Бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 9.1В Компьютер таңдаймыз

Мерзімі:

Мектеп:

Мұғлімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқандар саны::

Класс: 9

Сабақта болмағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау

Осы сабақта қолжеткізілетін оқытудың мақсаттары

9.1.2.1 пайдаланушы қажеттіліктеріне байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау

 Сабақтың мақсаты

Бағдарламалық қамтамасыз ету түрлеріне қатысты оқушылардың білімін жетілдіру, пайдаланушылардың қажеттіліктеріне байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау дағдыларын қалыптастыру.

Бағалау критерийлері

Білуі және түсінуі

Бағдарламалық қамтамасыз ету түрлерін біледі

Қолдануы

Бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданылуына байланысты жіктейді

Анализ

пайдаланушы қажеттіліктеріне байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау

 Тіл мақсаттары

Оқушылар:

Бағдарламалық қамтамасыз ету түрлерін сипаттағанда тиісті терминологияны пайдаланады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Бағдарламалық қамтамасыз ету, жүйелік, қолданбалы, инструменталдық

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөйлемдер:

Бағдарламалық қамтамасыз ету үшін ең қолайлы бағдарламалық қамтамасыз ету ... себебі ....... деп аталатын бағдарламалық қамтамасыз ету тобына жатады

Құңдылықтарды ендіру

 

 

Ынтымақтастық:

- Мұғалім мен оқушылар бірге сабақтың мақсатына қол жеткізіп, өзара әрекеттесу нәтижелерін талқылайды.

Өмір бойы оқыту:

- Мұғалім оқушыларға проблемаларды шешуге мүмкіндік береді.

- Тақырыптарды, бөлімдерді, оқу жоспарларын зерделеудегі сабақтастықты сақтайды.

Өзіңе және басқаларға құрмет:

- Мұғалім мен оқушылар бір-біріне өзара көмек пен қолдау көрсетеді.

Алдын ала білімдері

8.1.2.1 жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етуді, қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету мен бағдарламалау жүйелерін ажыратады

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақ үстіндегі жоспарланған іс-шаралар

Дерек көздері

Сабақ басы

1 - минут

I. Ұйымдастыру сәті

Сәлемдесу. Оқушыларды журналда тіркеу.

Сынып журналы

Өткенді жүйелендіру және біріктіру

5 – минут

5 минут

Зерттеу жұмысын орындау

15 минут

Оқу мәселесін орнату, сабақ тақырыбын хабарлау

(D, K) Бағдарламалардың логотиптерін қарастырайық. 3 топқа біріктіріңіз. Жауаптарыңызды дәлелдеңіз.

Жауап: жүйелік БҚ, қолданбалы БҚ, инструменталдық БҚ

Оқушылардың жауаптарына сәйкес топторға бөлу (3 топ)

II. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

(Д) «Бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау» сабағының тұжырымдамасы.

Сабақ мақсаттарын талқылау.

(Г) Оқушылар сабақ мақсаттарын қалыптастырады.

Оқушылар сұраққа жауап беру үшін іс-қимыл жоспарын жасауы керек. Оқушылар өз пікірін білдірді. Мұғалім немесе таңдаған оқушы іріктеу үдерісін басқара алады, ал мұғалім бұл жағдайда өз пікірін білдіреді немесе басқаруды бағыттау мүмкін.

- Ойлану және ойларын білдіруге 2-3 минут беріледі;

- Барлық жауаптар тақтаға жазылады;

- Тақтада жазылған ақпарат талданады;

- ең оңтайлы шешімдерді бірге таңдалады.

Сабақтың соңында осы жазбаларға оралып, оқушылардың сабақта не істей алатындығын талдап қана қоймай, мақсаттарға қол жеткізгендерін талқылау қажет.

Сабақ барысы «ДЖИГСО» әдісі арқылы жүзеге асырылады

III. Жаңа тақырыпты талқылау.

Әр топ мүшелері өздеріне бекітілген БҚ түрі бойынша зерттеу жұмысын жүргізеді. Постер дайындайды.

Дескрипторлар:

  • БҚ түрі бойынша толық ақпарат берілген (анықтамасы, сипаттамасы, басқа бағдарламалармен әрекеттестігі)
  • БҚ құрамына кіретін бағдарламалардың түрлері көрсетілген
  • Қандай жағдайда бұл аталған бағдарламаларды қолдануға болатындығы түсіндірілген

Үлестірме 1.docx

Түсіндірме жұмысы үшін

10 мин

Өзара бағалау

2минут

Рефлексия

2 минут

Постер арқылы әр топтың бір мүшесі келесі топқа барып, түсіндірме жұмыстарын жүргізеді. Одан соң сол топтың басқа мүшесі берілген ақпарат бойынша постер арқылы келесі топқа барып түсіндірме жұмыстарын жүргізеді. Осылайша, «ДЖИГСО» әдісі арқылы барлық топ мүшелері алмасып, бастапқы 1-ші топтың орнына 3-ші топ, 2 –топтың орнына 1 –ші топ, 3- топтың орнына 2-ші топ жайғасқанға дейін процесс жалғасады.

Ары қарай топтар өзара бірін-бірі бастапқыда көрсетілген дескриптор бойынша бағалайды.

Бір тіркесті таңдап, ары қарай жалғастырыңыз:

  • Мені ..................... жауаптары таңғалдырды
  • Мен өзіме ......................... жаңа нәрселерді жинадым
  • Маған ........................... ұнады
  • Өз пікіріңіз

Дескрип-p.docx

Үй жұмысы

Компьютеріңізде қандай бағдарламалық жасақтама орнатылғанын анықтап, кестені толтырыңыз

Жүйелік

Қолданбалы

Инструменталдық

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл сабақта дифференциацияны сабақтың мақсатына лайықтап жүргіздім. Сабақ мақсатына орай оқушылар мәтіннің ішінен ақпараттарды іріктеуде негізгі және қосымша ақпаратты бөліп қарастырады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Оқушылардың оқу мақсатына қалай қол жеткізгенін,тапсырманы түсінегіндігін кері байланыс арқылы тексеремін.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу