Компьютерлік графиканың форматтары. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 4 бөлім. Графикалық нысандар | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Компьютерлік графиканың форматтары | ||||||||||||
Сабақтың түрі | Білім мен тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.3 графикалық файлдарды түрлендірудің қажеттігін түсіндіру | ||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Графикалық файлдардың негізгі форматтарын түрлендіру. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері: | 10.3.1.2 графикалық файл форматтарының арасындағы айырмашылықты түсіндіру 1) Файл пішімдерінің түсінігін түсіндіреді 2) графикалық файл форматтарының мысалдарын келтіреді 3) графикалық ақпаратты әртүрлі форматта сипаттайды 10.3.1.3 графикалық файлдарды конвертациялау қажеттілігін түсіндіру: 1) айырбастау бағдарламаларын пайдаланып, файлдарды әр түрлі форматтарда сақтайды. 2) бір файл форматынан екіншісіне түрлендірудің себебін негіздейді. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар: - графикалық файлдарды түрлендірудің мақсаты туралы талқылайды; - графикалық файлдардың негізгі форматтарын тізімдеу. - файлдың мөлшерін ауызша және жазбаша түрде салыстыру. Сөздік және сөз тіркестерінің мысалдары: • графикалық ақпараттың файл форматтары. • Графикалық файлдарды түрлендіру үшін ... Тақырып бойынша терминология:
| ||||||||||||
Құндылықтар
| Ынтымақтастық Топтағы іс-әрекеттері арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өнер | ||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | 10.3.1.2 графикалық файлдар форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру |
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақтың кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы Қызығушылығын ояту | Оқушылармен амандасу Өткен сабақта өткенді қайталау (оқу мақсаты 10.3.1.2 графикалық файлдар форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру) | Слайд Интерактивті тақта | |||||
Сабақтың ортасы
| Мұғалім графикалық форматы жазылған кестедегі оның анықтамаларымен сәйкестендіруді ұсынады.
Берілген тапсырманы оқушылар сыныппен талқылайды, кейін қойылған сұраққа жауап береді. Мұғалім дұрыс жауабын көрсетеді. Өзара бағалау ұйымдастырылады.
Кейін оқушыларға https://yandex.kz/video/search?filmId=13640112235503306985 &text=графикалық%20файлдардың%20форматтары%20 видеосайтында «Видеолекция "Компьютерлік графика түрлері » бейнеролигін көруге ұсынылады. 9.00’-11.00’
Видеороликті демонстрациялағаннан кейін оқушыларға интерактивті тапсырма ұсынылады.
Қалыптастырушы бағалау. Дифференциациялау мақсатында оқушыларға https://learningapps.org/4135570 ресурсын пайдалана отырып келесі тапсырмаларды орындау ұсынылады.
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындысын жасайды. Жеке тапсырманы орындау үшін оқушыларға графикалық файлдарды түрлендіру үшін онлайн-ресурстарды пайдалану ұсынылады. Ол үшін: 1. Paint бағдарламасында кескін жасау керек 2. * .bmp форматында сақтаңыз. 3. Интернеттегі ресурстар көмегімен графикалық файлдарды түрлендіру. Проблемалық сұрақ:
Әрі қарай мұғалім барлық оқушыларға арналған жалпы сұрақтар қояды, оқушылар бұл сұрақты жұпта талқылайды. Мұғалім әр топқа аудитория алдында сұраққа жауап беруге мүмкіндік береді. Өзара бағалау ұйымдастырылады. | ||||||
Сабақтың соңы | Қорытынды Үй тапсырмасын беру Материалды қайталау Рефлексия «Үш М». Сәтті орындалған 2 нәрсе туралы айту, қиындық тудырған 1 сәт туралы айту. | Интерактивті тақта | |||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Дифференциацияланған тапсырмалар ұсынылады. АКТ дағдылары дамыған оқушыларға бағытталған. Жоғары деңгейлі тапсырмаларға *белгісі қойылған. | Өзін бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің бағалауы | ДК жұмыс жасау ҚТ негізгі ережелері | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?