Ақпараттық қауіпсіздік. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1B бөлім. Ақпараттық қауіпсіздік | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ақпараттық қауіпсіздік | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | “ақпараттық қауіпсіздік”, “құпиялылық” және “ тұтастық” , «қолжетімділік» терминдерін түсіндіру | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлығы:
түсініктерін сипаттай алады Көпшілігі: бекіту сұрақтарына жауап бере алады Кейбіреуі: сыныптастарына қолдау көрсете алады. | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пән бойынша оқу мақсаттары: Оқушылар:
қауіпсіздік шараларын, оның ішінде келесі ұғымдарды сипаттау: деректерді сақтық көшіру, шифрлау және айналандыру. Оқытудың тілдік оқу мақсаты: Оқушылар:
Пәндік лексика және терминология:
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер: … (жағдайды сипаттау) жағдайда, … (сәйкестендіру әдісі) қолданған орынды. ... әдісінің кемшіліктеріне ... жатқызуға болады. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыздандыру үшін компьютерде/құрылғыда ... | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Топтағы жұмыс академиялық адалдық, ынтымақтастық ,сыйластық туралы сұхбаттасу арқылы құндылықтарға баулу | |||||||||||||||||||||||
Пəнаралық байланыс | Жобаның таңдаулы тақырыбына байланысты әртүрлі пәндік салалар қамтылады. | |||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар жергілікті желі мен Интернетті пайдалана алады, тәжірибелері бар; олар компьютерлік желілерді жіктей алады; интернет-сервистерді пайдалана отырып құжаттарды жасау, қарау және редакциялау үшін бірге жұмыс істей алады (мысалы, веб-серверге жұмысты жүктеу)) | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
0 – 3 мин | Бұлттық технологияны пайдалана отырып, «Ақпараттық қауіпсіздік» терминіне сөздер құрастыру | |||||||||||||||||||||||
3 – 16 мин | Оқушыларға қойылатын сұрақтар: 1. Ақпараттық қауіпсіздік не үшін маңызды? 2. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қандай шешімдер бар? 3. Ақпаратты толық қорғау қаншалықты нақты? (С) Ақпараттық қауіпсіздікке анықтама беру және сабақ мақсаттарымен таныстыру. Ақпараттық қауіпсіздік-бұл ақпараттық ортаның (дербес, кәсіпорын, қоғам, мемлекет) қорғалуы. Ақпаратты қорғаудың іс-әрекеттері қорғалатын ақпараттың жария болуын, қорғалуға жататын ақпаратқа рұқсатсыз және әдейі емес әсер етуді болдырмауға бағытталған. | |||||||||||||||||||||||
6-12 мин | 1-активити (Т) оқушыларды 3 топқа бөлу. Әр топ оқушылары өздігінен материалды оқиды. Әр топқа тақырып беріледі 1. Құпиялылық 2. Деректердің бүтіндігі 3. Қол жетімділік Бағалау критерийлері:
| Бағалау критерийлері, плакат, маркерлер, оқу материалдары 1-қосымша, 2-қосымша, 3-қосымша | ||||||||||||||||||||||
12-15 мин | Мұғалім валидация және верификация ұғымдарын түсіндіреді | презентация | ||||||||||||||||||||||
15-25 мин | 2-активити (Т) әрбір топ ақпаратты ұсынады ("құпиялылық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мәнін түсіндіреді), басқа топтар материалды тыңдайды және өзара оқыту бойынша бағалау критерийлерін толтырады. | |||||||||||||||||||||||
25-35 мин | 3-активити Бекітуге арналған сұрақтар: 1. Деректер тұтастығы мен деректер қауіпсіздігі арасындағы екі айырмашылықты сипаттаңыз. 2. Деректер бүтіндігі енгізу кезінде және деректерді жіберу кезінде пайдаланылады. Енгізу кезінде деректердің бүтіндігін қамтамасыз етудің екі жолын көрсетіңіз. Жауаптарыңызды түсіндіру үшін мысалдарды пайдаланыңыз Жұптық бағалау | |||||||||||||||||||||||
35-40 мин | Рadlet.com-дағы рефлексия. 1. Сабақта оңай болған 2 тапсырманы атаңыз. 2. Қиындық тудырған тапсырманы атаңыз. 3. Сіз бүгін оқу мақсатына жеттіңіз деп ойлайсыз ба? | |||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||
Оқушыларға материалды оқу үшін әртүрлі ресурстарды ұсынуға болады. Топқа бөлу кезінде әр топта ақпаратты меңгерудің әртүрлі деңгейі бар оқушылардың топта жеке оқушылардан қолдау алу мақсатында болуын қарастыру. | Өзара бағалау, мұғалім-оқушы бағалауы | Денсаулық сақатау технологиялары Сабақ барысында оқушылар сыныпта жүре алады. Компьютермен жұмыс 30 минуттан аспайды. Бұл сабақта қауіпсіздік ережелердің қолданудағы элементтерінің бірі болып табылады. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?