Деректер қорын басқару жүйесі. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары №17

Бөлім:6. Бағдарламалық жасақтама

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатысқан оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Деректер қорын басқару жүйесі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.2.4.1 бір кестелі деректер қорын құру

10.2.4.2 деректер қорындағы деректерді сұрыптау және сүзгіден өткізу

Сабақтың мақсаттары

Бағалау критерийлері

Қолдану:

-деректер қорындағы деректерді сұрыптау және сүзгіден өткізу

Білу және түсіну:

-деректерді іздеуй алады;

Синтез:

ДҚБЖ-де ДБ жасайды және дұрыс толтырады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар біледі:

Деректер қорын жасау алгоритімін түсіндіру.

Кілттік өрісті таңдау.

Пән лексикасы және терминология:

ДҚБЖ, біркестелі, көпкестелі, конструктор, деркетр типі, кілттік өріс

Сабаққа қатысты пайдалы фразалар үшін қарым-қатынас/хат:

Кестені жасау үшін келесі қажет…

Өріс кілттік болып келеді, себебі …

Өрісті байланыстыруын ұсынамын … өріспен … себебі …

Құндылықтар

Оқу материалын меңгеру барысында сыныптастарына қолдау көрсету, сыныптастар арасында бір-бірін силау қасиеттерін дамыту және нығайту. Академиялық әділеттікті сақтау. Бір-бірін үйрету.

Пән аралық байланыс

Ағылшын тілі- ДҚ movies.

Осыған дейін меңгерілген білім

Деректер қорының негізгі түсінігі

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

    • минут

2-5 минут

6-7 минут

8-9 минут

Сабақтың ортасы

10-12 минут

13-14 минут

15-25 минут

26-27 минут

28-31 минут

32-36 минут

Сабақтың соңы

37-40 минут

Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру.

Жаңа тақырыпқа кіріспе.

Интерактивті тақтада суреттер көрсетілген(журнал, мұрағат, картотека).

Оқушыларға сұрақ:

Қала тұрғындары туралы деректерді қалай сақтай аламыз?

Оқушылар өз ойларын айтады.

Сыныппен бірге Деректер базасының тұжырымдамасы мен деректер базасының түрлері туралы еске түсіру.

Проблемалық жағдай. Мұғалім 5 бетті қөрсетеді оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын құрастырулары қажет.

Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын жариалау: Оқушылармен бірге бағалау критрийлерді талқылау.

Жазбалар анықтамасын ДҚБЖ-ге жазыңыз, олар қандай мақсатқа арналғанын және кейбір түрлерді атаңыз.

Проблемалық жағдай. Мұғалімнің сұрағы: Фильмдер туралы деректерді сақтау үшін бізге деректер қорын құрастыру қажет ол үшін қандай өрістер керек болады? Оқушылар өз жауаптарын ұсыныады. Оқушылардың бір-неше ұсыныстарын қабылдап уақытты үнемдеу үшін өзіміз ұсынған шағын кестені көрсетеміз -6 бет. Әр оқушының жауабына мұғалім кері байланысын беруге қажет.

Практикалық жұмыс. Нұсқаулық бойынша оқушылар біркестелі деректер қорын жасаулары керек. Оқушылар әр өріс үшін типтерін анықтаулары қажет. Дұрыс жауаптары кестенің артында жасырылады.

Практикалық жұмысын орындау барысында компьютерде дұрыс отыру ережелерін оқушылардың естеріне түсіру.

Уақыт аяқталғаннан кейін жауаптарын дұрыс нұсқамен салыстыру. Жұмыс барысында қандай қиындықтар болғанын талқылау.

Проблемалық жағдай

Оқушыларға сұрақ: Бұл кестелерде қандай айырмашылықтар бар?

Жаңа терминдер мен анықтамалармен танысу.

Анықтамаларды дәптерге түсіру.

Сұрыптау - деректердің өсуі немесе кемуі тәртібімен реттеу.

Сүзу - бұл тізімдегі деректермен жұмыс істеу және табудың жылдам жолы.

Жеке жұмыс

Бейне-материал. Microsoft Access 2010 бойынша сұрыптау және сүзу.

Практикалық жұмыс №2.

Сұрыптау және сүзу

Тапсырма:

1) Фильмнің шығарылу жылын кему ретімен сұрыптаңыз.

2) Сүзу жасап, тек Қазақстандық фильмдерді шығарыңыз.

Рефлексия: Мұғалім тақтаға бағалау критерийлерін шығарып сабақ бойынша не қиын және қандай тапсырмалар орындалғанын талқылайды.

Кері байланыс:

Мұғалім әр оқушыға немесе жұптарға бөлінген реті бойынша сабақты қортындылай отыра кері байланысын береді

Флипчарт (1 бет)

Флипчарт (2 бет)

Флипчарт (3 бет)

Флипчарт (4 бет)

Флипчарт (5 бет)

Флипчарт (6 бет)

Флипчарт (7 бет)

Практикалық жұмыс 1.

Флипчарт (8 бет)

Флипчарт (9 бет)

Флипчарт (10 бет)

Флипчарт (11 бет)

https://www.youtube.com/watch?v=NJLWW5VWQIE

Флипчарт (12 бет)

Флипчарт (13 бет)

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Топтық жұмыс кезінде төмен оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушылардан үйренеді.

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Практикалық жұмысты визуалды бақылау. Орындаған жұмыстарын оқушылар мұғалімге көрсетеді. Сабақ бойынша кері байланыс беру.

Компьютерде дұрыс отыру

Эргономика ережелері

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу