Ақпараттың қасиеттері. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 9.1А – Ақпаратпен жұмыс

Мерзімі:

Мектеп:

Мұғлімнің аты-жөні:

Сабаққа қатысқандар саны:

Класс: 9

Сабақта болмағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ақпараттың қасиеттері

Осы сабақта қолжеткізілетін оқытудың мақсаттары

9.2.1.1 Ақпарат қасиеттерің анықтау (өзектілігі, дәлдік, сенімділік, құндылық)

9.4.1.1 компьютерлерді ұзақ уақыт пайдаланумен байланысты тәуекелдерді сыни түрде бағалайды

 Сабақтың мақсаты

Ақпараттың қасиеттері туралы оқушылардың түсініктерін қалыптастыру.

Компьютерді қауіпсіз пайдалану ережелерін білу.

Бағалау критерийлері

Білуі және түсінуі

Компьютерді ұзақ уақыт пайдаланғаннан туындайтын денсаулыққа байланысты қауіптердің мысалдарын келтіреді;

Ақпараттың қасиеттерін біледі

Қолдануы

Электрондық құрылғылардың теріс әсерінен қорғау шараларын анықтау;

Ақпараттың қасиеттерін анықтау;

 Тіл мақсаттары

Оқушылардың мүмкіндіктері:

Компьютерлердің теріс әсерін сипаттайтын және шараларды жеңілдету кезінде тиісті терминология мен тілді пайдаланады.

Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология:

эргономика, радиация, электромагниттік сәулелену, улылығы, шу, электронды сәулелік түтік дисплей; өзектілігі; ақпарат; толықтылығы; анықтылығы; шынайылығы; объективтілігі; құндылығы.

Жазу мен диалог құруға пайдалы сөйлемдер:

Компьютерді пайдаланудың жағымсыз әсерлерінің бірі ... болып табылады, ол ...

Зиянды әсерді азайту үшін пайдаланушылар ...

Құңдылықтарды ендіру

 

 

Ынтымақтастық:

- Мұғалім мен оқушылар бірге сабақтың мақсатына қол жеткізіп, өзара әрекеттесу нәтижелерін талқылайды.

Өмір бойы оқыту:

- Мұғалім оқушыларға проблемаларды шешуге мүмкіндік береді.

- Тақырыптарды, бөлімдерді, оқу жоспарларын зерделеудегі сабақтастықты сақтайды.

Өзіңе және басқаларға құрмет:

- Мұғалім мен оқушылар бір-біріне өзара көмек пен қолдау көрсетеді.

Алдын ала білімдері

8.2.1.1 ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолданады

8.4.1.1 түрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсер ету мысалдарын келтіріп, қорғау әдістерін тиімді қолданады

Ресурстар

Қосымша ресурстар

 https://studopedia.org/4-77300.html

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеідері

Сабақ үстіндегі жаспарланған іс-шаралар

Дерек көздері

Сабақтың басы

5 мин

Мақсат:

Жаңа ақпаратпен жұмыс істеу, сабақта нәтиже беру, қолданыстағы білімнің өзектілігін жоғарылату

  • Оқу мәселесін орнату, сабақ тақырыбын хабарлау (К) Ми шабуылы. Студенттің білімін жаңарту. Ребусты шеш. Сабақтың түйінді сөздерің анықта

Жауабы: ақпарат

(И, П, К) Тәсіл «Ойлар себеті»

Ақпарат келесі тәртіппен алмастырылады:

  • «Ақпарат» тақырыбы бойынша оқушылардың не білетіні туралы тікелей сұрақтар қойылады.
  • Бастапқыда оқушылар оқушылар еске алып, білгенің дәптерәне жазады. (жеке жұмыс, ұзақтығы 1-2 минут)
  • Содан кейін жұптармен немесе топтармен ақпарат алмасады. Оқушылар бір-бірімен білімімдерімен бөліседі (топтық жұмыс). Талқылау уақыты 2 минуттан аспауы тиіс. Бұл пікірталастар ұйымдастырылған болуы керек, мысалы, оқушылар өздерінің идеяларының қай жерде сәйкес келетіні және қай жерде келіспеушілік пайда болғанын білуі керек
  • Бұдан әрі, әрбір жұп жоғарыда айтылғандарды қайталамай-ақ бір мәліметтерді немесе фактілерді атайды (идеялар тізімі құрастырылады).
  • Барлық мәліметтер, егер олар дұрыс емес болса да қысқаша тезис ретінде ойлар «себетіне» (түсініктемелерсіз) мұғалім жазады. Сабақ тақырыбына байланысты фактілер, идеялар, пікірлер, атаулар, мәселелер, түсініктер ойлар себетіне «тасталынады». Кейінірек сабақтың барысында баланың ақыл-парасатындағы бұл шашыраңқы мәліметтер немесе ой-пікірлер, проблемалар немесе тұжырымдар логикалық тізбектерге қосылуы мүмкін.
  • Жаңа ақпарат алуына байланысты барлық жіберілген қателер түзетіледі.

Сабақтың тақырыбы: Ақпарат және оның қасиеттері»

(Г) Оқушылар сабақтың мақсаттарың қалыптастырады.

Флипчарт, стр 1

Флипчарт,

стр 2

Сабақтың ортасы

30 мин

(Д) Презентацияны караңыздар

Ақпараттың қасеттері жайлы кластерді толтыру. (К) Талқыға салу.

Суретті көрсетпей, бірнеше слайдтарды оқушыларға көруге ұсынамыз. Оқушыларды ақпараттың қасиетін анықтауды сұраңыз.

Ақпараттың өзектілігі

Толықтылығы

Түсініктілік

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/c7e12acb-61f6-4714-8385-0c892973055b/%5BINF_015%5D_%5BPD_01%5D.swf – анықтылығы

объективтілігі

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/715b2861-5e83-4a1d-895e-db9e5961d66f/%5BINF_019%5D_%5BAM_01%5D.swf – құндылығы

ФИЗМИНУТКА

) Практикалық тапсырма

Интерактивтік жаттығуды орында

https://studopedia.org/4-77300.html

Үй жұмысы

  • Келесі сөйлемдерде ақпараттың қандай қасиеттері көрсетілмеген:
  • Пәрменді орында: анау жерде тұр-осында кел

(анықтылығы)

  • 01 05 32 11 30 00 11 18 14

(түсініктілігі)

  • «Бүгін ауа-райы өте жылы»

(объектлігі)

  • Есепеті шеш: тіктөртбұрыштың ауданын тап, егер оның бір жағы ғана белгілі болса

(толықтылығы)

  • Поезд сапаржайға келгеннен кейін, пошта тасушы туысқандардан оларды күтіп алу өтінішімен телеграмманы жеткізді.

(Өзетілігі)

  • Сізге екінші рет сауқат жайлы хабарлама әкелінді.

(Өзетілігі)

2*. Ақпараттың кез-келген қасиеттің болмауына байланысты мысал келтіріңіз.

https://infourok.ru/videouroki/3931 - видеоурок

Флипчарт

Интернет

Конец урока

5 мин

)Ойын «Сенемін-Сенбеймің»

Оқушылар шынайы немесе жалған мәлімдемелерді анықтауды постерді толтыру арқылы дәлелдеуі керек

  • Компьютерде ұзақ уақыт жұмыс істейтін адам тітіркенеді. (А)
  • Компьютерден шығарылған электромагниттік сәулелену адамдар үшін қауіпсіз )
  • Егер компьютер жанып тұрса, оны сумен сөндіріңіз.. (Ж)
  • Компьютер өте көзге зиянды. Экрандағы қарапайым адам кәдімгі адамға қарағанда әлдеқайда жиі жыпылықтайды. Бұл құрғақ көз синдромының ауыр сырқатына шақырады. (А)
  • Компьютерге сәйкес келмеуі омыртқаның қисаюына әкелуі мүмкін. (А)

Флипчарт

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл сабақта дифференциацияны сабақтың мақсатына лайықтап жүргіздім. Сабақ мақсатына орай оқушылар мәтіннің ішінен ақпараттады іріктеуде негізгі және қосымша ақпаратт ыөбөліп қарастырады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Оқушылардың оқу мақсатына қалай қол жеткізгенін,тапсырманы түсінегіндігін кері байланыс арқылы тексеремін.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Бұл сабақта өзге пәні мұғалімдерінің көмегі қажет болмады.

Тапсырмалар оқушының денсаулығына қауіп төндірмейді.

Оқушылар бұл сабақтың барысында АКТ дағдыларын дамытуға байланысты тапсырмалар орындамайды.

Оқушылар жеке жұмыс арқылы тапсырманы орындауда жеке жауапкершілік, академиялық әділдік, өзара бағалауда адалдық құндылықтарын дамытуға мүмкіндік алады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу