Практикалық есептерді шешу. Информатика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3B бөлімі: OOP (C#) тілінде қолданбаларды әзірлеу

Мектеп: ХББ НЗМ Ақтау қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 9

Сыныбы

9 B

9 D

9 F

9 E

Қатысушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Практикалық есептерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.5.1 Әртүрлі компоненттерді пайдалана отырып, бағдарлама интерфейсін жобалау

9.2.1.1 Объектілі-бағытталған бағдарламалау тілін пайдалана отырып, әртүрлі пәндік облыстардан проблемалық модельдер құру

9.4.4.2 Объектіге бағытталған бағдарламалау ортасында кодты әзірлеу

 Сабақтың мақсаттары

• әртүрлі құрамдас бөліктердің көмегімен бағдарлама интерфейсін жобалау

• объектілі-бағытталған бағдарламалау ортасында бағдарлама кодын жасау

 Бағалау критерийлері

1. Білім. OББ негізгі визуалды компоненттерін біледі

2. Түсіну. Көрнекі компоненттердің қасиеттерін түсіндіреді;

3. Қолданба. Бағдарламаны жасау кезінде OOP негізгі құрамдастарын қолданады.

4. Талдау. Ұсынылған тапсырмаға байланысты ең қолайлы компонентті таңдайды

 Тілдік мақсат

1. Ағылшын тіліндегі терминдердің аудармасын білу.

2. Арнайы терминдерді атаңыз (компоненттер, мәтін ұясы, қосқыштар)

Пәндік лексика және терминология:

OББ, алгоритм, алгоритм түрлері, алгоритм тиімділігі

Объектіге бағытталған бағдарламалаумен байланысты терминологияны қолданыңыз. Мәселенің шешімін көрсету барысында дәлелдер келтіріңіз

Диалог пен жазу үшін пайдалы өрнектер:

1. RadioButton, CheckBox компоненттері... жағдайда пайдалануға ыңғайлы.

2. TextBox компоненті үшін пайдаланылады ….

 Құндылықтарды сіңіру

Есептеу мәселелері бойынша дүниетанымды қамтитын жеке құндылықтар мен өмірлік басымдықтарды арттыру.

Құндылықтарды енгізу бағдарламалық құралдар мен бағдарламалау тілдерін зерттеу арқылы жүзеге асырылады.

 Пәнаралық байланыс

Пәнаралық интеграция физика пәнімен жүзеге асырылады.

Алдыңғы оқыған материал

С++ тілінде программалау, алгоритмдер туралы негізгі түсініктерді біледі.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет (төмендегі тапсырмаларды өз жоспарларыңызға сәйкес ауыстырыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

2+5 мин

5 мин

Ұйымдастыру уақыты. Қатысушыларды тексеру.

Сөз іздеу ойыны арқылы өтілген материалды қайталау.

Тақырыбы: Практикалық есептер шығару

Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру (бұл тақырып 2-ші сабақтан бері талқыланбаған).

Қалыптастырушы бағалау.

Олар қандай компоненттерді біледі және олардың мақсаты қандай? (өткен сабаққа сілтеме)

Талқылау «Программалау физикадағы есептерді шешуге қалай көмектеседі?»

Ом заңының жобасы

Талқылау сұрақтары:

- u, r, i айнымалыларының түрі неліктен int емес, float болып таңдалғанын түсіндіріңіз?

- Қателерді 0-ге бөлуді қалай жоюға болатынын ойлап көріңізші?

Үлестірме материал

Тұсаукесер

Сабақтың ортасы

15+6 мин

Топтық жұмыс (әр топ постер дайындайды)

Мұғалім оқушыларды деңгейлеріне қарай топтарға бөледі.

Студенттер физика пәні бойынша ұсынылған материалды оқып, программа интерфейсін құрып, программа кодын жазады.

1 - топ Тізбек кедергісін есептеу

2 - топ Дененің импульсі бойынша тапсырма

3 - топ Ньютон заңы бойынша тапсырма

Дескриптор:

1) Интерфейс жасайды

2) Қолданылатын компоненттерді түсіндіреді

3) OOP C# тілінде бағдарлама кодын жазады

4) Бағдарлама кодын түсіндіреді

Өзара бағалау: 1-2-3

Тестілеу

Үлгі сынақ деректерін тексеріңіз. Төтенше және қате деректерге мысал келтіріңіз.

Қате деректермен қателерді қалай жоюға болады?

Жұптық жұмыс

Топтық жұмыста қарастырылған тапсырманы оқып, оның программалық интерфейсін және компьютерде программалық кодын құру. Құрылған қолданбаның дұрыс жұмысын тексеріңіз

1 - 2 жұп Тізбек кедергісін есептеу

3 – 4 жұп Дене импульсі бойынша тапсырма

5 - 6 жұп Ньютон заңы бойынша есеп

Дескриптор:

1) Интерфейс жасайды

2) OББ C# тілінде бағдарлама кодын жазады

3) Төтенше, қалыпты және қате деректерін тексереді

Жұптар бір-бірін өзара бағалайды

Презентация

Соңы

5 мин

Бекіту

• Физика есептерін шешу барысында не білдіңіз?

• Қалай ойлайсыңдар, егер бізге басқа пәндерден әртүрлі ситуациялық есептер берілсе, оны C# тілінде программа құру арқылы шеше аламыз ба?

Презентация

2 мин

Рефлексия (сабақтың мақсатына жету)

Оқытудың мақсаты

9.4.5.1 Әртүрлі компоненттерді пайдалана отырып, бағдарлама интерфейсін жобалау

9.2.1.1 Объектілі-бағытталған бағдарламалау тілін пайдалана отырып, әртүрлі пәндік облыстардан проблемалық модельдер құру

Сабақ соңында оқушылар өз эмоцияларымен бөліседі:

- не үйрендің, не білдің

- не түсініксіз болды

- нені жақсарту керек

Презентация

Қосымша ақпарат

Дифференциациясіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар

Денсаулық және қауіпсіздікті тексеру

АКТ-мен байланыс

Мәндерге сілтемелер

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы болды ма?

Оқушылар бүгін не білді?

Сабақтың атмосферасы қандай болды?

Менің сараланған тәсілім жақсы жұмыс жасады ма?

Мен кесте бойыншамын ба?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізгім келеді және неге?

Бұл бөлімді сабаққа рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағандағы сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартады (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)?

1:

2:

Келесі сабаққа дайындалуға көмектесетін сынып немесе жекелеген оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу