Мәтіндік ақпаратты кодтау принциптері. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 2-бөлім. Мәліметтердің берілуі. | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 10 | Сабақта бар оқушылар саны: | жоқ оқушылар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Мәтіндік ақпаратты кодтау принциптері | |
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілетеме) | 10.2.3.1 символарды кодтау UNICODE және ASCII кестелерін салыстыру | |
Сабақ мақсаты | UNICODE және ASCII символдарды кодтау кестесін қарастыру. | |
Табыс критерийлері |
| |
Тіл мақсаттары | ASCII немесе Unicode кодтау кестесін түсіндіреді ASCII немесе Unicode кестелерінде символдар қалай кодталатынын түсіндіреді Ақпарат көлемінің ASCII кестесінен Unicode-қа өзгерту кезінде аргументтерін келтіреді. | |
Құндылықтар | Оқушылардың топта жұмыс істеуін, жауапкершілікті, ресурстарды пайдалануды, ақпараттық мәдениетін қалыптастыру. Ақпараттық қауіпсіздік. | |
Миссия мен көзқарастың жүзеге асырылуы, ГА | Жеке миссияға, табысқа, сабақ материалын өту барысында білімге қол жеткізу және сол білімді пайдалана алу. | |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндер | |
АКТ қолдану дағдылары | Қосымшаларда жұмыс жасау, интернет ресурстарды іздеу. | |
Алдын ала білім | Оқушылар ақпаратты кодаумен таныс. |
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақ барысына жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақ басы 7 мин | (Д) Оқушыларға НАПЕВЫ МОРЗЕ + Ударные бейнесінен үзінді көруді ұсыныңыз. (Д) Оқушыларды 2-4 слайдтарда берілген ақпаратпен таныстырыңыз және 5 слайдта берілген тапсырманы орындатыңыз. (т) Сабақ тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен және кілттік сөздермен танысу. | https://www.youtube.com/watch?v=7HTl3JZXSys | |||||
Сабақ ортасы 33 мин 1-сабақтың соңы Сабақ басы |
(С,т) Оқушылармен кодтау деген не, олар кодтаумен қай кезде кездесті соны талқылаңыз. Слайд 8-9 (С) Оқушыларды топқа бөліңіз, мысалы, екілік СЖ, бестік СЖ, ондық СЖ, сегіздік СЖ, он екілік СЖ, он алтылық СЖ. СЖ саны оқушылар санына байланысты. Ресурс 2. (Т,т) Оқушыларға Морзе әліппи негізінде мәтінді кодтауды орындауды ұсыныңыз және схеманың дұрыстығын тексеруді ұсыныңыз. Слайд 11-12. (С,т) Оқушылардан мұғалімге кестеде берілген мәтінді кодтау тәсілдерін түсіндіруді сұраңыз. Слайд 13-16 (Т,т,Ф) Оқушылардан 17,19,20 слайдтарында берілген тапсырмаларды орындауды ұсыныңыз. Тексертіңіз. Топтарға ресурс 3 таратыңыз. (Т,т,Ф) Оқушыларға 19 слайдында берілген тапсырмаларды орындатыңыз. Тексертіңіз. Слайд 20. (Т,Ф) Топтарға Ресурс 4 берілген тек №4 кестені таратыңыз. Топта ASCII кестесінің альтернативті (екінші) бөлігіне не кіретінін талқылатыңыз. (т,С) Оқушылармен түрлі ОЖ кодтаулары туралы талқылаңыз. Слайд 21-22 (т,С) Қай тілде ең үлкен әліппи сұрағын қойыңыз. ASCII кодтауының жеткіліксіз болу жағдайын талқылаңыз. (Т,Ф) Оқушыларға UNICODE кодтау жүйесін өз бетімен зерттеткізіңіз және оны постер түрінде қорғаулары қажет. Оқушылардан бүгінгі сабақ мақсаты қандай екенін сұраңыз. Олар қандай кодтау кестелерімен танысқандарын сұраңыз. (Т,Ф) Топтарға өз жұмыстарын қорғатқызыңыз. (Т,Ф) Топтарға кодтау кестесіне байланысты өздеріне қиын көрінетін 2 сұрақтан, өздері жауабын білетін 3 сұрақтан құрастырғызыңыз. (Т,Ф) Оқушылар сұрақтармен алмасып, сол сұрақтарға жауап берсін. (Ө,Ф) Оқушыларға берілген есептерді шығаруды ұсыныңыз. Слайд 28. ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯ ретінде оқушыларға Ресурс 5 берілген тапсырмаларды ұсынуға болады.
| Ресурс 2. Топқа бөліну Ресурс 3. Кодтау кестесі Ресурс 4. 4 кесте. бейне https://www.youtube.com/watch?v=5aJKKgSEUnY | |||||
Сабақтың соңы 3 мин | Мақсатқа жету рефлексиясы. ASCII кодын пайдаланып бүгінгі сабақ нәтижесіне қатысты бір сөзді кодтаңыз. Қол жеткіздім\ Қол жеткізбедім\Талпынамын. | ||||||
Дифференциация | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы | |||||
Дифференциация будет использоваться при делении на группы для работы с текстом. | Взаимооценивание, формативное оценивание по критериям. Письменную работу учитель проверяет сам по критериям успеха | Ученики будут работать в парах, двигаться по классу и будут активны. Задания в листе оценивания оформлены доступным шрифтом, что не причинит вреда для зрения. | |||||
Рефлексия по уроку Были ли цели урока/цели обучения реалистичными? Все ли учащиеся достигли ЦО? Если нет, то почему? Правильно ли проведена дифференциация на уроке? Выдержаны ли были временные этапы урока? Какие отступления были от плана урока и почему? |
| ||||||
Общая оценка Какие два аспекта урока прошли хорошо (подумайте как о преподавании, так и об обучении)? 1: 2: Что могло бы способствовать улучшению урока (подумайте как о преподавании, так и об обучении)? 1: 2: Что я выявил(а) за время урока о классе или достижениях/трудностях отдельных учеников, на что необходимо обратить внимание на последующих уроках? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?