Желіде жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Информация, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : Компьютерлік жүйелер мен ақпарат қауіпсіздігі | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Желіде жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары | ||||||||||||||||||||||||||||
Бұл сабақта орындалатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | «ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялық», «тұтастық» және «қол жетімділік» терминдерінің мағынасын түсіндіру. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық студенттер түсініктерді түсіндіре алады * Ақпараттық қауіпсіздік * Құпиялылық * Тұтастық * Қол жетімділік Студенттердің көпшілігі алады * бекіту үшін сұрақтарға жауап беру Кейбір студенттер сыныптастарына қолдау көрсете алады. Оқушыларды ақпаратты қорғау әдістерімен және негізгі қауіптермен таныстыру. | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пән бойынша оқыту мақсаты: Оқушылар: "ақпараттың қауіпсіздігі", "құпиялылық", "тұтастық" және "қолжетімділік"терминдерінің мағынасын түсіндіру. Оқытудың тілдік мақсаты Оқушылар: "ақпараттың қауіпсіздігі", "құпиялылық", "тұтастық" және "қолжетімділік"терминдерінің мағынасын түсіндіру. Пәндік лексика және терминология: ақпараттың қауіпсіздігі, құпиялылық, тұтастық және қол жетімділік. Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы: Құпиялылық ..., қауіпсіздік кезінде ... | ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды бойға сіңіру
| Құндылықтарды дарыту Академиялық адалдық, ынтымақтастық және топтағы жұмыс арқылы құрмет туралы диалог арқылы/арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жобаның таңдалған тақырыбына байланысты әр түрлі пәндік салалар. | ||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар Ішкі мектеп желісі мен Интернетті пайдалану тәжірибесі бар; олар компьютерлік желілерді жіктей алады; интернет-сервистерді пайдалана отырып құжаттарды жасау, қарау және редакциялау үшін бірге жұмыс істей алады (мысалы, веб-серверге жұмысты жүктеу)) | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған сабақ іс-әрекеті | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
0-3 мин | Ұйымдастыру сәті. Карточкалар бойынша топтарға бөлу (карточкаларды топтағы адам санына кесу керек). Әрбір топ осы ұғымға түсініктеме береді. | 1-қосымша Топтарға бөлу | |||||||||||||||||||||||||||
3-8 мин | Активити 1. Ақпараттық қауіпсіздік қатері Қауіп-бұл ақпараттық қауіпсіздікті белгілі бір түрде бұзудың ықтимал мүмкіндігі. Қауіп-қатерді іске асыру әрекеті шабуыл деп аталады, ал мұндай әрекет жасаған адам — зиянкестер. Әлеуетті зиянкестер қауіп көзі деп аталады. Қауіптердің үш түрі бар: * Құпиялықты бұзу қаупі * Тұтастықты бұзу қаупі * Қызметтердің істен шығу қаупі (Т) Тапсырма: Ақпаратты қатерлер түрі бойынша карточкаларда бөлу.
(Т) Бір-бірінің жұмыстарын тексеру | 2-қосымша қауіп түрлері | |||||||||||||||||||||||||||
8-12 мин | Активити 2. Ақпаратты қорғау құралдары Ақпаратты қорғау құралдары-бұл ақпаратты қорғау бойынша әр түрлі міндеттерді шешу үшін пайдаланылатын инженерлік-техникалық, электрлік, электрондық, оптикалық және басқа құрылғылар мен құрылғылардың, аспаптар мен техникалық жүйелердің жиынтығы. Ақпаратты қорғау құралдарын топтарға бөлуге болады: * Техникалық; * Бағдарламалық ; * Аралас ; • Ұйымдастырушылық . (Т) Топта мүмкін болатын техникалық (аппараттық) құралдарды талқылаңыз. техникалық құралдар-бұл аппараттық құралдармен ақпаратты қорғау міндеттерін шешетін әртүрлі құрылғы (механикалық, электромеханикалық, электронды және т.б.). Олар ақпаратқа, оның ішінде оны бүркемелеу арқылы кіруге кедергі жасайды. Аппараттық құралдарға жатады: Шу генераторлары , желілік сүзгіштер , сканерлейтін радиоқабылдағыштар және ақпараттың ағуының әлеуетті арналарын "жабатын" немесе оларды анықтауға мүмкіндік беретін басқа да көптеген құрылғылар. (Т) Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық құралдарын ұсыныңыз Бағдарламалық құралдар пайдаланушыларды сәйкестендіруге , қолжетімділікті бақылауға , ақпаратты шифрлеуге , уақытша файлдар түріндегі қалдық (жұмыс) ақпаратты жоюға, қорғау жүйесінің тестілік бақылауға және т. б. арналған бағдарламаларды қамтиды. Бағдарламалық құралдарға жатады: ақпаратты қорғаудың кіріктірме құралдары, антивирустық бағдарламалар , шифрлау бағдарламалары және криптографиялық жүйелер , желіаралық экрандар (сондай-ақ брандмауэр немесе файрвол деп аталатын). | ||||||||||||||||||||||||||||
12-18 мин 18-30 мин | Активити3. Топта ақпаратты қорғаудың бірнеше тәсілдерін қарастыру. Топта оқушылар тақырыптар бойынша ақпаратты бөліседі: * Пайдаланушыларды сәйкестендіру және сәйкестендіру құралдары * Ақпаратты шифрлау құралдары * Желіаралық экрандар * Желілердің осалдығын анықтау жүйелері * Сақтық көшірме жүйесі Топта өзара оқыту. | 3-қосымша | |||||||||||||||||||||||||||
30-35 мин | (С) Пікірталас. Интернетте жұмыс істеу ережелерін тұжырымдау. Нені жасауға болады? Нені жасауға болмайды? Неге сақтықпен қарау керек? Интернет желісінде жұмыс істеу ережелері (мүмкін нұсқа) 1. Бейтаныс сайттарға кірмеңіз. 2. Егер Сізге пошта арқылы Word немесе Excel файлы келсе, тіпті таныс адамдар ашпас бұрын, оны вирустарға тексеріңіз. 3. Ешқашан ешкімге құпия сөзді жібермеңіз. 4. Парольдер үшін сандар мен әріптердің есте сақтау жинағын қолдануға тырысыңыз. 5. Егер желіде тіркеуден өту қажет болса, онда оны ешқандай жеке ақпарат көрсетілмейтіндей етіп жасау керек. 6. Интернетте орналастырылған барлық ақпаратты сенуге болады. 7. Маңызды ақпаратты ортақ компьютерде сақтамаңыз. | ||||||||||||||||||||||||||||
35-38 мин | (Ж) Материалды бекітуге арналған Білімді тексеру немесе тапсырмаларды шешу (материалды мұғалім таңдайды) 1.Ақпараттық қауіпсіздік бойынша Тест. 2. тапсырмалар: 1.Сегіз таңбаны (әр түрлі) қолданып қорғалған құпия сөз үлгісін жасаңыз 2.Әрбір таңба ASCII графикалық таңбалар жиынтығынан алынады, қанша түрлі мүмкін парольдер сегіз таңбамен анықталуы мүмкін? 3. Сіз таңбалар саны құпия сөзді бұзу үшін жеткілікті, әрі жүйеге кіре алатыныңызға болады деп ойлайсыз ба? 4.Зиянды зақымданудан деректер қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәсілдерінің бірін сипаттаңыз 5.Интернет-банкте деректерді хакерлер асыра пайдалануы мүмкін. Оны болдырмау үшін қолдануға болатын қауіпсіздік шараларының үш түрін атаңыз. Олардың әрқайсысына артықшылық пен кемшілік береді. 6. Компьютерлік желілерді пайдалану деректердің қауіпсіздігі мен құпиялылығын қамтамасыз етуде қиыншылықтар туғызуы мүмкін. 7.Деректер қауіпсіздігіне әсер ететін екі мәселені белгілеңіз.
| 4-қосымша | |||||||||||||||||||||||||||
38-40 мин | Рефлексия Мишень | ||||||||||||||||||||||||||||
**** | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз қабілеті жоғары білім алушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз білім алушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақатау | |||||||||||||||||||||||||||
Саралауды тапсырмаларды таңдау, белгілі бір оқушының болжалды жетістігі, білім алушыға жеке қолдау көрсету, оқушылардың жеке қабілеттерін есекере отырып, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау арқылы орындауға болады (Гарднердің көптік зият теориясы). Уақытти тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. | Білім алушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау әдістерін жазу үшін осы бөлімді қолданыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылатын жаттығу минуттары мен белсенді іс-әрекет түрлері. Бұл сабақта қолданылатын Техника қауіпсіздік ережелерінің пункттері. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? Бүкіл оқушылар ОМ-ға жетті ме? Жоқ болса, неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты қалай жақсартуға болар еді (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып жайында немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?