Ақпараттық қауіпсіздік. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалім аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Ақпараттық қауіпсіздік | ||||||||||
Бұл сабақта орындалатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.3.1 “Ақпараттық қауіпсіздік”, “құпиялылық” және “мәліметтердің біртұтастығы” түсініктерін сипаттау 10.1.3.3 Деректерді қорғау тәсілдерін қолдану туралы дәлел келтіру | ||||||||||
Сабақ мақсаты | - “Ақпараттық қауіпсіздік”, “құпиялылық” және “мәліметтердің біртұтастығы” түсініктерін сипаттау - Деректерді қорғау тәсілдерін қолдану туралы дәлел келтіру | ||||||||||
Жетістік критерийлері | - Компьютерлік желілер бойынша ақпаратты тасымалдау барысында қауіп төну мүмкіндікін анықтайды - Сәйкестендіру әдістерін атайды - Ақпаратты қорғау әдістерін атайды - Терминдерінің нақты анықтамаларын атайды | ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| •деректердің «ақпараттық қауіпсіздігі», «құпиялылығы» және «тұтастығы» ұғымдарына не кіретінін түсіндіре біледі; •сәйкестендіру туралы сұхбат жүргізе алады; •қауіпсіздік шараларын талқылай алады. | ||||||||||
Құндылықтарды бойға сіңіру | Электрондық желілерде тасу барысында ақпаратты сақтау тәсілдері мен қағидалары жайлы мағлұматтарын қалыптастыра отырып, . оқушының танымдық қабілетін арттыру, өз ойын жүйелеуге, оқушылардың шығармашылық іс-әрекеттерін, ізденімпаздықтарын дамыту. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Құқық | ||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар желіде пайдаланушылардың қауіпсіздігін қамтамасыздандыру ережелерін сақтайды (алаяқтық, кибербуллинг және т.б.), авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіреді, ақпаратта авторларға сілтемені қоса береді. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған сабақ іс-әрекеті | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы | |||||||||||
(М) Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру Өткен материалды қайталайық 1. Авторлық құқық дегеніміз не? 2. Плагиат дегенді қалай түсінесіз? 3. Ақпаратта авторларға сілтемені неге қосуымыз керек? (оқушылардың жауаптарын тыңдап, олардың ойларын толықтыру үшін бейне ролик қойылады) | Слайд №1 | ||||||||||
(К) Бейне ролик | Слайд №2 | ||||||||||
Сабақтың ортасы | |||||||||||
(М) Миға шабуылы - Мына суреттерге қарап не айталасыз. - Қортындылай сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар? (оқушыларды тақырыпты ашыуыға және сабаққа қызығушылығын арттыру) - Бүгінгі сабақтың тақырыбы Ақпараттық қауіпсіздік | Слайд №3 Слайд №4 | ||||||||||
(М) Сыныпты үш топқа бөлу. (Т) 1-ші. топ. - Компьютерлік желілер бойынша ақпаратты тасымалдау барысында қандай қауіп төнуі мүмкін? 2-ші. топ - Сіз ақпаратқа қол жеткізу рұқсатын беру кезінде жеке тұлғаны сәйкестендірудің қандай әдістерін білесіз? 3-ші. топ - Ақпаратты қорғаудың қандай программалық және аппараттық әдістерін білесіз? (М) - Сұрақтарға жауап іздеу үшін ақпарат бар түрлі ресурстар мен интернетке кіру мүмкіндіктеріңіз бар. Интернеттегі ақпараттық қауіпсіздік мәселелеріне қатысты жеке тәжірибелеріңізбен және пікірлеріңізді қосыңыздар. | (https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/aqparatty-qorhau) | ||||||||||
Әр топ өздерінің жұмыстарын қорғайды (әр топқа 2 мин беріледі) | |||||||||||
(М) «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «толықтық» терминдерінің анықтамаларын тұжырымдаңыз. Оқушылар әр анықтаманы пайымдап ең жақсысын таңдап, дәлелдесін (ең толымды және қысқа нұсқада берілген). (Т, Қ) 1. Ақпараттық қауіпсіздік 2. Құпиялылық 3. Толықтық Дескриптор: - Терминдерінің нақты анықтамаларын атайды (М) «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «толықтық» терминдерінің анықтамаларын сыныпта талқылап әр топтың тұжырымдасының ішіндегісін нақтысын таңдап алу. | Слайд №7 | ||||||||||
10.1.3.3 Деректерді қорғау тәсілдерін қолдану туралы дәлел келтіру (К) Бейне ролик (Ж) Оқушыларға жұптарда сәйкестендірудің белгілі түрлерінің бірін көрсетуді қажет ететін рөлдік ойын ойнауды ұсыныңыз. (Ұ) Оқушылармен бірге сәйкестендірудің түрлі әдістерінің тізімін жасаңыз (Т, Қ) Топтарға бір сәйкестендіру әдісінің артықшылықтары мен кемшіліктері және келешекте пайдалану мүмкіндіктері туралы дәлелдер дайындауды ұсыныңыз. Топтардың жұмысын талқылаңыз. Өзара бағалау жұмысын ұйымдастырыңыз. | Слайд №8 Слайд №9 https://www.youtube.com/watch?v=zQqappzKMTA https://iz.ru/662530/anastasiia-alekseevskikh/banki-pristupili-k-sboru-biometricheskikh-dannykh-klientov Слайд №10 | ||||||||||
10.1.3.2 қауіпсіздік шараларын, деректерді резервтік көшіру, шифрлауды, айнабетіндегідей көшірмелеу (зеркалирование) ұғымдары арқылы сипаттау | Слайд №11 | ||||||||||
(Ұ) Деректер жайылып кететін және жоғалып қалатын жағдайларды талқылауды ұсыныңыз. (Мысалы, әлеуметтік желідегі парақшаны бұзып ашу, маңызды файлдарды кездейсоқ өшіріп тастау). Деректердің тұтастығы мен құпиялылығын сақтау үшін деректерді қорғаудың қандай шараларын, оның ішінде сақтық көшіру, шифрлау және айналандыруды пайдалануға болатынын талқылаңыз. | Слайд №12 Слайд №13 | ||||||||||
(К) Бейне ролик | Слайд №14-15 https://www.youtube.com/watch?v=LFjB-0X8E8o&index=3&list=PLsjYRGeEVGUu97Dkz0xe3yC09EzR1tdwL https://www.youtube.com/watch?v=vctuQq9ehzs&list=PLsjYRGeEVGUu97Dkz0xe3yC09EzR1tdwL&index=7 | ||||||||||
Суретте берілген кілтпен шифрлау мысалдарының бірін қарастырыңыз: Оқушылардан сөзді немесе сөз тіркесін шифрлауды сұраңыз. Содан кейін оқушылар өз шифрларымен алмасып, шифрын ашады. | |||||||||||
(Т) Оқушыларға сақтық көшірме жасау әдістерін зерттеп, салыстыруды ұсыныңыз: қолмен көшіру, сақтық көшіру және айналандыру. Оқушылар плакат жасау үшін бағалау критерийлерін дайындаңыз. | |||||||||||
Сабақ соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - не білдім, не үйрендім; - нені түсінген жоқпын; - қай салада әлі жұмыс істеу керек. | ||||||||||
Саралау – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз қабілеті жоғары білім алушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз білім алушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақатау | |||||||||
Саралауды тапсырмаларды таңдау, белгілі бір оқушының болжалды жетістігі, білім алушыға жеке қолдау көрсету, оқушылардың жеке қабілеттерін есекере отырып, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау арқылы орындауға болады (Гарднердің көптік зият теориясы). Уақытти тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. | Білім алушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау әдістерін жазу үшін осы бөлімді қолданыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылатын жаттығу минуттары мен белсенді іс-әрекет түрлері. Бұл сабақта қолданылатын Техника қауіпсіздік ережелерінің пункттері. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Бүкіл оқушылар ОМ-ға жетті ме? Жоқ болса, неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты қалай жақсартуға болар еді (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып жайында немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?