Қалай ойлайсыздар біз бүгін сабақта не мен айналысамыз? Сабақтың тақырыбын және мақсатын түсіндіру: Мұғалім сабақтың мақсаттарымен және крите рийлері мен таныстырады. Жаңа сөздер: Сабаққа қатысты жаңа териминологияны оқушылар ағылшын тіліне аударады және дәптерге жазады. Жеке жұмыс: Оқушыларға үш сұраққа жауап берулерін сұрау. Ол үшін Интернет ресурсын немесе таратпа материалды қолдануға болады. Сұрақтардың жауабын қысқа түрінде жазуға болады, ең маңыздысы, оқушылар ақпаратты оқып қысқа түрінде жазуға болады. 1.Деректерді енгізу форманы не үшін қолданады? 2. Сұраныс деген не және ол не үшін қоданылады? 3. ДҚБЖ Access бағдарламасында сұраныстардың қандай түрлері бар.? Практикалық жұмыс №1: Жұмыс жасау алдында оқушылар компьютерде дұрыс отыру ережелерін естеріне түсіреді. Оқушылар тапсырманы өздік түрінде орындайды, сұраныстрады как правильно сидеть за компьютером. Учащиеся индивидуально выполняют практическую работу по созданию формы для ввода данных. Учащиеся смотрят видеоролик по созданию формы ввода данных и используя форму должны добавить в готовую БД любые три фильма. Учителю необходимо дать доступ к готовому БД «Фильмы». Достаточно если учащиеся просмотрят видеоролик 3 минуты 15 секунд Практикалық жұмыс №2: Іріктеуге арналған сұраныстарын жасау практикалық жұмысты оқушылар өздігімен жасайды. Тапсырма А: "Фильмдер" деректер қорына қатысты сұранысты жасап келесі жолдарды көрсету қажет: -Фильмнің аты; -Жанр; -Елі. Дифференциаиялық тапсырмалар: Тапсырма В: Сұраныста АҚШ фильмдерін көрсету. Екінші бейне материалды егер оқушылар 2 мин 16 сек көрсе жеткілікті. Практикалық жұмысын орындағаннан кейін оқушылар жұмыстарын мұғалімге көрсетеді. Мұғалім кері байланысын береді. Бағалау критерийлері: Мұғалім сабақтың соңында бағалау криетрийлеріне қайтадан оралып оқушылармен бірге талқылаған жөн. Рефлексия: Әр оқушы рефлексия кестесінде берілген әр сөлеммен келісіп немесе келіспей отыра толтырады. Кері байланыс: Мұғалім әр оқушыға немесе жұптарға бөлінген реті бойынша сабақты қортындылай отыра кері байланысын береді | Флипчарт (2 бет) Тартпалр ФБ-1 Флипчарт (3 бет) Флипчарт (4-5 бет) Флипчарт (6 бет) Флипчарт (7 бет) Таратпа материал «ДҚБЖ Access форма және сұраныс» Флипчарт (8 бет) https://www.youtube.com/watch?v=VIijFwLF0eQ Флипчарт (стр.9) https://www.youtube.com/watch?v=GsHb4YHhJG8 Флипчарт (10 бет) Флипчарт (11 бет) «Рефлесия». | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | ||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. | Практикалық жұмысты визуалды бақылау. Орындаған жұмыстарын оқушылар мұғалімге көрсетеді.Сабақ бойынша кері байланыс беру. | Компьютерде дұрыс отыру Эргономика ережелері | ||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?