Компьютерлік графиканың форматтары. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

4 бөлім. Графикалық нысандар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютерлік графиканың форматтары

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту, білім мен дағдыларын қалыптастыру

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.2 графикалық файлдар форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру

 Сабақтың мақсаттары

Графикалық файлдардың негізгі форматтарымен танысу.

Бағалау критерийлері:

10.3.1.2 графикалық файл форматтарының арасындағы айырмашылықты түсіндіру

1) Файл пішімдерінің түсінігін түсіндіреді

2) графикалық файл форматтарының мысалдарын келтіреді

3) графикалық ақпаратты әртүрлі форматта сипаттайды

10.3.1.3 графикалық файлдарды конвертациялау қажеттілігін түсіндіру:

1) айырбастау бағдарламаларын пайдаланып, файлдарды әр түрлі форматтарда сақтайды.

2) бір файл форматынан екіншісіне түрлендірудің себебін негіздейді.

Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар:

- графикалық файлдарды түрлендірудің мақсаты туралы талқылайды;

- графикалық файлдардың негізгі форматтарын тізімдеу.

- файлдың мөлшерін ауызша және жазбаша түрде салыстыру.

Сөздік және сөз тіркестерінің мысалдары:

• графикалық ақпараттың файл форматтары.

• Графикалық файлдарды түрлендіру үшін ...

Тақырып бойынша терминология:

Қазақ тілінде

Ағылшын тілінде

Векторлық графика

Vector graphics

Растрлық графика

Raster graphics

Формат

Format

Файл

File

 Құндылықтар

 

 

Ынтымақтастық

Топтағы іс-әрекеттері арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту

Пәнаралық байланыс

Өнер

Осыған дейін меңгерілген білім

Кодтау

10.3.1.1 растрлы суреттерді екілік санау жүйесінде көрсету

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылығын ояту

 Оқушылармен амандасу

 Мұғалім суреттерді көрсету арқылы оқушылармен бірге тақырыпты анықтайды

 

 

 Мұғалім сабақтың тақырыбын өздеріне анықтауды ұсынады. Оқушылар сабақ тақырыбын өздігінен анықтап айтады.

 Сабақтың мақсатын анықтағаннан кейін оқушылар 2 тілде тезауруспен танысады.

 

Слайд

Интерактивті тақта

Сабақтың ортасы

 Топтарға бөлу үшін мұғалім графикалық форматы жазылған қима қағаздарды таратады. Оқушылар топтарға бөлінеді, топтарға бөлінудің критерийлерін түсіндіреді.

 

 

 Топтық жұмыс. Оқушылар берілген тапсырманы талқылайды және жауап нұсқаларын ұсынады.

 Топқа бөлінгеннен кейін оқушылар бірге өздерінің бірігуін талқылайды.

 Тапсырмаға 1,5 минут бөлінеді.

 Талқылаудан кейін жауаптарын слайдта көрсетілген классификациямен салыстырады.

 Топтық талқылау үшін мұғалім келесі сұрақтарды қояды:

Берілген сұрақты оқушылар топты талқылайды, кейін қойылған сұраққа жауап береді.

Мұғалім дұрыс жауабын көрсетеді.

 

 

 Мұғалім әр топқа сұрақтар ұсыну арқылы тақырыпты талқылайды:

Топтық жұмыс

Оқушылар сұрақтарды алдымен топта талқылайды, кейін топтар жауаптарымен өзара бөліседі.

 Оқушылар топта берілген сұрақтарды талқылайды және жауап береді.

 Талқылауды аяқтағаннан кейін постер жасауыңыз керек.

 Бұл әрекетке 10 минут уақыт беріледі.

 

 Әрбір топ басқа топтарға өз жауаптарымен бөліседі. Постерлерді қорғау. Векторлық графика форматтары 1 топ, растрлық графиканың форматтары үшін 2 топ ұсынады.

 Мұғалім әр топқа аудитория алдында сұраққа жауап беруге мүмкіндік береді.

 Басқа топтар жауаптарын бағалайды.

 Өзара бағалау ұйымдастырылады.

 Кейін оқушыларға https://bilimland.kz/kk/#lesson=16402 сайтында «Графикалық файлдар пішімі» бейнеролигін көруге ұсынылады.

 

 Видеороликті демонстрациялағаннан кейін оқушыларға жеке жұмыс беріледі.

 https://bilimland.kz/kk/#lesson=16402 сілтемесін қолдана отырып, тапсырманы орындау.

 Жаттығу 1.

 Жаттығу 2.

 Тәжірибелік жұмыс.

Өзара бағалау ұйымдастырылады.

Сабақтың соңы

Қорытынды

Үй тапсырмасын беру

Рефлексия

«Синквейн».

1 жол - Синквейннің негізгі тақырыбын білдіретін бір зат есім.

2 жол - негізгі идеяны білдіретін екі сын есім.

3 жол - тақырыптағы әрекеттерді сипаттайтын үш етістік.

4 жол - белгілі бір мағынаны беретін сөз тіркесі.

5 жол - зат есім түріндегі қорытынды (бірінші сөзбен байланыс).

Интерактивті тақта

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияланған тапсырмалар ұсынылады.

АКТ дағдылары дамыған оқушыларға бағытталған.

Жоғары деңгейлі тапсырмаларға *белгісі қойылған.

Өзін бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің бағалауы

ДК жұмыс жасау

ҚТ негізгі ережелері

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

 Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу