Ақпаратты тасымалдаудың жалпы сызбасы. Компьютер аралық ақпарат алмасудың әдістері. Информатика, 8 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысушылар саны: қатыспағандар | ||
Сабақ тақырыбы | Ақпаратты тасымалдаудың жалпы сызбасы. Компьютер аралық ақпарат алмасудың әдістері | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.6.1.1 Желінің өткізу қабілетін білу Қосымша: 8.1.2.1 Ақпаратты тасымалдаудың жалпы сызбасын түсіндіру. 8.6.2.1 Сымсыз байланыстың артықшылықтарын түсіну | ||
Сабақ мақсаты |
| ||
Бағалау критерийлері | - ақпаратты тасымалдау сызбасын көрсетеді; - сымсыз байланыстың артықшылықтарын артықшылықтарын білсе, ең аз дегенде сымсыз байланыстың екі артықшылықтарын білуі қажет; - сервердің мақсатын біледі; - байланыс каналдарының мақсатын біледі; - жұмыс станцияларының мақсатын біледі. - жіберу қабілетінің анықтамасын біледі; - локалді желідегі жіберу қабілетін есептеу формуласын біледі; - ең аз дегенде бір сценариидің желілік жіберу қабілетін толығымен түсіндіре алуы. | ||
Тілдік мақсаттар | Оқушы білуі тиіс: Ақпаратты тасымалдау сызбасын сипаттауда сәйкес термиология мен тілді пайдалуы керек. Пәндік лексика және терминология: Ақпаратты тасымалдау каналы/байланыс каналы, сымсыз байланыс, сервер, жұмыс станциясы, сымсыз байланыс, желінің жіберу қабілеті. Диалогқа қажет тіркестер: … құрылғы, ақпаратты жіберу үрдісінде пайдаланылатын, ... жауап береді. Ақпаратты тасымалдаудың жүйесінің жіберу қабілеті, ...әдіске негізделген, артық/кем, себебі... ... ақпаратты жіберу әдістеріне жататын... артықшылықтар/кемшіліктер | ||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында сабақ материалын Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамумен(шекара аумағы, Қаақстан шекарасындағы қауіп көздері мен ұлттық қауіпсіздік) тікелей байланысын көрсету арқылы ұғындыру мақсатында және оқушыларға «Тәуелсіз Қазақстан және Астана», «Ұлттық қауіпсіздік және жалпыәлемдік, діни проблемалады шешудегі мемлекетіміздің қатысуы», «Әлемдік қоғам және жоғары руханилық» құндылықтары арқылы оқушыларға патриоттық сезімді оятып, жоғары азаматтық құндылыққа баулу. Құрмет, ынтымақтастық және ашықтық құндылықтарын насихаттау топтық жұмыс және ұжымдық талқылау арқылы іске асады; бұл іс-шаралар оқушылардың шығармашылық және сыни ойлауға қабілетті мейірімді және жанашыр адамның қасиеттерін дамытуға бағытталған. Ақпаратты беру үшін пайдаланылатын техникалық құралдарды талдау және бағалау оқушыларға өз тұжырымдары мен шығармашылық көзқарастары нәтижесінде телекоммуникацияның даму перспективалары туралы ойлауға мүмкіндік беретін өз идеяларын қалыптастыруға мүмкіндік береді. | ||
Пәнаралық байланыстар | Физика (электромагниттік толқындар туралы жалпы ұғым), математика (график құру, графикті талдау). | ||
Бастапқы білім | Ғаламтор ресурстарын пайдалану; қорытынды презентация үшін интерактивті тақтаны пайдалану. | ||
Алдыңғы білім | Әлеуметтік құралдарды, Internet-ресуртарды және зерттеу үшін WWW (7 сынып);локалды есептеу жүйесінде функцияландыру және ұйымдастыру (7 сынып); ақпараттық желінің түрлері (7 сынып). |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет | Ресурстар | ||
Сабақ басы 0-3 мин |
Оқушылар тақырыпты өздері тұжырымдайтын және сабақ мақсатын анықтайтын «Ақпаратты жіберу жүйесі» активитиіне қатысады. | Презентация (слайд № 1-2) | ||
Сабақ ортасы 4-7 мин |
Қорытындыда оқушылар келесі ұғымдарға анықтама береді Оқушылар ұстаз қойған сұрақтардың жауабымен алмасып, дәптерге компьютерлік байланыс каналдарының жіктелуін жазып алады. | Презентация (слайд № 3-4) Таратпа материал № 1 Материалдар файлы № 1 | ||
8-12 мин |
Ұстаз оқушаларға байланыс каналын ұйымдастыруда қандай техникалық құралдар пайдаланылуы мүмкін деген сұраққа жауап беруді ұсынады. Содан кейін оқушыларға «Ақпарат алмасу әдістері» сызбасын түсіндіреді. Қосымша №2
| Презентация (слайд № 5) Таратпа материал № 2/А Материалдар файлы № 1 Қосымша 2 | ||
13-20 мин |
| Презентация (слайд № 6) Таратпа материал № 3 | ||
21-30 мин |
Оқушалар кесте мазмұны туралы пікір алмасады және дәптерге дұрыс жауапты жазып алады. | |||
31-35 мин |
Ұстаздың өз пікірі: Қосымша №1 (егер оқушылар жауап беруге киналған жағдайда) | Презентация (слайд № 7) Қосымша 1 | ||
Сабақ соңы 36-40 мин |
| Презентация (слайд № 8) | ||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
Жұптық/топтық жұмыс – сыныптастарының қолдауы. Қажет болса, мұғалімнің көмегі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға күрделірек/қызық болып көрінетін өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциациялаудың негізгі принципі – күрделендіру. | Топтық жұмыстың нәтижесін бағалау үшін топтардың бірін-бірі бағалау ұсынылады. Сабақ соңында рефлексия өткізу арқылы оқушылар өздерін өздері бағалайды. | Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, мысалы, экранды, пернетақта мен тышқанды қосу кезінде абай болуды; денсаулыққа қауіп төндіретіндіктен сымдардан сақ болуды еске салу. |
Қосымша 1
Ұстаздың өз пікірі:
(егер оқушылар жауап беруге киналған жағдайда)
Қазіргі қоғам дамуының заманауи ғылыми-техникалық үрдіс шартында ақпарат көлемі үздіксіз өсіп келеді. Тоериялық және зерттеу (статистикалық) зерттеу көрсеткендей ақпарат тасымалдау көлемінің байланыс өнімдері халық шаруашылық өнімдерімен пропроционалды өсіп келеді. Бұл ұлттық экономиканың түрлі бөлімдері арасындағы өзара байланысты кеңейту қажеттілігімен, сондай-ақ қоғамның техникалық, ғылыми, саяси және мәдени өміріндегі ақпарат көлемін ұлғайту қажеттілігімен анықталады. Әртүрлі ақпараттың жылдамдығына және сапасына қойылатын талаптар артып келеді, абоненттер арасындағы қашықтық артып келеді. Коммуникациялар экономиканы жедел басқару және мемлекеттік органдардың жұмысы үшін, елдің қорғаныс қабілеттілігін арттыру және халықтың мәдени және тұрмыстық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажет.
Қосымша 2
Компьютерлік байланыс каналдарын жіктеу:
- кодтау әдістері бойынша: цифрлық и аналогтық;
- коммуникация әдісі бойынша: выделенные (үнемі байланыс) и коммутациялық (уақытша байланыс);
- ақпаратты жіберу әдісі бойынша:
- телефондық байланыс каналы;
- кабелдік, ақпарат алмас ұғамына кабелдер пайдаланылады: "бұралған жұп", коаксиалдық кабель немесе талшықты-оптикалық кабель;
- сымсыз (радиоканалдар жерлік және спутниктік байланыс), электромагниттік толқындар сигналын тасымалдауда пайдаланылады;
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?