Қолданбалы есептерді шешу. Информатика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамезрзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.2 – Электронды кестелердегі ақпаратты өндеу

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспанғандар:

Сабақтың тақырыбы

Қолданбалы есептерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.4 кестеде берілген функция графиктерін құру

Сабақ мақсаты

Білім алушылар СЧЕТЕСЛИ, СУММЕСЛИ функциялардың көмегімен кестені талдайды

Білім алушылар алдына қойылған тапсырмалар үшін функция графиктерін құра алады.

Бағалау критерийі

  • Графиктердің тағайындалуын білу
  • СЧЕТЕСЛИ және СУММЕСЛИ функциялардың көмегімен кестені талдай алу
  • Графиктерді құру: мәліметтерді белгілеу, диаграмма атауы, легенда, ось атаулары

Тілдік мақсаттар

Пән бойынша оқыту мақсаты

- электронды кестедегі кіріктірілген функцияларды пайдалана;

- графикті құра алады.

Оқытудың тілдік мақсаты:

- берілген мәселені шешу үшін, не себептен бұл кіріктірілген функцияны қолданғанын түсіндіре алады (айту және тыңдау дағдылары);

- берілген шартқа сай диаграмма құрастыра алады.

Пәнге тән лексика және терминология:

Кесте, баған, жол, ұяшық, диапазон, мәліметтер форматы, мәліметтер типі, кіріктірілген функциялар (математикалық, статистикалық, логикалық), абсолютті/салыстырмалы дербестендіру (адресация), график, легенда, ось, мәліметтерді белгілеу.

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Кесте бұл …

Ұяшық … қиылысында орналасқан

Абсолютті адресация салыстырмалы адресациядан айырмашылығы…

Кіріктірілген функциялар …қажет

Графикті құру үшін келесі әрекеттерді орындау қажет, яғни…

Құндылықтарды дарыту

Сыйластық, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыстар

Математика, экономика

Бастапқы білім

7 сыныпта өткен «Электронды кестелер: диаграммаларды құру» тақырыбы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған қызмет

Ресурстар

Сабақ басы

0-4 мин

Мәселені анықтау

Сәлемдесу, сабақта жоқ білім алушыларды журналға белгілеу

(Ұ) Білімді өзекті қылу

Сіздің жанұяңыз қашан электронды кестені қолдана алады, мысал келтіріңіз?

Модельдің қай түрін графикалық па, әлде кестелік түрінде берілгенді талдауға оңай?

Тақырыпты, сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін хабарлау. Әр білім алушыға өзін өзі бағалау парағын үлестіру.

Журнал, интерактивті тақта немесе проектор,

Көрсетілім (презентация), өзін өзі бағалау парақтары

Сабақ ортасы

5-9 мин

(Ж) Білім алушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.

Бағалау критерийі: Графиктердің тағайындалуын білу

1 тапсырма.

Кестені диаграмманың типімен сәйкестендіріңіз. Мәліметтерді талдауға дұрысырақ келетін диаграмма типін таңдаңыз, өз таңдауыңызды түсіндіріңіз.

Гистограмма

Круговая

График

Дескрипторлар:

- диаграмма типін кестемен дұрыс сәйкестендіреді;

- өз таңдауын түсіндіреді (ауызша).

Көрсетілім (презентация), өзін өзі бағалау парақтары

10-20 мин

(Ж) Білім алушылар кестені талдау үшін СЧЕТЕСЛИ және СУММЕСЛИ функцияларын қолданады.

Бағалау критерийі: СЧЕТЕСЛИ және СУММЕСЛИ функциялардың көмегімен кестені талдай алу

2 тапсырма.

(i) Кестеге төмендегі көрсетілген мәліметтерді енгізіңіз:

Қай ұяшық

Қандай мәлімет жазу

А10

500 тг-ден төмен тұратын тауарлар саны

А11

Abdi Company-да сатып алынған тауарлар саны

(ii) D10 ұяшығына 500 тг-ден төмен тұратын тауарлар санын есептейтін формуланы жазыңыз (=СУММЕСЛИ(D2:D6;"<500"; C2:C6)).

(iii) D11 ұяшығына Abdi Company-да сатып алынған тауарлар санын есептейтін формуланы жазыңыз (=СЧЁТЕСЛИ(B2:B6; "Abdi Company")).

Дескрипторлар:

- қажетті ұяшықты дұрыс таңдап және оған сәйкес ақпаратты енгізді;

- 500 тг-ден төмен тұратын тауарлар санын есептейтін фукцияны дұрыс таңдады;

- шартқа арналған диапазонды дұрыс көрсетті;

- таңдауға арналған критерийлерді дұрыс көрсетті;

- қосудың диапазоның дұрыс көрсетті;

- Abdi Company-да сатып алынған тауарлар санын есептейтін функцияны дұрыс таңдады;

- шартқа арналған диапазонды дұрыс көрсетті;

- таңдауға арналған критерийлерді дұрыс көрсетті.

Көрсетілім (презентация), өзін өзі бағалау парақтары

21-22 мин

(Ұ) Көзге арналған сергіту сәті (Кез келген екі жаттығу)

https://goo.gl/8mpmUF

23-35 мин

(Ж) Білім алушылар өз таңдауы бойынша диаграмма құруды іске асырайды.

Бағалау критерийі: Графиктерді құру: мәліметтерді белгілеу, диаграмма атауы, легенда, ось атаулары

3 тапсырма.

(i) Төмендегі берілген диаграммалардың біреуін құрыңыз

- Гистограмма

- Круговая

- График.

(ii) Диаграмманың келесі элементтерін баптаңыз:

Диаграмма атауы (название диаграммы), мәліметтерді белгілеу (подписи данных), легенданы, ось атауларын (Круговой диаграммадан басқасын), түстерін.

Дескрипторлар:

- ұсынылған диаграммалардың ішінен біреуін құрды;

- диаграмма элементтерін баптады;

- диаграмманы жеке параққа орналастарды.

Көрсетілім (презентация), өзін өзі бағалау парақтары

36-37 мин

(Ұ) Сабаққа қойылған мақсатқа қол жеткізгеніміз туралы сұраймыз және оқушыларға кері байланыс береміз.

Көрсетілім (презентация), өзін өзі бағалау парақтары

Сабақ соңы

38-40 мин

Рефлексия:

- Бағалау критерийлердің барлығына қол жеткіздік пе?

- Түсінбей қалған кезеңдеріңіз бар ма?

- Критерийлердің қайсысымен әлі де жұмыс жасау керек?

Өзін өзі бағалау парағы бойынша рефлексия жасау

өзін өзі бағалау парақтары

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Өзіндік тапсырмаларды орындау кезіңдегі қиындықтарды туындайтын тапсырмаларды орындауға мұғалім көмек береді. Интерактивті оқыту.

Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің кері байланысы

Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі және сергіту сәті

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен?

Егер жетпесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен?

Осы бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға сол бағанда жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу