Эксперттік (сараптау) жүйелер. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Информатика | Мұғалімнің аты жөні: | |||||||||
Уақыты: | Сынып: 10 | Оқушылар саны: | ||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім | 6 Бөлім. Бағдарламалық қамтамасыз ету | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Эксперттік (сараптау) жүйелер | |||||||||
Алдын ала білу керек | Командалық интерфейсі бар бағдарламада жұмыс жасай білу дағдысы | |||||||||
Оқу мақсаты | 10.3.2.2 эксперттік жүйелерді қолдану | |||||||||
Сабақ мақсаты | SWI-Prolog көмегімен қарапайым сараптау жүйесін құру және орнату жолдарын түсіндіріңіз | |||||||||
Бағалау критерийлері | • білім базасының құрылымын білу • SWI-Prolog-ты пайдаланатын қарапайым сараптамалық жүйелерді құру; • SWI-Prolog-та предикаттарды конфигурациялау; • SWI-Prolog-та сұрауларды орындау. | |||||||||
Тілдік мақсаты | Терминологиялық сөздік: сараптамалық жүйелер, предикаттар, фактілер, білім базасы, логикалық нәтиже шығару механизмі, пайдаланушы интерфейсі және т.б. Келесі сөйлемдерді және анықтамаларды колдану: Сараптама жүйесі - бұл қиын шешімдерді қабылдау үшін адамның тәжірибесін пайдаланатын жүйе. Сараптамалық жүйенің үш компоненті: білім базасы, пікірталас механизмі немесе пікірталас механизмі және пайдаланушы интерфейсі. | |||||||||
Құндылықтарын саралау | Үштілділік – екінші / үшінші тілдегі теориялық материалды және практикалық тапсырмаларды зерттеуде; Жауапкершілік – жаңа тақырыпты оқу барысында,оқу – практикалық жұмыс жасау барысында | |||||||||
Пән аралық байланыс |
|
| ||||||||
Дифференциация | - зерттеу жұмысын өткізу кезенінде оқушылардың ерекшеліктерін ескеру; - оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып электронды рессурстарды тандау. | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | SWI-Prolog бағдарламасында пәрмен жолы интерфейсін пайдаланып, жылдам пернелер мен тәжірибелерді пайдалана отырып бағдарламаларды түзете білу мүмкіндігі. | |||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау |
| |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтын жоспарланған бөлімдеті | Сыныптағы жоспарланған іс шаралар | Ресурстар | ||||||||
Сабақтын басыа 2 минут 3 минут | 1. Ұйымдастыру сәті 2. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін жариялау. Сұрақ жауап Оқушылардан сұраңыз Сараптау жүйесі дегеніміз не (мысалы, жасанды интеллект)? Студенттермен сараптамалық жүйенің жоғарыда келтірілген анықтамаларын және сараптау жүйесінің үш құрамдас бөлігін талқылаңыз: Тұтас шешім қабылдау үшін адам тәжірибесін пайдаланатын жүйе. Білім мен интерфейстерді қолдана отырып, ақылға қонымды әрекет жасайды. Сарапшылардың білімдерін жүйедегі ережелер мен деректер ретінде пайдаланады. Адамның проблемаларды шешуге қабілеттілігін симулятор. | Слайд 1-2 Слайд 3-4 | ||||||||
Сабақтын ортасы 6 минут 5 минут 15 минут 7 минут | Сараптама жүйесі туралы бейнені көріп, келесі сұрақтарға жауап беріңіз: Сараптама жүйесін интеллектуалды ететін не? Сараптама жүйесі қайда қолданылады? Сараптау жүйесінің шектеулері қандай? Оқушыларға арналған сараптамалық жүйенің құрылымын түсіндіріңіз. Білім базасы Бұл саладағы сарапшылар енгізген барлық мәліметтер мен мәліметтерді білдіреді. Ол деректерді шешім қабылдау үшін жүйе орындау керек ережелер жиынтығы ретінде сақтайды. Білімді алу Пайдаланушыларға іздеген нәрселер туралы сұраңыз. Білім базасында сақталатын білім мен ережелерді қолданады. Шешім қабылдау үшін бұл ақпаратты дұрыс пайдаланады. Пайдаланушы интерфейсі Сараптама жүйесі мен пайдаланушымен байланысуға мүмкіндік береді. Жүйенің дәл жауап беретінін біліңіз. Пайдаланушыға сұрақтар немесе жауаптар жібереді және олардың жауаптарын алады. Практикалық жұмыс SWI-прологты ашыңыз Мұнда қарапайым бастапқы кодын көшіріп алыңыз. SWI-Prolog ішіне [«* .pl файлына жол»] енгізіңіз Enter «.» (Point) және Enter басыңыз Сарапшылар жүйесіне сұрақ қойыңыз: кесте (дүйсенбі, бағдарламалау). күрделілігі (бағдарламалау қиын). Класс ақпараты (сейсенбі, сынып, Diff). Класс туралы ақпарат (күн, сынып, қатты). Дескрипторлар - предикат / фактілерді конфигурациялау; өтінішті орындау; - қарапайым сараптау жүйесін құру. Қосымша тапсырма Осы бастапқы кодты өзгертіңіз және апта үшін өзіңіздің жеке кестеңізді жасаңыз. Ұқсас тізімді жасаңыз және оны тексеріңіз. Үй жұмысы SWI-Prolog көмегімен өзіңіздің сараптамалық жүйеңізді жасаңыз | Слайд 5 Слайд 6-8 Слайд 9 Слайд 10 Слайд 11 Слайд 12 | ||||||||
Сабақтын соңы 2 минут | Рефлексия. Сізде қандай сұрақтар бар? Сіз қандай жаңалықтарды білдіңіз? Сабаққа қалай қатыстыңыз? Бұдан кейін не туралы білгіңіз келеді? Сізге не қызық болды? Сабақты қорытындылай аласыз ба? Сізді не уайымдатты? Сіз қандай байланыстар жасадыңыз? Сізге не қиын болды? | Слайд 13 | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтын мақсаты/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқу мақсатына барлық оқушылар жеттіме? Жоқ болған жағдайда не себепті? Сабақтын дифференциациясы дұрыс өтілді ме? Сабақтын уақыттық кезендері тұрақты болдыма? Сабақ жоспарынан не және неге кету керек еді? | Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||
Жалпы баға Сабақтын қандай екі кезені жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы не білдім немесе немесе кейбір оқушылардын жетістіктері /қиындықтары. Келесі сабақта назарды неге аудару керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?