Компьютерлік желілердің принциптері. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
10.1А Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік | Бекітемін________________________ Мектеп: | ||
Уақыты: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатысушылар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Компьютерлік желілердің принциптері | ||
Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме) | 10.6.1.1 желілік компоненттердің мақсаттарын сипаттайды (түйіндер, маршрутизаторлар, коммутатор); | ||
Оқу мақсаттары | Компьютерлік желілердің құрылысы мен жұмыс істеу принциптерін білуін қалыптастыру; | ||
Бағалау критерийлері | Білу, түсіну Желі компоненттерінің сипаттамаларын сипаттай білу | ||
Тілдік мақсаты
| Тілдік оқыту мақсаты Желілік құрылғылардың түрлері мен олардың функцияларын ауызша сипаттау. Түсіндіріп жатқанда ағылшын тілін пайдаланыңыз. Тақырыптық сөздік және терминология
| ||
Мәндерді саралау
| Ұлттық идеяға сәйкес құндылық «Мәңгілік ел»:
Мәдениеттерді тәрбиелеу академиялық адалдық, топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық, практикалық тапсырмалар арқылы функционалдық сауаттылық арқылы диалог арқылы жүзеге асырылады. | ||
Пәндік байланыс | Ағылшын тілі | ||
Алдын ала білім | Кеңістік ойлау |
Сабақ үдерісі | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сыныптағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақ басы 0–3 мин | Ұйымдастыру сәті: журналдағы қатысушыларды тексеру. Жаңа білім алу үшін оқушыларды дайындау Сабақ тақырыбын «Кім ақылды және тезірек?» ойыны арқылы кеңейту. Топтар бұл сөйлемді аяқтауы керек. Компьютерлік желілер көмегімен сіз көптеген мәселелерді шеше аласыз. Мысалы ............................... Оқушыларды сабақ тақырыбы мен оның мақсаттарымен таныстыру | ||||||||||||||||
3-10 мин | Деректер кез-келген ортада берілсе, сигнал әлсіреуі орын алады, ол желінің қашықтығының ұзындығын шектейді. Осы шектеулерді еңсеру және желіні кеңейту үшін желінің мамандандырылған абоненттері (түйіндері) арнайы кеңейту құрылғыларын орнатыңыз, олардың ішінде қайталама құрылғылар, көпірлер, маршрутизаторлар (шлюздар) және шлюздер. Бұл құрылғылар әртүрлі айырбастау хаттамалары бар, атап айтқанда, біржолақты пакеттік пішімдермен, әр түрлі кодтау әдістерімен және әртүрлі тасымалдау жылдамдықтарымен біртұтас желіге бірнеше текті желілерді біріктіру үшін пайдаланылады. Оларды пайдалану нәтижесінде пайдаланушы көзқарасынан ең көп таралған 2 сегменттері бар кешенді және гетерогенді желі тұрақты желіге ұқсайды. Кеңейтетін құрылғыны қамтымайтын желінің бөлігі желілік сегмент деп аталады | Презентация 2-4 беттері | |||||||||||||||
| “Өкіл” әдісі Бірінші топ - «Түйіндер» Екінші топ - «Маршрутизаторлар» Үшінші топ - «Коммутаторлар» Топтарға плакаттар мен ноутбуктар беріледі. Студенттер өз құрылғылары туралы ақпаратты (сипаттамасы, функциялары) жинауы керек. Әр топтағы бір оқушы келесі топқа өз постерлерін қорғайды. Бағалау критерийі:
| Презентация 5- 9 беттері | |||||||||||||||
15-25 мин | Мұғалім маршрутизатор мен коммутатор арасындағы айырмашылықты түсіндіреді | Презентация 10- 18 беттері | |||||||||||||||
25-30 мин | Тапсырма Жетіспейтін сөзді кірістіріңіз Желілер мынандай байланыс құралдарын пайдаланады: ???????-(сигналды модуляциялау және демодуляциялауға арналған құрылғы) компьютерлерді желіге қосу үшін пайдаланылады; ???????- байланыс арналарының біреуі арқылы алынған деректерді тіркелген арналардың әрқайсысына жібереді; ??????? - Деректерді жібергіңіз келген бағытты анықтайтын деректерді бір арнада ғана жібереді; ??????? - сіздің компьютеріңіз оған қосылған кезде қашықтағы компьютер, абонент Интернетке кіруге делдал болып шығады; ???????- бірнеше желіні біріне қосады, деректерді бір желіден екіншісіне жібереді; Оқушылар академиялық адалдық қағидасына сәйкес өзін-өзі бағалау қағидасына сәйкес өздерін бағалайды. | ||||||||||||||||
Сабақ соңы 30-35 мин | Оқылатын материалды бақылау сұрақтары: • Компьютерлік желілер дегеніміз не және олардың негізгі міндеттері қандай? • Түйін дегеніміз не? Маршрутизаторлар мен коммутаторлардың функциялары қандай? • Коммутатордың маршрутизатордан қалай ерекшеленеді? Үй жұмысы: Маршрутизатор мен коммутатордың жұмысы туралы бейнені көріңіз. https://www.youtube.com/watch?v=hcOs9-HtAOs https://www.youtube.com/watch?v=6S2xmNQpdoE | ||||||||||||||||
35-40 мин | Рефлексия. Оқушылар Linoit онлайн тақтасы арқылы стикерлерді (stickies) пайдаланып, келесі сұрақтарға жауап береді. - Қандай қиыншылықтар болды? - Бүгінгі күні сабақтан не үйрендік? | ||||||||||||||||
Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы | |||||||||||||||
Топтық жұмыс кезінде сыныпты айналдыра отырып, сабақ бойы қауіпсіздік нұсқауларын орындау | |||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма? Барлық оқушылар орталық органға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма? Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | |||||||||||||||||
Жалпы бағасы Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды