Компьютерлік желілердің принциптері. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.1А Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік

Бекітемін________________________

Мектеп:

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатысушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Компьютерлік желілердің принциптері

Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

10.6.1.2 IP мекен-жайының мақсатын жəне өкілдігін түсіндіру;

10.6.1.3 домендік атау жүйесінің (DNS) мақсатын түсіндіру;

 Оқу мақсаттары

IP-адрестер мен DNS-ны қалай қолданатындығын түсіну

 Бағалау критерийлері

Білу, түсіну

IP-адрестер мен DNS-ны қалай қолданатындығын түсінеді

  Тілдік мақсаты

 

Тілдік оқыту мақсаты

IP-мекен-жайының мақсаты мен көрсетілуін ауызша сипаттау;

  Түсіндіріп жатқанда ағылшын терминдерін қолданыңыз.

Түсіндіріп жатқанда ағылшын тілін пайдаланыңыз.

Тақырыптық сөздік және терминология

  • IP address
  • DNS
  • Static
  • Dynamic

 Мәндерді саралау

 

Ұлттық идеяға сәйкес құндылық

«Мәңгілік ел»:

  • Академиялық адалдық
  • Ынтымақтастық
  • Функционалдық сауаттылық

Мәдениеттерді тәрбиелеу академиялық адалдық, топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық, практикалық тапсырмалар арқылы функционалдық сауаттылық арқылы диалог арқылы жүзеге асырылады.

 Пәндік байланыс

Ағылшын тілі

Алдын ала білім

Кеңістік ойлау

Сабақ үдерісі

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сыныптағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақ басы

0–3 мин

Ұйымдастыру сәті: журналдағы қатысушыларды тексеру.

Бұрын зерттелген мәселелер бойынша алдын-ала әңгімелесу:

1. Компьютерлік желі дегеніміз не?

2. Компьютерлік желілердің түрлері қандай?

3. Жергілікті желі қалай және ол қандай функцияларды орындайды?

5. Сервер дегеніміз не?

6. Интернет дегеніміз не?

7. Сіз қандай желілік қызметтерді білесіз?

Миға шабуыл:

Сабақ тақырыбын «Компьютерлер бір-бірін желіден қалай табады?» деген сұрақ арқылы кеңейтіңіз. (мәселе)

Әр топ өз идеяларын ұсынуы керек.

  Студенттердің сабақ тақырыбы мен оның мақсаттарымен таныстыру

3-10 мин

IP-адрес - бұл желілік қабат желілер арасында пакеттерді тасымалдайтын мекенжайлардың негізгі түрі. Бұл мекенжайлар 4 байттан тұрады. Оларды компьютерлер мен маршрутизатор конфигурациясы кезінде әкімші тағайындайды. Ол екі бөлімнен тұрады:

а) Желінің нөмірі - әкімші еркін түрде немесе ИнтерНик қызметімен тағайындалған;

б) желідегі түйін нөмірі - жергілікті түйіннің мекенжайына қарамастан тағайындалады.

Презентация

2-4 беттері

    • мин

Тапсырма

Аскар мектеп серверінің IP-мекен-жайын бір қағазға жазды және оны қалтасына салып берді. Аскардын апасы жазықсыз күртешені жууды. Жуудан кейін Аскар қалтасына IP адресінің үзінділері бар төрт үзінді тапты. Бұл фрагменттер A, B, C және G. деп аталады. IP-мекен-жайын қалпына келтіріңіз. Жауапта IP-мекен-жайына сәйкес тәртіпте фрагменттерді белгілейтін әріптер тізбегін көрсетіңіз.

A .64

Б 3.13

В 3.133

Г 20

Бағалау критерийі:

Оқушылар академиялық адалдық қағидасына сәйкес өзін-өзі бағалау қағидасына сәйкес өздерін бағалайды.

Презентация

5- 9 беттері

15-25 мин

DNS (Domain Name System) - домендік атаулар жүйесі Домен – бұл көптеген хосттардың біріктірілген логикалық тобына.

DNS-бұл атаулардың иерархиялық жүйесін қолдайтын және белгілі символдық хост аты бойынша IP-мекенжайды анықтауға арналған таратылған деректер қоры (және керісінше).

  • one.example.com -салыстырмалы домендік атау
  • one.example.com - абсолютті домендік атау
  • . - тамыр домен
  • com. - Бірінші (жоғарғы) деңгейдегі домен
  • example.com - екінші деңгейлі домен
  • one.example.com - үшінші деңгейлі домен 2

Презентация

11- 12 беттері

25-30 мин

Бөлінген DNS деректер қоры

Internet Network Information Center (InterNIC) - интернет желісінің ақпараттық орталығы (Халықаралық желілік ақпараттық орталық) - домендік атауларды тіркеуді қоса алғанда, Internet желісін қалыптастыру, тіркеу және стратегиялық дамыту мәселелерімен айналысатын ұйым.

Презентация

13- 14 беттері

Сабақ соңы

30-35 мин

DNS жұмыс істеу принципі:

Қажетті компьютерді Интернетте іздеу пайдаланушы машиналарына DNS-серверлер - бағдарламалар көмектеседі, олар оларға жүгінген кезде енгізілген URL бойынша қажетті IP-адресін іздейді.

Презентация

15- 16 беттері

35-40 мин

Рефлексия.

Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Топтық жұмыс кезінде сыныпты айналдыра отырып, сабақ бойы қауіпсіздік нұсқауларын орындау

Сабақ бойынша рефлексия

Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма?

Барлық оқушылар орталық органға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Жалпы бағасы

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу