Өтініштер жасау. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.


«Бекітемін» ____________

Пән: Информатика 9 сынып

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2В Көп кестелік мәліметтер қоры

Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өтініштер жасау

Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары

ДҚБЖ-да сұраныстар құру

Сабақтың мақсаттары

  • Мәліметтер қорының кестелерін өңдеу дағдыларын бекіту;
  • Сұраныстардың негізгі түрлерімен танысу;
  • Таңдаулы сұраныстарды әртүрлі тәсілдермен құруды үйреніңіз.

Бағалау критерийлері

Білім

• Сұраныстың не екенін біледі

• Сұраныс түрлері мен түрлерін біледі

Қолдану

• Қарапайым сұраныс құруды біледі

• Параметрі бар сұраныс құруды біледі

• Есептелген сұранысты құра алады

• Соңғы сұранысты құруды біледі

Тілдік мақсаттар

 

Студенттер мүмкін ...

мәліметтер қорының негізгі ұғымдарын түсіндіру: өріс, жазба, кесте, бастапқы кілт, сұраныс, іздеу.

Арнайы терминдер мен терминологияның глоссарийі:

• Мәліметтер қоры, кесте, жазба, өріс, бастапқы кілт, деректер түрлері, сұрыптау, сүзу, ақпаратты іздеу, сұрау, ДҚБЖ

Қарым-қатынас / жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жиынтығы:

  • Есептелген деректер сұраулары қажет….
  • Мәліметтер базасы ....

Пәндік лексика және терминология:

Database - Мәліметтер қоры, Primary key - Негізгі кілт, Composite Key – Құрама кілт, Record – Жазу, Field – Өріс, Query – Сұрау, Table – кесте, Form – Пішін, Relationship - Байланыс, one-to-many – біреуден көпке, many-to-one – көп біреуге, many-to-many – көптен көпке

Құндылықтарды сіңіру

Сабақ студенттердің мәліметтер қоры туралы түсініктерін қалыптастыруға бағытталған: сұрау, ақпарат іздеу. Іс-әрекеттер сабақта жеке жұмыс, проблемалық жағдаяттарды ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі, математика

Алдыңғы білім

МҚ, ДҚБЖ, кесте құрылымы, өріс түрлері, сұрыптау, сүзу, қатынас түрлері

Сабақтар кезінде

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-шаралар

(төмендегі тапсырмаларды жоспарларыңызға сәйкес ауыстырыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

5 мин

1-кезең: Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардан сәлем. Оқушылардың сабаққа дайындығын, байланысын тексеру. Оқушылардың психологиялық жағдайын бағалау.

2-кезең: Білімді толықтыру

  • Негізгі өрістер не үшін қажет?
  • Бастапқы кілт - бүкіл кестеде бірегей мәндері бар өріс немесе өрістер жиыны
  • Кестенің негізгі кілтін қалай орнатуға болады?
  • Кестеге құрама кілтті қалай орнатуға болады?
  • Кестенің сыртқы кілті дегеніміз не? Ол не үшін қолданылады?

1 саны нені білдіреді?

2 саны нені білдіреді?Кестелер арасындағы қатынасты қалай құруға болады?

Бір кестеден мәліметтерді анықтау

Берілген фрагменттегі қанша жазба шартты қанағаттандырады

• Пойыз санаты = "жылдам") НЕМЕСЕ (Станция = "Казанский")?

Жауабы: 10

• (басқару нысаны = «Республика») ЖӘНЕ (Халық <100,0)?

Жауабы: 5

Екі кестеден мәліметтерді анықтау

• Ең көп оқушы қай сыныпта оқиды?

1) 3 «А»

2) 4 «А»

3) 6 «А»

4) 9-«Ә»

Жауабы: 9-«Ә»

MS Teams

Презентация PowerPoint

Слайд 1-6

Сабақтың ортасы

2 мин

6 мин

8 мин

5 мин

2 мин

6 мин

2 мин

3-кезең: Миға шабуыл

Елестетіп көріңізші, біз ақпараттың үлкен көлемімен, жазылушылар каталогымен айналысамыз, олардың саны 150 000-ға жетеді. Әрине, мұндай кестені айналдыру үшін бірнеше сағат, тіпті күн қажет. Бұл жағдайда не істеу керек, егер бізге шұғыл түрде ақпаратты табу керек болса және ДҚБЖ стандартты функционалдығы мұндай мүмкіндікті қамтамасыз етпесе?

4-кезең: Жаңа материалды түсіндіру

Сұраныс – мәліметтер қорынан қажетті ақпаратты таңдау құралы. Мәліметтер қорына қатысты құрылған сұрақ сұраныс болып табылады.

Сұраулар Сұрау шебері, Сұраныс құрастырушы және құрылымдық сұраныс тілі (SQL) көмегімен жасалады.

Сұраныс түрлері:

  • Сұраныс үлгісі. Жазбаларды кесте режимінде жүктейді және көрсетеді.
  • Параметрлері бар сұрау. Орындау үшін іске қосқаннан кейін ол белгілі бір параметрлердің мәндерін енгізуді сұрайды.
  • Айқасқан сілтеме сұрауы. Кестенің бір өрісінің деректері бойынша есептеулер жүргізуге және нәтижелерді топтастыруға мүмкіндік береді.
  • Сұранысты өзгерту. Көрсетілген критерийлерге сәйкес келетін жазбалар бойынша әрекеттерді орындайды.

а) сұрауды жою (кестеден көрсетілген жазбаларды жояды);

б) жаңарту сұрауы (сәйкес кесте жазбаларын өзгертеді);

в) қосымша сұрау (таңдау шартына сәйкес келетін кестенің соңына жаңа жазбаларды қосады).

5-кезең: Бейне материалды қарау

6-кезең: Материалды практикада түсіндіру

Өтініштер жасау:

• Сұраулар мүмкіндік береді:

• әртүрлі мәліметтер базасының кестелерінен қажетті өрістерді таңдау;

• деректерді сүзу және сұрыптау;

• есептеулер жүргізу;

• әртүрлі қорытындыларды есептеу арқылы жазбаларды топтастыру;

• бірден бірнеше жазбаға өзгертулер енгізу;

• сұраныс нәтижесінде кестелер құру.

7-кезең: Жеке жұмыс

  • Word, Excel, Access өрістерінің қосындысын толтырыңыз

8-кезең: Оқыған материалды бекіту

Сұраныстар құруға арналған тәжірибелік тапсырмалар

1. Үлгі сұрауды пайдаланып, 9-сыныптың барлық оқушыларын 101 топқа бөліңіз.(«Оқушылар тізімі» кестесін пайдаланыңыз)

2. «Қолжетімділік» тақырыбы бойынша «3»-тен жоғары балл алған оқытушы М.Г.Касабованың барлық оқушыларын шығарыңыз (барлық кестелерді пайдаланыңыз)

3. «Қолжетімділік» тақырыбына сауалнама толтырды. Қорытынды сұрауды пайдаланып «2», «3», «4», «5» мөлшерін шығарыңыз. («Жеке деректер» кестесін пайдаланыңыз)

4. Мектептің бас мұғаліміне параметр сұрауы арқылы белгілі бір топқа арналған оқушылар тізімін көрсетуге көмектесіңіз. («Оқушылар тізімі» кестесін пайдаланыңыз)

5. «Word» және «Excel» тақырыптары бойынша сауалнамадан өтті. Есептелген өрісті жасау сұрауын пайдалану арқылы екі сауалнама үшін топтың орташа ұпайын табыңыз. («Жеке деректер» кестесін пайдаланыңыз)

*6. «Қолжетімділік» тақырыбына сауалнама толтырды. Соңғы сұрауды пайдаланып, тек «4», «5» мөлшерін шығарыңыз. («Жеке деректер» кестесін пайдаланыңыз)

* 7. Көшеде тұратын фамилиясы «wa» әрпімен аяқталатын, аты «С» әрпінен басталатын барлық оқушыларды басып шығарыңыз. («Жеке деректер» және «Студенттер тізімі» кестесін пайдаланыңыз)

9-кезең: Сабақты қорытындылау.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Презентация

Слайд 7

Слайд 9-11

Нұсқаулық бейнелер

https://www.youtube.com/watch?v=GsHb4YHhJG8

https://www.lessons-tva.info/edu/e-inf2/m2t4_4.html

http://pavlov-rags.narod.ru/Accsess2010/HTML_doc/Tema7.htm

Слайд 27-29

Слайд 30

Слайд 31

Сабақ соңы

2 мин

Рефлексия

Сілтемені басу арқылы студенттер OneNote бетінде сабақтың рефлексиясын жазады:

• Бүгін сабақта мен ... үйрендім.

• Сабақтағы жұмысыммен мен ...

• Сабақ мені ...

• Әсіресе мен жетістікке жеттім...

• Мен түсіндім ...

• Мені қызықтырды, себебі ...

• Мен үшін бұл жаңалық болды ...

• Маған маңызды болып көрінді ...

Саралау – сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық студенттер AC-ға қол жеткізді ме?

Егер жоқ болса, неге жоқ?

Сабақта саралау дұрыс па?

Сабақтың уақыт кезеңдері өтті ме?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабаққа рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағандағы сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы ұпай

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақты не жақсартуға болады (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу