Компьютерлік графикалық форматтар. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 10.3.1.2– Компьютерлік графикалық форматтар

Мектеп:

Уақыт: 09.10-14.10.2017

Мұғәлімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Компьютерлік графикалық форматтар

Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

  • Сурет форматы арасындағы айырмашылықты түсіндіріңіз
  • Графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіріңіз

 Оқу мақсаттары

  • Сурет форматы арасындағы айырмашылықты түсіндіріңіз
  • Графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіріңіз

 Бағалау критерийлері

  • Түрлі форматтағы файлдардың өлшемін салыстырады және файлдар пайдаланатын әртүрлі жадтың себебін түсіндіреді.
  • Растрлық және векторлық графика түрлерінің кемшіліктері мен артықшылықтарын біледі
  • Таңдалған форматтың неге көп жады болатынын түсіндіріңіз

 Тілдік мақсаты

 

Оқушылар …

компьютерде жұмыс істеу кезінде қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керектігі туралы пікір алмасу

Терминдер мен нақты терминдер сөздігі:

сурет пішімі, мән, пішім, кодтау, екілік (бинарлық) код, файл түрлері, файл кеңейтімі.

Сөйлесу / жазу үшін пайдалы тіркестер жиынтығы:

  • Электр сымдарының қосқыштарын ұстамаңыз, себебі …
  • Мониторға дейінгі қашықтық …

 Мәндерді саралау

 

Құрмет пен ынтымақтастық: топтық және жұптық жұмыс, есту және тыңдау қабілеті; шығармашылық және шығармашылық: оқу үрдісі кезінде

 Пәндік байланыс

Өзін-өзі тану: жеке тұлғаның өзін-өзі тану қабілетін қамтамасыз етеді;

Математика: проблеманы шешуге мүмкіндік береді;

Алдын ала білімі

Ең қарапайым сурет редакторында жұмыс істеу

Сабақ үдерісі

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сыныптағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі 0-2 мин

Ұйымдастыру кезеңі: журналдың бар болуын тексеру, оқушыларды сабақ тақырыбы мен оның мақсаттарымен таныстыру.

Сабақтың басы

3-20 мин

Дифференциалды тапсырма

Жаңа тақырып бойынша сабақ түсіндіру

Тәжірибелік жұмыс.

Оқушылар компьютерде дайындалған графикалық файлды ашып, бояудың графикалық редакторы көмегімен түрлі форматта сақтайды.

Тапсырма 1

Окушылар онлайн тест тапсырады

Тапсырма 2

1. Жұмыс үстеліндегі атыңыздың астындағы қалтаны жасаңыз.

2. Суретті өңдегішті ашыңыз.

3. Суретті қалтадағы ұсынылған пішімдерде сақтаңыз.

*.bmp

*.jpeg

4. Файлға қандай өзгерістер болғанын сипаттаңыз.

5. Әртүрлі пішімдердегі файл өлшемдерін көрсететін кестеге толтырыңыз.

Сабаққа арналған презентация

Тестке сілтеме https://learningapps.org/1372708

Сабақтың ортасы

21-35 мин

Топтық жұмыс

Оқушылар 3 топқа бөлінеді, олардың әрқайсысы тапсырма алады және тапсырманы оқығаннан кейін сұрақтарға жауап беруге тиіс. Сонымен қатар оқушылар қосымша ақпаратты табу үшін интернетті пайдалана алады.

1. Сұрақ: Растрлық бейнелер компьютерде қалай сақталады және олар қанша жад алады?

2. Сұрақ: компьютерде битмапты суретке түсірілген жады көлемін қалай азайтуға болады?

3. Сұрақ: Компьютерде тек сандарды пайдаланғанда сызбаларды қалай сақтауға болады?

Топтарды қорғау. Оқушылар ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін қорытады.

Топтар осы тақырып бойынша сұрақтар дайындайды, материалдарды игеруге бағалау жүргізеді.

Критерии

Дескриптор

Қорытынды

+

Білу және түсіну

 

 Әртүрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстырады және файлдар пайдаланатын әр түрлі жады себебін түсіндіреді.

Анализ

 Таңдалған форматты неге көбірек жадыға әкелетінін түсіндіреді.

 * .bmp және * .jpeg графикалық пішімдерін салыстырады

36- 37 мин

Үй жұмысы

Растрлық және векторлық графиктерді параметлермен салыстыру

Сабақ соңы

38-40 мин

Сабақты қорытындылау

Сабақтың соңында оқушылар:

1) Сабақта менің жұмысыммен қанағаттанамын ба?

2) Мен үшін не түсініксіз?

3) Маған қнаған ең жақсы сабақ барысының уақыты?

4) Қай мәселелерге қайтып оралғым келеді?

Карточка

Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Сабақ жоспарланады, сондықтан сенімсіз оқушыларға жұптық жұмыс қолданады, олар диалогта оқып, сенімді оқушыларға көзқараспен қарауға болады

Рейтингтер:

Оқушылар сұхбатқа қатысу керек, әсіресе жұптың жұмысындағы әріптестерімен бірге, коммуникативтік дағдыларды дамытады.

Осы сабақта Қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма?

Барлық оқушылар орталық органға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы бағасы

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу